Fani gier typu mahjong powinni zwrócić swój wzrok na nową aplikację na Facebooku – Mahjong Arena. Oczywiście zasady się nie zmieniły, przed nami pojawia się plansza, na której w różne wzory ułożone zostają specjalne kostki, każda oznaczona innym emblematem, które gracz musi dopasowywać do siebie. Ale to już znamy? Więc czym Mahjong Arena odróżnia się od innych aplikacji ze swojego gatunku? Czy nie lepiej zagrać w wersję stacjonarną na PC? Otóż NIE. Prezentowana gra pozwala nam na rywalizację z innymi użytkownikami Facebooka i z tego co zdążyłem zauważyć jest dostępny tutaj tryb, tylko i wyłącznie multiplayer.Jednak nasz przeciwnik wcale nie gra na oddzielnej planszy, gramy z nim razem, jedna plansza i ta sama ilość kości, więc zapanuje tutaj zasada „kto pierwszy ten lepszy”, liczy się spostrzegawczość i szybkość działania.

Głównym celem gry Mahjong Arena jest oczyszczenie całej planszy z płytek tak szybko jak to możliwe. Usuwamy pary takich samych płytek za pomocą kliknięcia myszki, najpierw dobieramy pierwszą jednym kliknięciem, a drugim klikiem oznaczamy identyczną. Oczywiście nie każda z nich będzie od razu dostępna do kliknięcia i jak na przykładzie poniżej niektóre z nich są zablokowane i aby ich użyć należy dopasować najpierw te blokujące.


blokada płyt

Za każde dopasowanie jakie znajdziemy otrzymujemy jeden punkt, a liczbę już tych zebranych widzimy w górnej części ekranu, gdzie obok nas, po prawej stronie widać nick i punkty przeciwnika, więc jeśli nie mamy zbyt wielkiej przewagi to taki widok na pewno zmotywuje nas do działania. Poniżej dodatkowo zrobiono pasek balansu im bardziej jest zapełniony naszym kolorem tym większa jest nasze przewaga.

Oczywiście szczęście nam nie zawsze dopisuje, a i niekiedy zmęczenie daje się we znaki, ale w Mahjong Arena mamy dostępnych kilka bonusów, tak zwanych power-up'ów, które dadzą nam całkiem pokaźną przewagę podczas kolejnych meczów. Bonus oznaczony płatkiem śniegu nazywany jest Freeze i jak sama nazwa mówi zamraża ruchy naszego przeciwnika na 10 sekund, a jest to długo czas w tego typu rozgrywce. Zielona różdżka to bonus o nazwie Magic, która usuwa do dziesięciu par płytek z całej planszy. Możecie się spotkać również z ikonką świecącej żarówki, jest to power-up Hint podkreślający nam dowolną parę, którą następnie możemy bardzo szybko od klikać – przydaje się w dalszym etapie gry, kiedy mecze rozgrywane są na planszach o sporej ilości płytek. Niestety rzadko dostaniecie któryś z tych bonusów za darmo, w większości przypadków trzeba na nie wydać prawdziwą gotówkę.


rozgrywka

Mahjong Arena nie jest niestety dostępna w języku polskim, ale za to pomijając fakt, że ktoś za kasę może mieć nad nami przewagę to sama rozgrywka jest zupełnie darmowa i z tego co widziałem gra tutaj wielu polaków. Skąd to wiem? Otóż system wykrywa naszą lokalizację, no chyba, że macie dobrze działające proxy, ale wydaje mi się, że bardzie bazuje na danych z konta na Facebooku. Tym samym cała lista graczy w lobby to nasi rodacy i wygrywając kolejne mecze przesuwamy się o parę oczek w górę.

Sam mecz jest bardzo prosto zacząć, wystarczy wcisnąć przycisk Play, a w ciągu 15 sekund (głównie jest to szybciej) system sam dopasuje nam przeciwnika. Oczywiście możemy go wybrać sami z tabeli wyników.


Podsumowując fani Mahjonga będą mieli tutaj sporo dobrej zabawy, ale Ci, którzy nie cieszą się dużą spostrzegawczością i zręcznymi palcami powinni poszukać spokojniejszej rozrywki. 


Gry podobne