Gra Mars Frontier to społecznościowa gra strategiczna online, którą łatwo można znaleźć na Facebooku. Za całą produkcję odpowiada studio SpinPunch, które obecnie nie może pochwalić się innymi tytułami. Czy debiutancka gra okaże się hitem? Po to jesteśmy My, aby ocenić czy dana aplikacja ma jakieś szanse na obecnym rynku gier online. Zacznijmy może od historii jaką zostajemy wprowadzeni w całą rozgrywkę.

Po 300 latach badań na nowoczesnymi technologiami ludzie w końcu dotarli do Marsa, pierwszy raz stanęła tam ludzka stopa. Niestety bardzo szybko okazało się, że taka wycieczka to praktycznie bilet w jedną stronę. Jednak życie na Marsie istnieje!


nasza baza1

Recenzja gry Mars Frontier

W przeglądarkowej grze Mars Frontier wcielamy się w rolę dowódcy armii złożonej z robotów, którą będziemy systematycznie posyłać do walki z wrogiem w celu pozyskania cennych surowców jak choćby żelazo. Naszym głównym celem jest zbudowanie potężnej bazy, gdzie powstanie nasza fabryka robotów, laboratorium i gdzie będziemy produkować różnego rodzaju surowce jak żelazo, wodę i energię.

Graficznie prezentowana dziś aplikacja na Facebooku przypomina mi dobrze nam znaną grę Final Eden, opublikowaną kiedyś przed Kebam, ale Mars Frontier jest czymś więcej niż moglibyśmy oczekiwać. Niby wszystko tutaj wydaje się banalne, musimy zbudować bazę, ale nie każdy budynek bez podjęcia przez nas odpowiednich akcji będzie możliwy do zbudowania. Aby odblokować kolejne struktury należy wysyłać do bazy wroga naszej jednostki, a podczas takich walk zaangażujemy się w walkę w czasie rzeczywistym.


W trakcie tutorialu, tuż na samym starcie naszej kariery jako kosmiczny dowódca będziemy mogli rekrutować tylko niewielką liczbę jednostek. W tej sytuacji łatwo jest wygrać z kimś na swoim poziomie, ale gdy nasz wróg staje się coraz silniejszy musimy zacząć myśleć o ulepszeniu laboratoriów, produkować więcej surowców, aby wspierać tym samym zarówno działania ofensywne jak i defensywne.

wygrana walka

W późniejszych etapach gry Mars Frontier okaże się, że większość z początkowo wytworzonych jednostek będzie nam niepotrzebna, ale możemy je przerobić i odzyskać choć część surowców jakie w niej zainwestowaliśmy. Omawiana gra posiada podobną mechanikę zarządzania jaką mogliśmy widzieć w Command & Conquer: Tiberium Alliances, przeglądarkowym MMORTS'ie, który został opublikowany przy współpracy EA i Aeria Games.


Mars Frontier prezentuje się całkiem dobrze jak na przeglądarkowe standardy. System misji został uproszczony w maksymalnym stopniu i krok po kroku dzięki kolejnym zadaniom pniemy się w górę rankingowych szczytów. W trakcie zadań jak i oczywiście po ich zakończeniu dostajemy nagrody, a dodatkowo podczas ich wykonywania możemy otrzymać kilka podpowiedzi, które ułatwią nam dalszą zabawę.

misje

Skoro gra znajduje się na Facebooku to musi spełniać określone, społecznościowe standardy, więc zaimplementowano tutaj kilka dobrze nam znanych rozwiązań. Możemy zapraszać naszych znajomych do wspólnej gry, wysyłać i odbierać prezenty, albo rozmawiać z użytkownikami za pomocą licznych kanałów czatu.

Mars Frontier jest strategią, w którą musimy się nieco zaangażować, ale może być jeszcze lepszym tytułem o ile wydawca zainwestuje w poprawy graficzne, zmianę modeli postaci i tej niekiedy wnerwiającej muzyki. Może to tylko kwestia czasu? A na koniec ciekawostka: Twórca dziś opisywanej gry sfinansował ją z datków użytkowników poprzez projekt Kickstarter.


Gry podobne