Mythopolis to darmowa gra MMO na przeglądarkę o charakterze wojennym, która przenosi nas do świata starożytnych Greków. Tutaj musimy krok po kroku budować miasto, zbierać surowce, opracowywać strategię obrony i poszukać spokojnego miejsca w szeregach stabilnego sojuszu. Do tego wszystkiego naszym zadaniem jest budowanie armii, z którą ruszymy do walki o kontrolę na kolejnymi częściami mapy.

Jeśli spojrzycie na nią bliżej to znajdziecie mnóstwo podobieństw do takich gier jak Evony czy Grepolis. Dostajemy na starcie swoje małe, w sumie jeszcze puste miasto, które należy rozbudować, aby doczekało się miana prawdziwego imperium. Jak wspomniałem wcześniej, fabuła gry przenosi nas do starożytnej Grecji, więc i jednostki tutaj dostępne pochodzą z tamtego okresu jak hoplita, włócznik czy Spartanie. Surowce jakie będziemy zdobywali to przede wszystkim drewno, kamień i żelazo. Wynająć także możemy herosa, który posiada własne statystyki, możemy go ulepszać i wysyłać do walki na arenie, gdzie weźmie udział w walkach PvP z innymi graczami.


kopalnie poza miastem

Dodatkowo możemy wszystko ulepszać dzięki możliwości odkrywania nowych technologii, więc im więcej badań tym bardziej wzrośnie nam siła jednostek, obrona i wytrzymałość murów, wież czy dostaniemy nawet możliwość stawiania pułapek. Wykonując szereg kolejnych zadań Mythopolis nagrodzi nas zarówno surowcami jak i dodatkowymi profitami, dzięki którym gra będzie łatwiejsza.

Ekonomia gry

Jak w wielu innych grach strategicznych na przeglądarkę tak i w Mythopolis bardzo dużą rolę odgrywa ekonomia. Bez potężnej i stabilnej sytuacji ekonomicznej nie możemy utrzymać wielkiej armii, a co się z tym wiąże spada zarówno nasza zdolność bojowa jak i możliwości obronne. Dlatego ważne jest, aby początkową ochronę gracza wykorzystać właśnie na rozwijanie wszystkie co wiąże się z polityką ekonomiczną naszego miasta. Poza naszym miastem zbudujemy struktury wydobywające/pozyskujące drewno, kamień i żywność. Tych surowców używamy praktycznie do wszystkiego, do budowy, utrzymania wojska etc. Każda kopalnie może być ulepszana i co kilka poziomów dostajemy kilka nowych budynków jak choćby zwykłe farmy na poziomie piątym odblokują nam młyny, które znacząco zwiększą produkcję żywności.

Co w mieście piszczy?

W środku naszego miasta zbudujemy różnego rodzaju budynki, poczynając od baraków, gdzie wyszkolimy jednostki po akademie wojskowe, w których poprawimy ich skuteczność. Ale nie zabraknie także magazynów, silosów na ziarno, stajni i sklepu masonów. Każdy budynek coś ulepsza, zarówno poprawia naszą ekonomię jak i wydajność wojsk, ale oczywiście możemy podnosić ich poziomy, przez co uzyskamy jeszcze intratniejsze profity.


W Ratuszu będziemy zarządzać całym miastem, możemy w nim także zatrudnić Archonta (najwyższy urzędnik w starożytnej Grecji), który poprawi nieco ekonomię imperium. Ustawiamy tutaj również wysokość podatków, wypowiadamy wojny jak i możemy podejrzeć tutaj przejęte regiony.

mapa gry

Mythopolis oferuje nam również ciekawy system bohaterów, gdzie nie tylko możemy ich rekrutować, ale również trenować ich i wysyłać do walki na arenie. Niektórych będziemy mogli zdobyć za darmo, podczas gdy wielu z „tych lepszych” jest dostępnych odpłatnie – jeśli wiecie o co mi chodzi. Każdy bohater może zostać wyposażony w broń, zbroje i tarczę, a także kilka innych przedmiotów. Zajęcie się rozwojem herosa sprawia, że mamy jakąś odskocznie od ciągłej walki o dominację na mapie gry.

Czy poleciłbym Mythopolis komuś z Was? W sumie czemu nie, ale najbardziej będą nią zainteresowani gracz, którym znudziło się przesiadywanie w Grepolis czy w innego tego typu strategiach.


Jak to się mówi – świeże mięsko dobre jest!


Gry podobne