Po dwóch latach wiele zmieniło się w grze Monster World na Facebooku, więc postanowiłem lekko odświeżyć recenzję i opis całej rozgrywki.

Aplikacja jest w pełni przetłumaczona na język polski wraz z naszym krajowym supportem co pewnie ma i miało spore znaczenie podczas wzrostu jej popularności w naszym kraju w ostatnich miesiącach. Grę przygotowało nam studio Wooga, które daje nam masę gier w stylu puzzle, czy właśnie w podobnym farmerskim klimacie.


W Monster World głównie będziemy zajmować się sadzeniem roślin, których nasiona możemy zakupić w sklepie gry. Najeżdżając myszką na konkretny element zobaczymy szczegółowe informacje na jego temat takie jak: czas dojrzewania, koszt zakupu, koszt sprzedaży itp. Rośliny dojrzewają w różnym tempie, czasami jest to tylko 60 sekund, ale z tego co zdążyłem zauważyć to wartości te mogą wzrosnąć nawet do 70h. Dużo co nie? Pytanie pozostaje czy warto tyle czekać? Odpowiedzi szukajcie w cenie rośliny po sprzedaży, a także w tym ile jedno nasionko przyniesie nam plonów, niekiedy może to być 5 sztuk rośliny z jednego nasienia. Po zebraniu roślin produkty lądują bezpośrednio do naszego schowka, mam nadzieje, że wiecie, gdzie jest zakładka Rośliny.

Uprawiaj rośliny

Pada wiele pytań o to jak przyśpieszyć dojrzewanie roślin, ale póki co znam dwa sposoby (legalne) dające mniejszy lub większy efekt. Do przyśpieszenia dojrzewania można użyć Magicznych Różdżek, ale aby z nich skorzystać musimy posiadać co najmniej piąty poziom. Po użyciu takiej różdżki nasza roślinka dojrzewa natychmiast, więc chyba domyślacie się, że jest to typowa waluta premium. Więc albo kupimy je za kredyty facebooka, albo spróbujemy innych darmowych metod.

mw 003


Niekiedy różdżki wypadają nam podczas zbierania roślin, ale to bardzo rzadkie, w sumie mi się nigdy to nie udało. Inną metodą jest próba szczęścia w grze „rzut do kaktusów”, albo można je dostać dzięki wykonanym misjom (ale także bardzo rzadko). Co innego jak posiadacie już dziecko, dzięki niemu w codziennym bonusowym prezencie dostaniecie jedną różdżkę. Drugim, znanym mi sposobem na przyśpieszenie wzrostu naszych roślinek na farmie jest wysyłanie prośby do znajomych o nawożenie naszych roślinek, ale jeśli mamy małą ilość znajomych to nie da to zbyt dużych efektów. Dlaczego? Gdyż tylko pięć razy dziennie znajomy może nawozić nasze rośliny (5 sztuk). Tyle samo razy możemy ożywać rośliny na farmach znajomych, niekiedy zdarza się, że ktoś nie zdąży w żądanym czasie zebrać plonów i po prostu one więdną.

Nasza farma rośnie

Spójrzcie, że na początku gry Monster World już posiadamy kilka dostępnych działek, są to niby tylko cztery grządki, ale na dobry początek wystarczy. Grządki dodatkowe jak wszystko inne musimy zakupić w sklepie gry, ale później nie da się ich sprzedać i to co z nimi można zrobić to przesuwać w obrębie naszego ogrodzenia. Jeśli zabraknie tam miejsca to musicie poczekać dopóki nie osiągniecie ósmego poziomu, wtedy można powiększać cały, potwory ogród. To kosztowna inwestycja, która pochłonie nam niesamowite ilości monet, choć można szybciej dzięki kredytom Facebooka. W grze niestety nie można posiadać na obecną chwilę większego ogrodu niż 28 na 28, a całkowita liczba grządek to maksymalnie 126. Jak widać powiększanie ogrodu to wcale nie prosta sprawa.

mw 002


Dobra, ale co robić z dojrzałymi roślinkami? Oczywiście sprzedać! Pytanie tylko gdzie? W Monster World można odprzedać je w sklepie gry, ale cena za sprzedaż jest o połowę niższa nić cena zakupu, więc wybaczcie mi ale taki interes się nie opłaca w żaden możliwy sposób. Jednak jest nadzieja, poznaliście już sympatyczne roboty Roberta i Robertę? Jeśli tak to wiecie, że co pewien czas wpadają na nasze ogrody, aby zakupić kilka roślinek i to im opłaca się sprzedawać nasze plony, w przeciwnym razie zysk będzie stosunkowo niski. Między tą sympatyczną parą robotów jest konkretna różnica, Robert będzie od nas brał rośliny, a Pani Roberta tylko produkty. Jednak oferty przez nich składane są ważne tylko przez pewien czas i czasami chcą kilku różnych produktów, więc niekiedy bez kombinowania się nie obędzie.

Teraz może porozmawiajmy o Woogu w Monster World, czyli waluty, której możemy używać od 12 poziomu. O dziwo jest parę sposobów na zdobycie tejże waluty. Kupimy ją za kredyty, a czasami wypadną nam podczas zbierania plonów. Prościej jest użyć Pompy do WooGoo czy też Młyna, ale równie dobrze, o ile przehandlujemy coś cennego z Robertą, dostaniemy o od niej kilka sztuk, a także nasze Dziecko może nas obdarować w codziennym bonusie. Jeśli poprosimy o WooGoo znajomych do mogą nam przesłać maksymalnie 50 sztuk dziennie. WooGoo jest cenne jeśli chcemy używać Superżniwiarza, który automatycznie zbierze za nas plony z kilku pól jednocześnie, ale to drogi biznes i można szybko pozbyć się całego zapasu WooGoo.

mw 001

Nasze farmy na Facebooku mogą być piękniejsze dzięki dekoracjom. Odróżniamy tutaj kilka rodzajów dekoracji te zwykłe i sezonowe, ale jeśli komuś nie spodobają się standardowe upiększenia w Monster World to warto troszkę poczekać bo już na 19 poziomie spotkamy Beazzy’ego, który w swoim warsztacie za kilka cennych przedmiotów wykona dla nas nowe dekoracje, a dzięki nim ogród będzie o wiele piękniejszy niż dotychczas. Czy wiemy co dla nasz przygotuje? Nie, aż do końca produkcji nie wiemy nic o nowym przedmiocie.

Podsumowując gra Monster World to darmowa produkcja farmerska na Facebooku, w którą można grać godzinami, a wciąż będzie można odkrywać nowe funkcje i możliwości. Pomimo tego, że istnieje już kilka lat na rynku gier online to do tej pory cieszy się popularnością, choć same aktualizacje nie są zbyt częste, jeszcze żadnego nie widziałem.


Gry podobne