Powiem Wam, że po kilku minutach gry w przeglądarkową aplikację Klondike na NK dalej nie wiem czy zakwalifikować ją do typowych gier farmerskich czy rozszerzyć bardziej kategorie.

Jednak chcąc nie chcąc jest tu coś z gier typu city building no i elementy strategiczne są jak najbardziej widoczne już od samego początku naszej zabawy. Dodatkowo już sama historia w tle jaka jest przedstawiana graczowi nasuwa na myśl „ooo to pewnie jakaś przygodówka”. Tak czy inaczej mamy tutaj mieszankę wszystkiego, a jak wiemy jeśli coś jest o wszystkim to tak naprawdę o niczym. Zobaczmy co kryje się dokładnie pod tym tajemniczym tytułem Klondike.


Opis gry Klondike

Gra Klondike oferuje nam na samym początku mini poradnik w formie podpowiedzi i kolejnych zadań. Tym sposobem poznamy podstawowe prawa rządzące całą rozgrywką. Zostajemy także przywitani przez ludzi (chyba to Eskimosi), którzy wskazują nam, gdzie została ukryta cała spuścizna po naszym krewnym. Dalej już po prostu zaczyna się cała zabawa.

klondike 001

Rzut oka na naszą postać

Zacznijmy od przyjrzenia się bliżej naszej postaci. W Klondike wystarczy kliknąć na awatara by wejść do swojego profilu. Możemy tutaj zmienić swoje imię, zmienić płeć, a także poniekąd wygląd zewnętrzny, choć opcjami nasz tutaj wydawca wcale nie zasypał. Mamy trzy opcje głowy do wyboru, trzy torsy i tyle samo nóg. Oczywiście przy użyciu waluty premium (Szmaragdy) możemy odblokować o wiele więcej opcji, ale czy warto?


Budowanie naszej osady

Nasz wioska w Klondike nie jest jakąś tam zwykłą farmą, możemy tutaj zbudować budynki produkcyjne jak tartak, który jest potrzebny drwalom, aby mogli ścinać duże drzewa nie zużywając naszej energii. Kamieniołom jest potrzebny do wydobywania potrzebnych zasobów: rudy żelaza, węgla, kamieni budowlanych i gliny. Fabryka mebli dostarczy nam wyposażenia do naszych domów itp. Nie będę ich wszystkich wymieniał, ale sami się szybko przekonacie, że warto włożyć troszkę wysiłku w ich budowę, bo pozyskiwanie za pomocą naszej energii wszystkich potrzebnych surowców, materiałów itp. to bardzo kosztowny i czasochłonny biznes. Do pracy w określonych budynkach wymagani będą dodatkowi pracownicy, na początku mamy ich dwóch i pewnie wyślecie ich do tartaku, ale w miarę rozwoju zabawy będzie ich systematycznie przybywało.

klondike 002

Ale wszystkie surowce do budowy, do zadań są ogólnodostępne, możemy ścinać trawę, zbierać kamienie, ścinać drzewa, zbierać glinę no i inne kruszce. Za każdą naszą czynnością otrzymujemy punkty doświadczenia, no i monety, ale również losowo wypadają nam przeróżne przedmioty do kolekcji i czasami dodatkowa energia wpadnie w nasze łapska. Z tego co zdążyłem zauważyć warto do końca pozbywać się kamieni, często pod nimi znajduje się skrzynia z masą prezentów i bonusów.


Elementy gier farmerskich

Budowanie mamy mniej więcej opisane, więc przejdźmy teraz do funkcji farmerskich jakie znajdziecie w grze na nk Klondike, które są typowe i nie ma tutaj jakiś odskoczni od klasyki. Mamy swój ogródek, podzielony na działki, więc zostaje nam tylko zrobić zakupy w sklepie gry i z gotowymi nasionami możemy zaczynać sadzenie. Każda roślina ma określony czas kwitnięcia i najlepiej po ich rozkwicie jak najszybciej zebrać plony, aby się nie zepsuły.

Ale jak to zwykle bywa w tego typu aplikacjach możemy również zajmować się zwierzętami hodowlanymi, ale lepiej od razu zapoznajcie się ze spichlerzem, gdzie można za pomocą łączenia składników przyszykowywać paszę dla każdego rodzaju zwierząt. Po co nam zwierzęta? Otóż krowy dadzą nam mleko, a kurczaki jajka – proste nie? Podobnie jak z roślinami tak i zwierzaki odblokowują się w miarę naszego awansu na wyższe poziomy. Jednym słowem im wyższy poziom tym więcej nasion, zwierząt i typów budynków zostanie dla nas udostępnione.

Kolekcje i prezenty

Wspomniałem wcześniej, że podczas prac w grze Klondike wypadają nam losowo elementy do kolekcji i powiem Wam, że to bardzo przydatna funkcja, bo musimy uzbierać zazwyczaj kilka różnych przedmiotów tworzących dany zbiór. Za wymianę danej kolekcji otrzymamy ciekawe nagrody, energię, punkty doświadczenia czy też jakąś rudę do budowy.

klondike 003

To co udało nam się zebrać możemy podejrzeć w magazynie, a i tam możemy zająć się sprzedawaniem naszych dóbr, ale róbcie to z umiarem i wtedy kiedy naprawdę potrzebujecie monet bo biznes nie jest opłacalny czasami lepiej przesłać nadmiar jakiegoś surowca naszym znajomym na nk. Istnieje wtedy duża możliwość, że to właśnie w chwili, gdy zabraknie nam jakiegoś przedmiotu to obdarowani wcześniej przez nas gracze odwdzięczą się dla nas tym samym.

Podsumowanie recenzji

Gra na nk Klondike jest dość ciekawym tytułem, choć nieco oklepanym, ale na pewno spotka się z dużym zainteresowaniem wśród młodszej części graczy. Rozgrywka jest banalna, w sumie wszystko załatwiamy przez klikanie, ale są chwile kiedy naprawdę lepiej przemyśleć swoje ruchy najpierw, a później podejmować jakiekolwiek działania.

Sama grafika w omawianej aplikacji jest dość przyjemna dla oka, nie ma czegoś co na silę biłoby po oczach, a animacje na zwracają niepotrzebnej uwagi.


Gry podobne