Państwa, Miasta – to gra z mojego dzieciństwa, w którą grałem na kartach papieru wraz z rodzeństwem i znajomymi, jeszcze gdy nie było ogólnodostępnych komputerów czy dostępu do internetu. Jakby nie było to jedna z najlepszych gier logicznych, towarzyskich, które pobudzają graczy do myślenia, a przy okazji uczy nieco o krajach i miastach na całym świecie, jak i o wielu innych rzeczach jak rośliny, zwierzęta czy przedmioty – zresztą nowe kolumny każdy mógł dowolnie wymyślać i nie było z tym najmniejszego problemu. Teraz w Państwa Miasta możecie zagrać na swoich przeglądarkach na portalu Facebook i wierzcie mi lub nie, ale bez problemu znajduje tam o każdej porze kilku Polaków chętnych do wspólnej zabawy.

państwa miasta 2


Oczywiście nie ma się czego bać, gra jest całkowicie po polsku, ale trzeba poczekać, aby zebrać od 2 do 10 różnych graczy, którzy staną z nami w szranki. Każdy gracz losuje po kolei literę z alfabetu i następnie wszyscy muszą wypełnić tabelkę nazwami państw, miast, zwierząt, roślin, rzeczy i imion na wylosowaną liczbę. Rund gry jak i losowań jest tyle, ile aktualnie dołączyło do zabawy graczy. Jednak mamy ograniczoną ilość czasu na odpowiedzi, bo gdy ktoś skończy wpisywać i wciśnie guzik STOP to zaczyna się odliczanie do końca rundy.

Punktacje w grze Państwa Miasta może was jedynie zadziwić, gdyż jeśli dany wyraz powtarza się u kogoś to przydzielane jest tylko 10 punktów, ale gdy znajdziemy unikalny z wszystkich graczy wyraz to otrzymamy 15 punktów. Czasami jednak nazwy choćby państw powtarzają się u wszystkich, wtedy system rozdziela po 5 punktów każdemu kto wpisał daną nazwę. Nie wpiszemy nic to jak się domyślacie dostajemy 0 punktów.

okno gry


W grze Państwa Miasta możemy dołączyć do już istniejącej gry, stworzonej przez kogoś innego, albo założyć własną i czekać na dołączenie graczy. Możemy również zapraszać znajomych jeśli są obecnie online i znajdują się bazie danych.

Co ciekawsze po każdej rundzie mamy chwilę na podejrzenie odpowiedzi innych graczy i oznaczenie nieprawidłowych słów, potem wszystkie tak oznaczone słowa sprawdza system w słowniku i analizuje. Na koniec rundy podliczane są punkty i rozpoczyna się losowanie kolejnej litery.

losowanie litery


Jeśli uda nam się zająć miejsce na podium to możemy dostać złoty puchar (1 miejsce), albo srebrny (2 miejsce) czy też brązowy (3 miejsce). Jeśli nikt nie odejdzie z gry to zawsze można żądać rewanżu.

Można także kliknąć na swój profil i podejrzeć swój ogólny ranking, to samo można zrobić z innymi profilami graczy, aby wiedzieć z kim miało się styczność i zapamiętać godnego siebie przeciwnika.


Gry podobne