Mutant Badlands to darmowa gra tekstowa PBBG (persistent browser based game) MMORPG, osadzona w post-apokaliptycznym świecie. Możemy grać w nią online, poprzez przeglądarkę internetową, bez konieczności pobierania wielkich klientów gry. Rozbudowany świat daje nam możliwość zagrania z tysiącami graczy z całego świata, a bogaty gameplay na pewno nie sprawi, że będziemy się nudzić. Czy uda nam się przetrwać w świecie pełnym mutantów? Czy jesteśmy w stanie zadbać o własne bezpieczeństwo? Czy staniemy na wysokości zadania i odbijemy Ziemie? Na te pytania musicie sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem swojej przygody w opisywanej dziś grze przeglądarkowej.

Recenzja gry Mutant Badlands

Wszystko dzieje się tutaj po globalnej katastrofie. Ziemia stanęła w płomienia po uderzeniu wielkiej komety, która doszczętnie zniszczyła większość centralnej Europy, a wybuch wyrzucił w powietrze mnóstwo skażonego pyłu zatruwając tym samym całą atmosferę. Skażenie nie odbyło się bez tragicznych następstw, wielu ludzi zginęło natychmiast, ale Ci co pozostali skryli się w podziemnych bunkrach, albo przemienili się w przerażające mutanty. Mutacje spowodowały straszliwe deformacje ciała, ale niektórzy zamiast pogorszenia swojego stanu zdrowia bardziej się wzmocnili, zyskali niesamowitą siłę, no ale przy jednoczesnym braku inteligencji to już nie wygląda z pozoru tak groźnie. Tak czy inaczej Ci do dostali przysłowiowego „powera” zmienili również swoją dietę i zasmakowali w ludzkim mięsie.


walka z mutantem

Gracze w Mutant Badlands wcielają się w jednego z ocalałych, któremu udało się skryć w tajnych, podziemnych bunkrach, pozostałych jeszcze z czasów zimnej wojny (21 wiek). Jednakże we wspomnianych bunkrach zmieściło się niewielu ludzi, raptem jeden procent całej populacji. My akurat mieliśmy szczęście i znaleźliśmy się na liscie ludzi, którzy zasłużyli na swoje miejsce w jednym z tych schronów.

Następnie budzimy się ze śpiączki w jednym z podziemnych szpitali, tuż pod Manhattanem. Jednym słowem pod miastem, które jako nieliczne na wschodnim amerykańskim wybrzeżu zostało ocalone przez falami tsunami, a budynki tutaj stoją prawie nienaruszone, choć mimo wszystko w wysokim stopniu poddane szkodliwemu promieniowaniu. Zupełnie nie pamiętamy jak udało nam się uciec, ale jedno jest pewne, musimy powrócić na powierzchnię i walczyć o odzyskaniu należytego ludzkości miejsca. Czy pokonacie mutantów? Przeżyjecie?


WARTO ZOBACZYĆ  Monster Ranch - recenzja i opis gry

Wychodzimy więc na miasto, musimy zbadać wszystkie uliczki i zakamarki w Mutant Badlands, ale wszędzie możemy napotkać jakiegoś mutanta, który z miłą chęcią zjadłby nas żywcem. Jednak nie są oni tutaj jedynym zagrożeniem, czasami normalni ludzie, zbuntowani – mogą nas okraść i zabić z czysto prozaicznych powodów, albo i bez nich. Dodatkowo zmutowane zwierzęta i ghule uzupełniają cały ten koszmar.

eksploracja terenu

Przemierzając uliczki będziemy sprawdzać budynek po budynku z nadzieją, że znajdziemy jakieś opuszczone sklepy, w których znajdzie się coś do jedzenia, albo przedmioty niezbędne do przetrwania. W trakcie zabawy spotkamy wiele postaci NPC, które mają dla nas przygotowane specjalne misje, dzięki nim możemy zaangażować się bezpośrednio w całą historię gry. Misje mogą być różne, na przykład typowo ratownicze, patrolowanie określonego obszary, no i zabijanie mutantów.

Jednak, aby nie popaść w rutynę grając w Mutant Badlands, w miarę naszego rozwoju możemy zacząć budować nasz własny dom, dbać o jego bezpieczeństwo – opuszczonych budynków jest pełno wszędzie, a my musimy przecież mieć miejsce do spania, takie bezpieczne niebo po ciężkim dni wypełnionym misjami. Jednak samotnikowi nie jest łatwo w tym przerażającym świecie, dlatego oddano nam możliwość założenia klanu, albo dołączenia do już istniejącego.

mapa swiata

Jak dobrze się przyjrzeć to można zauważyć bezpośrednie podobieństwo do klasycznych gier PC jak Fallout czy się X-com, a nawet znajdziemy coś z popularnego World of Warcraft. Jednym słowem gra pozwala na podstawowe rzeczy jakie znajdziemy w każdej grze przeglądarkowej, ale to wszystko zostało dodatkowo wzbogacone o nowy gameplay, bogaty w elementy z tradycyjnych gier typu „hardcore” MMO.

W grze Mutant Badlands nasza postać może być dostosowywana na różne sposoby, mamy możliwość wyposażyć ją w szeroki wachlarz przedmiotów. Będziemy w stanie nie tylko zmieniać swoją płeć, twarz, włosy i wygląd skóry, można przebrać postać z pomocą ubrań i sprzętu zakupionego w sklepie gry, albo odnalezionego podczas naszych wypraw, ale dzięki temu nasza postać stanie się o wiele bardziej unikalna pod względem wyglądu i umiejętności czego brakuje jeszcze w wielu obecnie wydawanych grach MMO.

WARTO ZOBACZYĆ  Ikariam

W przeciwieństwie do konkurencyjnych produkcji na przeglądarkę jakie znajdziemy na obecnym rynku gier online gracze będą odczuwali spory nacisk na grę zespołową. Wiele misji musimy wykonywać w grupie, aby w ogóle je jakoś ukończyć. Nawet budowa naszej bezpiecznej przystani będzie niekiedy wymagała współpracy z innymi graczami. Mnie chyba najbardziej zaskoczył system AI kierujący mutantami, które częściej atakują większe zbiorowiska graczy, a także w różnych miejscach w całym mieście, hordy tych potworów będą dostosowane do naszego poziomu. Jednym słowem będziemy mieć różne stopnie zagrożenia. Wrogowie spróbują atakować zabarykadowane budynku i nasze kryjówki, aby brutalnie się wedrzeć do środka i spróbować jak smakuje nasze mięso.

budowanie

Jak w wielu grach MMORPG tak i w Mutant Badlands system walki stanowi i tutaj pewnego rodzaju trzon. Walki rozgrywane są tutaj turami, gdzie będzie można zastosować różnego rodzaju taktyki, które będą związane zarówno z naszymi umiejętnościami jak i dysponowaną bronią i możliwością obrony. Nie sposób nie wspomnieć o systemie craftingu, dzięki któremu możemy tworzyć amunicję i specjalne bronie, sprzęt, a także specjalne przedmioty, a wszystko można łączyć tworząc jeszcze, zupełnie inne rzeczy. Można również ulepszać, naprawiać i zmieniać każdą broń. Na przykład przedmioty takie jak kij bejsbolowy niszczą się bez przerwy, a inne nie.

Zazwyczaj gry przeglądarkowe składają się z kilku prostych aplikacji połączonych w jedną, ale tutaj mamy zupełnie nowy silnik, framework i masę komponentów, które w innych grach byłyby zbyteczne, ale w przypadku Mutant Badlands tworzą logiczną całość podczas kreowania misji, nawigacji w wirtualnej rzeczywistości, obsługę postaci i cały system progresji.


Gry podobne