Metin 2 jest grą MMORPG 3D utrzymaną w klimacie fantasy z walkami w czasie rzeczywistym. Dołącz do jednej z trzech frakcji i walcz o kontrolę nad kontynentem. Orginalnie gra zostałą wydana w 2004 roku przez Koreańczyków, a obecnie osiąga szczyty popularności także w Europie. Tworzenie postaci jest proste i wydaje się, że twórcy nie włożyli tutaj za wiele pracy. Znajdziecie do wyboru trzy królestwa, w każdym są identyczne klasy postaci: Wojownik, Szaman, Sura i Ninja. Przy tworzeniu naszego awatara możemy jedynie wybrać płeć i dwa style jeśli chodzi o brania. Nie ma tutaj wybory koloru włosów, skóry itp., to wszystko da się zmienić, ale trzeba skorzystać z oferty jaką znaleźć można w sklepie gry.

Niezależnie od tego jakie królestwo wybierzemy to startowa lokacja jest zawsze taka sama dla wszystkich graczy. Nasza nowo założona postać nie posiada żadnych początkowych umiejętności, ani punktów skilli do rozdania, za to wszyscy mają już pewien rozkład startowych statów, w których skład wchodzą: Con, Int, Str i Dex. Za każdym nowym poziomem dostajemy punkty, które można włożyć w w/w staty, a już przy pozimie 5 będziemy mogli wybrać sub-klasę i zaczniemy rozwijać swoje pierwsze umiejętności. Każda z czterech klas postaci posiada na poziomie piątym po dwie sub-klasy do wyboru.


metin 2 mmorpg

Gracz w MMORPG Metin 2 rozpoczyna swoją przygodę otoczony zielonymi wzgórzami, niedaleko miasta startowego. Zadania jakie są dla nas dostępne pojawiają się po lewej stronie jako małe ikony. Naszymi pierwszymi zadaniami będzie rozmowa z NPC położonymi w dość niewielkiej odległości. Radar na mapie jest dość słaby, ale mniej więcej doprowadzi nas w poszukiwane miejsca. Spoglądacie na mini mapy i tam, gdzie mruga czerwona kropka to jest nasz cel. Wielka mapa może zostać otworzona za pomocą klawisza „m” na klawiaturze, albo poprzez proste powiększenie myszką. Jednak pierwsze zadania są dość frustrujące i po pewnym okresie spędzonym w grze stwierdzicie, że nie warto się było w nie bawić. W sumie jedynymi wartymi uwagi na początku są te otrzymywane na danym poziomie, gdzie musimy zabić określoną ilość różnych potworów. Wykonując tylko te zadania szybko wbijecie poziom 21. Moją jedyną radę w tym przypadku jest to, że po osiągnięciu 5 poziomu powróćcie do miasta i wybierzcie swoją specjalizację. Nie warto expić do upadłego bo się nie chce wrócić do miasta na chwilę. W ten sposób znajdziecie sporo czasu na naukę wykorzystywania dostępnych skilli. Zobaczycie do czego służą, jak działają i kiedy konkretnie tak naprawdę się przydają.

Walka w MMORPG Metin 2 jest troszkę inna niż w pozostałych grach. Głównie wystarczy wybrać myszką cel, kliknąć i patrzyć jak nasza postać się z nim rozprawia, oczywiście zamiast auto ataku możemy użyć ręcznego sterowania. Potwory podchodzą głównie do nas trójkami, ale nasze ataki nie dotykają tylko jednego celu. Jesteśmy w stanie atakować wszystkich wrogów jakich mamy zasięgu, co przy expieniu jest naprawdę ciekawą opcją, a i nie musimy bawić się w pojedyncze zabijanie.


metin 2 mmorpg 1

Metin 2 posiada także dość dziwny model respawnu potworów, niekiedy aby znaleźć określonego stwora musimy pozabijać setkę innych i liczyć na to, że przy najbliższym respawnie wkońcu się pojawi. Na przykład możemy otrzymać w zadaniu, aby zabić kilku Głodnych Alpha Wilków, ale rozglądają się dookoła widzimy tylko Głodnych Wilków, Niebieskie Wilki czy też Szare Wilki. Musimy właśnie je zabijać bo wtedy przy odnowie spotu pojawią się w końcu te stworki, które są nam potrzebne. Tak samo będzie również na innych poziomach, przy wyższych levelach i od razu mówię, że będzie niekiedy o wiele trudniej znaleźć potwora z zadania. Początkowa lokacja w Metin 2 jest wypełniona właśnie różnego typu wilkami , dzikami, niedźwiedziami i tygrysami. Jednak nie myślcie sobie, że później coś się zmieni na lepsze bo na jednej z kolejnych map spotkacie „przeklęte wilki”.

Jednak to do czego odnosi się sama nazwa gry jest po części całym źródłem wszelkich konfliktów, są to metiny, skały spadające z nieba, porozrzucane po mapach losowo, choć i tak zawsze wiadomo mniej więcej, gdzie je szukać i jaki mniej więcej tam będzie. Niszcząc metina możemy uzyskać w nagrodę eliksiry, kamienie duchowe (używane do ulepszania elementów ekwipunku), a także ważne w całej zabawie księgi umiejętności (używamy ich do szkolenia naszych umiejętności na wyższe poziomy niż standardowe). Także z metinów o wyższych poziomach mogą wypaść losowo przedmioty, zazwyczaj obdarzone licznymi bonusami, albo bardzo rzadkie, które następnie za wielką kasę można sprzedać na rynku.


metin 2 mmorpg 2

To co gra MMORPG Metin 2 traci na elementach PvE odzyskuje już wtedy, gdy gracz uzyska 15 poziom, wtedy właśnie możemy zacząć naszą przygodę z walkami PvP. Tutaj nie musimy obawiać się bezpośrednich ataków graczy z naszego królestwa o ile nie włączą trybu wrogiego. Bez żadnych szkód dla swojej postaci możemy atakować, albo być atakowani przez graczy innych królestw. Jeśli włączymy tryb wrogi i zabijemy mieszkańca naszego królestwa zyskujemy negatywną rangę. Osoby z rangą niższą niż neutralna mogą być atakowane przez każdego.

Jest wiele tutaj do opisywania, ale gra MMO Metin 2 mimo swojego wieku jest ciągle wspierana i rozbudowywana. Jej popularność może poświadczyć choćby fakt, że ciągle fani wymyślają najnowsze programy (boty), które zgrabnie obchodzą wszelkie zabezpieczenia gry. A ilość w ostatnich latach serwerów prywatnych Metin 2 może zaskoczyć nie jednego człowieka. Warto na pewno zagrać, ale uwaga, w grze przeważająca ilość osób to dzieci, które skutecznie potrafią popsuć całą zabawę.


Gry podobne