Light of Nova jest darmową grą via www MMORTS (Real Time Strategy), w której wcielimy się w rolę komandora floty gwiezdnej. Naszym celem w grze Light of Nova będzie zbudowanie jak największej armady statków wojennych, a wszystko po to aby rozwikłać liczne zagadki i stawić czoła coraz to trudniejszym misjom. Fabuła gry została osadzona tysiące lat po pierwszej kolonizacji kosmosu przez ludzką rasę. Fasynująca historia wpleciona w grę, ekscytujące walki kosmiczne i złożony system polityczny sprawia, że Light of Nova narzuca nowy, wyższy poziom dla gier kosmicznych. Mamy okazję zbudować własne imperium złożone z niezliczonych planet, aż w końcu opanujemy cały wszechświat.

Light of Nova


Na samym początku musimy wybrać naszą frakcję, mamy tutaj cztery do wyboru, a każda posiada unikalne cechy i możliwości: Antu Empire, Earth Confederate, Pioneer Alliance i Ise Republic. Na starcie tutorial przybliży nam funkcje najważniejsze w grze, ale jak pewnie się domyślacie główną rolę na starcie odegra infrastruktura naszej pierwsze kolonii. Mamy cztery typu budynków wydobywcze (pozwalające na zdobywanie cennych zasobów), produkcyjne (odpowiedzialne za wojsko i flotę), core (optymalizujące pozostałe typu budynków) i obronne (tego chyba nie muszę tłumaczyć).

Cały interfejs użytkownika może wzbudzić mieszane uczucia, ale jeśli wykonacie poszczególne kroki ze wprowadzenia do gry to nie powinno być żadnych problemów. Jednak przerażać może dość skomplikowany wygląd galaktyki, ale to tylko pozory bo piękna oprawa graficzna tak naprawdę kryje za sobą prostotę i wszyscy, którzy grali choć raz w Ogame powinni sobie bez problemu poradzić.

Light of Nova


Dobra więc przejdźmy dalej bo troszkę tego jest, więc może coś o dowódcach, bo nawet najpotężniejsi imperatorzy nie dadzą radę prowadzić całego imperium samodzielnie. Będziemy potrzebowali wsparcia utalentowanych oficerów. Oficer może przewodzić naszą flotą, albo zarządzać sprawami gospodarczymi jak i obronnymi na planecie. Podczas eksploracji kosmosu różni komandorzy będą służyć pod naszą pieczą. W sumie dzielą się na dwa podstawowe typy (choć po części napisałem o tym wcześniej): na tych co są przydzieleni jako gubernatorzy na naszych planetach i tych co zarządzają naszymi flotami. Ci pierwsi mogą dość pokaźnie zwiększyć produkcję zasobów na naszej planecie, a na wyższych poziomach mogą ją podwoić albo i potroić. A komandorzy flot mają w statystykach określoną liczebność statków jakimi może dowodzić, więc ważny jest ich rozwój w jak najbardziej szybkim tempie, abyśmy mogli manewrować większą ilością jednostek w tym samym czasie.

Light of Nova

Dowódcy zdobywają doświadczenie podczas bitw, albo także ze specjalnych napojów, po osiągnięciu określonej ilości doświadczenie, komandor zdobywa nowy poziom. Każdy nowy poziom to dodatkowe punkty PP, które rozdajemy albo do zdolności politycznych jako gubernator planet, albo do umiejętności taktycznych jako dowódca gwiezdnej floty.


Każdy dowódca ma trzy wolne sloty na umiejętności, z czego dwa są odblokowane domyślnie. Pozostałe dwa można otworzyć używając Diamentów (specjalna waluta gry) i tak nauczymy się dodatkowych umiejętności albo odświeżymy/zastąpimy stare. W grze przeglądarkowej Light of Nova mamy trzy typy umiejętności: Militarne, Przywódcze i Polityczne.

W rankingu możemy wybić się zdobywając na różne sposoby punkty honoru, a im wyżej znajdziemy się w rankingu tym odniesiemy większe korzyści z umiejętności i podniesiemy efektywność na naszej planecie.

W Light of Nova jest naprawdę multum dostępnych funkcji i szeroka gama badań do wykonania, które praktycznie będą oddziaływać na każdy aspekt naszego życia w gwiezdnym imperium. Dodatkowo ciekawa grafika, projekty statków i dość dynamiczny silnik walk nie dadzą nam odczuć, że błędem było zaczęcie rozgrywki. Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej innowacyjnych gier kosmicznych via www jakie wydano w ostatnich latach i grywalności ani fukcji nie powstydziłaby się nawet Battlestar Galactica Online.


Gry podobne