Poznaliście już Landmark, jest to kolejna gra tworzona przez Sony Online Entertainment. Grę najprościej określić jako czystej rasy sandbox, gdzie najważniejsze jest tworzenie, tworzenie całego środowiska, świata, od małego kamyczka po wielkie budowle. Pełny tytuł omawianej gry to EverQuest Next Landmark, która zaprasza już dziś wszystkich kreatywnych graczy do wpólnego tworzenia świata EverQuest.

Tak naprawdę Landmark nigdy by nie powstał, gdyby nie rozpoczęcie prac nad innym tytułem, czyli nad MMORPGiem EverQuest Next. Fani gier w stylu Minecrafta na pewno już nie mogą się doczekać wydania gry i pełnego dostępu do jej wszystkich funkcji. Doskonale wszyscy wiemy jak w prostej grze jaką jest Minecraft popisywali się gracze swoimi wizjami świata jak i projektami odwzorowującymi najpopularniejsze miejsca z innych gier jak choćby z WoW’a.


Jednak co będziemy tak naprawdę tutaj robili? Odpowiedź jest oczywista, zajmiemy się tworzeniem, ale do tego potrzebne nam są materiały, które można uzbierać podczas eksploracji rozległego świata gry. SOE często zamierza robić konkursy, w których najlepsze projekty będą wdrażane na zawsze do EverQuest Next.

Aby zacząć swoją przygodę w Landmark musimy najpierw posiadać swoją postać i jej kreowaniem zajmiemy się od pierwszych minut zabawy. Po starcie EverQuest Next nasza postać również zostanie przeniesiona do jej świata. Możemy tutaj zaprojektować i zbudować dom, albo i coś większego, ale to dopiero w dalszym etapie gry, kiedy już otrzymamy bardziej złożone narzędzia. Nie wiem czy słyszeliście o tym, ale w tym świecie możemy postawić sobie przykładowo kilka domów w różnych częściach świata i przenosić się z jednego do drugiego za pomocą specjalnego teleportu.

Aby zmierzyć swój postęp i sprawdzić czego już w grze dokonaliśmy możemy rzucić okiem na system osiągnięć, a także do dobry punkt wyjściowy do sprawdzenia czy jesteśmy lepsi czy gorsi od innych graczy.


Moim zdaniem SOE wymyśliło Landmark, aby wykorzystać kreatywność graczy, a tym samym ograniczyć swoje zasoby i co więcej wykorzystać to co sami dla siebie stworzymy, a co za tym idzie dostaniemy w grze dokładnie to czego oczekujemy. Co więcej, jeśli jesteśmy naprawdę dobrzy w te klocki to zarobimy pokaźne sumki i mówię tutaj o prawdziwej gotówce, a nie wirtualnej. Mamy przecież Player Studio, narzędzie za pomocą którego możemy sprzedą swoją twórczość.

Jeśli miałbym oceniać Landmark pod kątem graficznym to wszystko jest w jak najlepszym porządku, choć ostatnio nie pociągają mnie klimaty fantasy to tutaj jakoś mogę wszystko znieść. Każdy element świata jest dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, a SOE uruchomiło tutaj ForgeLight, czyli swój autorski silni napędzający grafikę w ich najnowszych projektach.

Dodatkowo Landmark implementuje najpopularniejsze elementy MMO, czyli możemy tu poznawać nowych przyjaciół, tworzyć wraz z nimi wielkie gildie i za pomocą czatów (tekst i głos) będziemy dzielić się wspólnie z innymi spostrzeżeniami i poradami na temat rozgrywki.


Wymagania sprzętowe:

  • Procesor: Quad Core i5 2.4 GHz
  • Pamięć operacyjna: 8 GB RAM
  • Karta grafiki: 1 GB (GeForce GTX 560 lub lepsza)
  • Dysk twardy: 20 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 7 64-bit
  • Łącze internetowe: 10Mbit/sec

Zdjęcia z gry:


Gry podobne