W grze My Cafe nasion chia zaczniemy używać od 25-ego poziomu. Przepisów z nasionami chia jest obecnie sześć w grze Moja Kawiarnia, w tym trzy specjalne.

Nasiona chia pochodzą z rośliny z rodziny jasnotowatych, Salvia hispanica, która jest rodzimą rośliną w Meksyku i Gwatemali. Nasiona chia były ważnym składnikiem diety Azteków i Majów i w dawnych czasach były cenione za swoje właściwości odżywcze i lecznicze.


Nasiona chia są bogatym źródłem błonnika, białka, kwasów tłuszczowych omega-3, wapnia, fosforu, magnezu i innych minerałów oraz witamin. Mają niski indeks glikemiczny, co oznacza, że nie powodują nagłego wzrostu poziomu cukru we krwi i mogą być korzystne dla osób z cukrzycą lub insulinoodpornością.

Nasiona chia mają charakterystyczną konsystencję, ponieważ w kontakcie z płynem pęcznieją i tworzą żel. Dzięki temu dodawane są do koktajli, smoothie, musli, jogurtów i innych potraw, aby zwiększyć ich wartość odżywczą i uzyskać efekt sycący. Mogą również być stosowane jako zamiennik jajek lub jako zagęszczacz do sosów i zup.

Nasiona chia są dostępne w sklepach ze zdrową żywnością, a ich cena jest zwykle wyższa niż cena innych nasion, takich jak nasiona lnu czy słonecznika. Przed spożyciem należy je namoczyć w wodzie lub mleku przez co najmniej 30 minut, aby uzyskać maksymalną korzyść z ich składników odżywczych.


Pudding z owocami leśnymi, nasionami chia i miętą
Skład: (pudding, nasiona chia, owoce leśne, mięta)

PuddingNasiona ChiaOwoce leśneMięta

Jogurt z nasionami chia, wanilią i kokosem
Skład: (jogurt, nasiona chia, syrop waniliowy, wiórki kokosowe)


Mrożony JogurtNasiona ChiaSyrop waniliowyWiórki kokosowe

Śniadanie z nasionami chia, mlekiem, miodem i orzechami
Skład: (jogurt, nasiona chia, mleko, miód, orzechy laskowe)

Mrożony JogurtNasiona ChiaMiódMlekoOrzechy laskowe

Przepisy specjalne z nasionami chia w grze Moja Kawiarnia

Czekoladowo-orzechowy jogurt z nasionami chia i szafranem (lvl 25)
Skład: (jogurt, nasiona chia, szafran, syrop czekoladowy, orzechy)

Mrożony JogurtNasiona ChiaOrzechy laskoweSyrop czekoladowySzafran

Espresso z nasionami chia, karmelem, śmietanką i żeń-szeniem (lvl 25)
Skład: (espresso, nasiona chia, syrop karmelowy, żeń-szeń, bita śmietana)

EspressoNasiona ChiaSyrop karmelowyBita śmietanaŻeń-szeń

Czekoladowa muffinka z nasionami chia, cynamonem i gałką muszkatołową (lvl 25)
Skład: (muffinka, nasiona chia, cynamon, wiórki czekoladowe, gałka muszkatołowa)

MuffinkaNasiona ChiaCynamonWiórki czekoladoweGałka muszkatołowa

Wyposażenie kawiarni – Maszyna do nasion Chia

Maszyna do nasion chia staje się dostępna od 25 poziomu. Aktualnie dzięki niej można wykonać trzy normalne przepisy i trzy przepisy specjalne. Ich wykaz znajdziecie powyżej. Dodatkowo koszt takiej maszyny to 350 000 w wersji prostej i 890 000 w wersji stylowej.

Tak naprawdę w prawdziwym świecie nie ma specjalnej maszyny do nasion chia, ponieważ ich przygotowanie jest bardzo proste i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Można je namoczyć w wodzie lub mleku, aż pęcznieją, lub dodać do potraw gotowych na zimno, takich jak smoothie, koktajle, jogurty czy musli.

Jedynym sprzętem, który można by użyć do przygotowania nasion chia, jest mikser lub blender, aby zmielić je na proszek. Proszek z nasion chia może być dodawany do ciast, naleśników, omletów lub innych potraw w celu zwiększenia ich wartości odżywczej.

Ważne jest, aby pamiętać, że nasiona chia mogą pęcznieć w kontakcie z płynem, więc należy zachować ostrożność podczas przygotowywania potraw i nie dodawać zbyt dużo nasion do jednego dania. Przed spożyciem należy upewnić się, że nasiona są dobrze namoczone i miękkie.


Gry podobne