MU Online to przykład prawdziwie darmowej gry MMORPG, która w pełni definiuje swój gatunek i zauważcie, że wiele płatnych gier do dziś przejmuje model F2P prosto z MU. Gra powstała w Korei jeszcze w 2003 roku i za jej stworzeniem stoi znane nam dziś studio Webzen. Jest to gra fantasy z elementami rozgrywki hack’n’slash.

Znajdziemy tutaj mnóstwo elementów poniekąd ściągniętych prosto z WoWa jak i cechy RPG, które wyraźnie wskazuje na to, że twórcy wzorowali się na serii Diablo.


Opis gry Mu Online

Nowi gracze w MU Online mają do wyboru już na starcie gry jedną z trzech dostępnych klas postaci. Jednak jeśli lubicie zmieniać wygląd i bawić się w tworzenie unikalnych postaci to będziecie niestety nieco zawiedzeni, brak tutaj jakiejkolwiek personalizacji herosów. Nie możemy wybrać nawet płci, a szkoda.

muonline 001
Zabawę zaczynamy w świecie rodem ściągniętym z Diablo, nasza postać jest zdezorientowana i nie mamy pojęcia gdzie się znajdujemy i jak w ogóle trafiliśmy w danej miejsce – jesteśmy kompletnie zagubieni. Ale w rzeczywistości będziecie mieli problem z odnalezieniem się w tym fantastycznym świecie i to z błahego powodu – nie ma tutaj mapy gry. Nie wiem czy twórcy zapomnieli ją dodać czy to cel zamierzony, aby rozgrywka była maksymalnie trudna, ale tak czy inaczej i tak pokochać ową grę.

Idziemy dalej poprzez grę i powiem wam, że coraz bardziej mi się ona podoba. Z prostych względów, otóż walki są szybkie i ekscytujące i stworzono tutaj dość dobry system postępu. W MU Online nie wystarczy zdobywać nowych poziomów, trzeba najpierw w to włożyć mnóstwo pracy. Nauczymy się na początku jak korzystać z umiejętności, jak nabywać kolejne, aż w końcu będziemy mogli awansować do zaawansowanej klasy.


Oprócz walki mamy całkiem standardowy gameplay, typowy dla większości RPGów. Znajdziemy w nim masę zadań jak w innych MMO, z których większość z nich każe nam zbierać przedmioty, przynosić je do określonego NPC, albo po prostu ruszymy na zabijanie kolejnych potworów.

muonline 002

Dla typowych hardcorowców i maniaków PvP przygotowano to co tygryski lubią najbardziej, czyli system PK (Player Killing). Tak, dobrze przeczytaliście, jednak systemu można używać jedynie raz co trzy godziny. Jednak z doświadczenia wiem, że nikt w MU Online nie lubi robić interesów z mordercami, a takimi są gracze korzystający z PK.


Same walki PvP to w sumie nic interesującego, można zmierzyć się na udeptanej ziemi z innymi graczami walcząc jeden na jednego, albo przystąpić do konfliktów między gildiami. Plus w walkach Guild vs Guild jest taki, że można z nich zgarnąć przyzwoitą ilość doświadczenia i fantastyczne nagrody.

muonline 003

Do dnia dzisiejszego MU Online ma zarówno w Korei jak i na całym świecie ogromną bazę wiernych graczy. Więc jeśli macie czasu na grę to nie warto przegapić prawdziwej klasyki jaką jest niewątpliwie MU.

Wymagania systemowe:

  • Pentium II 500MHz,
  • 128MB RAM, 16MB akcelerator 3D (Voodoo3, TNT i lepsze)

Gry podobne