Jeśli znajdzie się tutaj fan serii gir Legacy of Kain to powinien on zwrócić szczególną uwagę na Nosgoth, grę MMO która bez wątpienia rozgrywana jest w uniwersum opartym właśnie na wymienionej serii gier, gdzie trwa odwieczna walka pomiędzy rasą ludzką, a jakże ostatnio oklepanymi mocno wampirami. Z drugiej strony grę przygotowano w taki sposób, aby nawet osoby nie znające żadnego z tych tytułów mogły się w niej szybko odnaleźć, a samo powołanie na Legacy of Kain ma pewnie działać jak przysłowiowy „lep na muchy”.

No to co? Dalej gracie w przestarzałe BloodMoon? Jeśli nie to wybieramy jedną z dwóch ras – muszę wymieniać jakie są? Nie, pewnie już każdy się domyślił, ale oprócz nich mamy również podział na klasy. I tutaj ludzie dzielą się na Scout, coś w stylu assassina, taka postać z łukiem, która ma być przede wszystkim idealnym obserwatorem ze zdolnościami typowego ninja – atak z ukrycia. Kolejną ludzką klasą jest Alchemik, postacie takie to typowi kultyści, którzy wyspecjalizowali się w produkcji eksplodujących mikstur i napoi, które pozwalają na tymczasowe transformacje – w co? Tego jeszcze nie wiem. Smutna informacja dla mężczyzn bo sekta Alchemików to typowo kobieca grupa, która raczej niechętnie przyjmuje do swojego grona płeć przeciwną. Alchemik w ręku dzierży potężne działo strzelające wybuchającymi miksturami dewastującymi całą okolicę. Ostatnią klasą jest Hunter, typowy wojownik, który najlepiej czuje się w samym sercu walki. Żyją, trenują tylko aby umierać według oryginalnego kodeksu wojownika.


nosgoth 003

Przejdźmy teraz do rasy wampirów w Nosgoth. Jak wszyscy wiemy oni lubią się skupiać w mniejsze, ściśle zamknięte klany. Listę klas wampirzej rasy zaczynamy od Reaver z klanu Dumahim – są to typowi drapieżnicy, wytrenowani i utalentowani zabójcy. Szybcy, cisi i inteligentni, są naturalnymi łowcami wyszkolonymi tylko po to, aby polować na ludzi. Tyrant z klanu Turelim stają zawsze na froncie wampirzych legionów, dedykują każde zwycięstwo chwale Klanu. Widzą siebie jako prawdziwych wojowników – porównałbym ich do ogrów, liczy się siła, śmierć i okrzyk bojowy. Sentinel z klanu Razielim to taki demonowaty typ, nie chcielibyście go spotkać w ciemnej, odludnej uliczce. Jednak według mnie wyglądają jak klasyczne wampiry, w końcu jako jedyni mają skrzydła. Taka budowa ciała pozwala im być świetnymi łowcami, szpiegami, ale również potrafią zaskoczyć ludzi szybkim atakiem z powietrza.

Teraz kolej na Was, wybierzcie po jakiej stronie konfliktu chcecie stanąć, ale pozostaje pytanie, czy zawsze wybór ludzi jest stawaniem po stronie dobra? Czy wszystkie wampiry są złe?


nosgoth 002

Tak czy inaczej w Nosgoth panuje odwieczna walka o dominację, o tym która rasa wygra ostatecznie zadecyduje los i rozkład sił. Jak sami wiemy ludzie od zawsze byli uzależnieni od technologii, broni palnej czy typowych mieczy i kołków, podczas gdy krwiożercze wampiry wolą używać swoich naturalnych umiejętności, a siłę mają, pazury którymi rozrywają ofiarę na strzępy. Dodatkowo każdy wampir od początku posiada naturalną zwinność, szybkość co pozwala im podczas walki korzystać z każdego elementu otaczającego terenu. Ludzie w tym przypadku korzystają ze skomplikowanych taktyk, strategii, które pozwalają im okiełznać nawet najbardziej wymyślne, akrobatyczne wybryki przeciwnika. Wystarczy tutaj chwila nieuwagi, aby z łowcy stać się ofiarą i na odwrót. Jeśli zdecydujecie się zagrać jedną z ludzkich klas to w Wasze dłonie trafią naprawdę przedziwaczne, aczkolwiek skuteczne broni począwszy od wielkich kuszy po fantastyczne miotacze ognia czy broń znana Nam z obecnych, wojskowych arsenałów.

Świat Nosgoth podzielono na szereg różnych regionów, a każdy z nich zaskakuje unikalną grafiką i doborem kolorów wprowadzając gracza w typową strefę mroku. Dodatkowo jak sam wygląd postaci tak i całego świata nawiązuje do gotyckiej kultury, wygląd budynków może wydawać Wam się znajomy z niejednego filmu o Draculi. Ale przechodząc do świata ludzi wydaje się, że wychodzimy z ciemnej krainy i wchodzimy do nieco barwniejszego średniowiecza niż to, które znamy z opowieści.


nosgoth 001

Podsumowując, omawiana gra to zbiór akcji, horroru i dobrej zabawy, można to zebrać o określić jako fantasy, ale to nie odda w pełni tego co Was czeka po wejściu do rozgrywki. Jeśli lubicie walczyć o własne przeżycie, pasjonują Was książki i filmy o wampirach to dziś omawiane MMO jest idealnym wyborem. Alternatywą może być Blood Rites.


Gry podobne