Gra przeglądarkowa Lost Jewels jest wyjątkową grą match 3 na portalu Facebook, a w dodatku – co jest dobrą informacją dla Nas Polaków – jest całkowicie po polsku i za darmo. Mimo utrzymania tutaj tradycyjnego stylu gry w diamenty, gdzie dopasowujemy minimum trzy elementy tego samego typu to znajdziemy tutaj wiele różnych funkcji, a także modyfikacji tej wałkowanej dosyć często na portalach społecznościowych rozgrywki. Dopasowywać możemy poprzez przesuwanie sąsiadujących elementów, zamienianie ich między sobą miejscami. I tutaj mamy już pierwszą różnicę bo nie musimy dopasowywać tylko w poziomie i pionie, ale również możemy z elementów tworzyć kształty liter L czy też T albo U, ważne, aby co najmniej trzy elementy było położone obok siebie, a jak to już pozostawiam Waszej fantazji.

ekran wyboru rundy


Recenzja gry Lost Jewels

Po dopasowaniu 4 klejnotów tego samego koloru w rzędzie otrzymasz kamień szlachetny wybuchu rzędu. Pamiętajcie tylko, że na każdym poziomie mamy ograniczoną ilość ruchów (przesunięć) – widzimy ilość z lewej strony na szpalcie bocznej. Kiedy dopasujesz 5 klejnotów w rzędzie lub kolumnie powstanie kamień szlachetny błyskawica. Dopasuj go, aby zniszczyć 3 lub więcej przypadkowych klejnotów na planszy. Możemy również utworzyć kształt T, L lub U, aby powstał kamień szlachetny cross blast. Dopasuj go, by wyzwolić wybuch rzędu i kolumny jednocześnie. W niektórych klejnotach ukryte są kryształy. Dopasuj te klejnoty, aby pozbierać kryształy. Sami się przekonacie, że niektóre rundy w społecznościowej grze Lost Jewels będą od nas wymagały ukończenia pewnych celów, aby ją zakończyć powodzeniem.

Dopasowując 6 klejnotów jakiejkolwiek kombinacji tworzysz kamień Szlachetny Bomby. Jeśli go dopasujemy to zniszczymy wszystkie klejnoty jakie znajdują się obok niego. Jednak z tego wszystkiego co wymieniłem najbardziej ciekawym wydaje się łączenie mocy owych szlachetnych kamieni. Zapytacie jak to zrobić? To proste, wystarczy, że dwa kamienie szlachetne utworzone przez nas wcześniej znajdą się obok siebie, zamieniając je wtedy miejscami uzyskamy naprawdę niesamowite efekty, praktycznie cała plansza zostanie wyczyszczona, a my uzyskamy niewiarygodną ilość punktów.

ekran gry


Inną sprawą jest to, że im więcej mamy dopasowanych kryształów w Lost Jewels, tym mocniejsze staną się nasze kamienie szlachetne. Starajcie się dopasować lub zamieniać miejscami specjalne kamienie, aby zobaczyć ich moc.

Podobnie jak w innych tego typu grach znajdziemy tutaj również coś na wzór Combo, pasek znajduje się na dole, ale aby korzystać z efektów jakie wyzwala musimy dopasowywać kilkanaście razy i to szybko, kolejne elementy, wtedy pasek powoli będzie się napełniał.

Jednak co się stanie jeśli nie wypełnimy warunków danej rundy? To normalne, przegrywamy! Ale dodatkowo tracimy życie w Lost Jewels, które pobierane jest z tzw. Kielichu Życia, gdzie mamy początkowo pięć żyć. Po straceniu jednego uruchamia się czasomierz i rozpoczyna odliczanie. Kielich życia zostanie uzupełniony nowym życiem, gdy czasomierz dojdzie w swoim odliczaniu do zera.


gra runda

Oczywiście jeśli nie czujemy się na siłach w danej rundzie to możemy wspomóc się różnymi boostami, talizmami i power-up'ami, które możemy zakupić za złote monety, albo za walutę premium. Jednak gra Lost Jewels jest na tyle prosta i sama w sobie posiada mnóstwo ułatwień, że rzadko nadarzy się okazja do rozmyśleń na temat zakupu wspomagaczy. Najbardziej jednak podobają mi się tutaj wspaniałe animacje i prosta, aczkolwiek w miarę zaawansowana grafika.


Gry podobne