W tym poradniku dowiesz się wszystkiego o ekspedycjach w grze Klondike. Znajdziesz wszystkie elementy, które są poukrywane w różnych miejscach, tym samym już dłużej nie musisz szukać, wszystko masz dostępne w jednym miejscu.

Czym są tereny ekspedycyjne?

Gra rozpoczyna się w Twojej stacji. To Twoja główna ziemia w grze, na której leży Twoja ziemia. Wszystkie inne krainy na mapie nazywane są terenami ekspedycyjnymi. Odkrywasz je, aby zdobywać użyteczne przedmioty, znajdywać skarby i zasoby. To również miejsce akcji głównego wątku fabuły. Wykonując zadania, zbliżasz się do odkrycia tajemnic Klondike.


tereny ekspedycyjne

Dlaczego kraina jest spowita mgłą? Jak ją usunąć?

Mgła skrywa skarby, zasoby, budynki, a nawet tajemnice… Aby odkrywać krainę, trzeba usuwać drzewa, kamienie, trawę i krzaki. Za każdym razem, gdy ścinasz drzewo lub kamień, odkrywasz nową część krainy. Nasz szaman nie jest w stanie całkowicie rozpędzić mgły, ponieważ skrywa ona tajemnice miejsca.

Na czym polega czasomierz krainy? Czy zostanie ona zamknięta na zawsze?

Po wykonaniu wszystkich zadań głównego wątku fabuły w danym miejscu, można wyruszyć do innej krainy. Po osiągnięciu kolejnego przystanku, zegar zaczyna odliczanie, a gracz ma 24 godziny, aby wszystko ukończyć w tym miejscu. Gdy zegar skończy odliczać, gracz utraci dostępu do tego miejsca. Ma to na celu optymalizację gry, tak aby jak więcej graczy na różnych urządzeniach mogło grać bez problemów z pamięcią RAM lub połączeniem internetowym.


Bez obaw! Jeśli gra umożliwia podróż do innej krainy, oznacza to, że wszystkie zadania głównego wątku zostały już ukończone i możesz ruszać na nowe przygody!

Kluczowe budynki pozostaną na tym obszarze i utracisz do nich dostęp; są jednak inne budynki na Twojej stacji, które służą do wytwarzania tych samych przedmiotów, albo też pojawi się możliwość ich wytwarzania na kolejnych terenach ekspedycyjnych.

Gdzie dostać miętę pieprzową?

Właściwie to sami jej szukaliśmy, ale bez powodzenia! Zapytaliśmy więc naszego profesora botaniki. Oto co odpowiedział (podzielił się nawet zdjęciem): „Można ją pozyskać z krzewów mięty pieprzowej”.


Czy mogę przenieść budynki lub dekoracje do swojej stacji?

Nie możesz przenieść młyna lub latarni morskiej do swojej stacji. Nie martw się o powstające w nich towary lub przepisy do ogniska. Są one dostępne w budynkach Twojej stacji; inne materiały, takie jak np. lina, będzie można wytworzyć na kolejnych terenach ekspedycyjnych.

Niestety, z przyczyn technicznych przyniesienie fajnych dekoracji z wysp do stacji gracza nie zawsze jest możliwe. Im więcej przedmiotów masz w grze, tym więcej miejsca zajmują w Twoim urządzeniu, dlatego może to powodować zawieszanie się i awarie gry. Nie chcemy oczywiście do tego dopuścić, dlatego musimy coś poświęcić na rzecz bardziej płynnej rozgrywki.

Gdzie dostać mięso na stek?

W surowych warunkach, jakie panują na Północy, może Ci się przydać dodatkowa energia. Soczysty, mięsny stek to doskonałe źródło energii. Możesz go przyrządzić w ognisku w swojej stacji lub na niektórych obszarach, takich jak Śnieżna Przełęcz czy Ostry Zakręt. Mięso na stek można pozyskać z dzikich zwierząt, takich jak niedźwiedzie i jelenie, które blokują drogę na niektórych niebezpiecznych terenach.

Jak pozbyć się dzikich zwierząt?

Gdzie szukać kamieni z żółtymi runami?

Są to przedmioty owiane pewną tajemnicą. Czy są przypadkowym dziełem natury, czy stanowią ostrzeżenie ze strony prastarych plemion? Nikt dokładnie nie wie. Poznawaj krainy, odszukuj te kamienie i rozwikłaj ich zagadkę!

Gdzie znaleźć jagody?

Profesor botaniki mówi, że krzewy jagody można znaleźć tylko na niektórych terenach ekspedycyjnych. Jeśli nie masz obecnie do nich dostępu, należy spróbować innych sposobów na pozyskanie energii, na przykład poprzez przygotowanie steków. Krzewy znajdziesz później w grze. Wyglądają tak:

PIEŚŃ WIATRU: Gdzie szukać latarni morskiej?

Zawarliśmy kilka wskazówek dotyczących jej położenia, ale szaman przesłał nam zdjęcie obszaru, aby łatwej ją odnaleźć. Udaj się do Pieśni Wiatru i stuknij przycisk „?” w pobliżu zadania, aby znaleźć latarnię, a uzyskasz jej położenie. Następnie musisz tylko oczyścić drogę (wyciąć krzaki i kamienie), aby do niej dotrzeć.

PIEŚŃ WIATRU: Gdzie jest chata Białego Światła?

Wysłaliśmy tam specjalną ekspedycję, żeby uzyskać zdjęcia terenu. Szaman podzielił się też wskazówką: aby odnaleźć chatę Białego Światła, należy oczyszczać teren w tym kierunku:

ŚWIĄTYNIA ŚWIATŁA: Gdzie znaleźć ostatniego jelenia?

Ostatni jeleń to istny specjalista od kamuflażu, ale umiejętności łowieckie Inuitów ułatwiły zlokalizowanie jego ukrycia i zaznaczenie go na mapie 🙂

ZIELONE JEZIORO: Gdzie są owce?

Owce cenią swoją wolność i zaskakująco dobrze się ukrywają, ale mapa Zielonego Jeziora może Ci pomóc!

KOPALNIA SALTWICKA: Jak wyglądają dziwne kwiaty? Gdzie ich szukać?

Dziwne? To mało powiedziane. Oczyszczaj krainę, a z pewnością się na nie natkniesz.

ŚWIAT DUCHÓW: Gdzie znaleźć ostatniego ducha?

Duchy są znane z umiłowania samotności, wolą ukrywać się w odległych miejscach, z dala od siebie, podobnie jak większość mistycznych stworzeń. Jeden z nich znajduje się w pobliżu starego statku.

UKRYTA SALA: Jak dotrzeć do pochodni?

Nie wpadnij w szpony labiryntu: poruszaj się wzdłuż ściany, a znajdziesz wejście (spójrz na załączony obraz).

LEŚNA ŚCIEŻKA: Nie mogę znaleźć ostatniego zwierzęcia

Jeden łoś jest odrobinę sprytniejszy od reszty. Upewnij się, że go nie przegapiłeś(-aś).

SŁONECZNY GAJ: Gdzie kwiat paproci?

Aby znaleźć wszystkie kwiaty paproci, musisz ostrożnie oczyszczać krainę, starając się niczego nie przegapić. Kwiat paproci wygląda dokładnie tak:

Orle Gniazdo: Jak znaleźć kawałki materiału?

Wódz pozostawił Ci nie tylko kawałki materiału, ale też mapę Orlego Gniazda, która z pewnością okaże się przydatna 🙂

ŚNIEŻNA PRZEŁĘCZ: Jak wytworzyć broń?

Po znalezieniu wszystkich 3 części, musisz je złożyć razem, aby wykonać broń. To łatwiejsze niż myślisz: wystarczy użyć stołu za kupcem na Śnieżnej Przełęczy. To wszystko!

ŚWIĄTYNIA ŚWIATŁA: Gdzie znaleźć ostatniego jelenia?

Ostatni jeleń to istny specjalista od kamuflażu, ale umiejętności łowieckie Inuitów ułatwiły zlokalizowanie jego ukrycia i zaznaczenie go na mapie 🙂

ARNIKA: Gdzie znaleźć klucz?

To sekretne miejsce. Ale niech będzie, możemy uchylić rąbka tajemnicy: upragniony klucz znajdziesz gdzieś w pobliżu szklarni.

ARNIKA: Gdzie znaleźć len?

Nasz profesor botaniki kocha rośliny i wie, gdzie można znaleźć każdą z nich. Zapytaliśmy go i podzielił się tą oto wskazówką: „Odkrywaj tę krainę, a znajdziesz len”. Wystarczy zerknąć na zdjęcie:

ARNIKA: Gdzie znaleźć generatory?

Najprostszy sposób na znalezienie celu to naciśnięć przycisk znaku zapytania jak ten:

Pokaże Ci, dokąd się udać, nawet jeśli miejsce nie zostało odkryte.

Generatory wyglądają mniej więcej tak:


Generator słoneczny jest nieopodal generatora wodnego.

ARNIKA: Gdzie znaleźć zniszczone koło?

Jest tuż obok generatora wodnego:

ARNIKA: Gdzie znaleźć plany?

Profesor był ostatnio naprawdę zajęty i być może zaczął bzikować, ponieważ rozrzucił wszystkie plany. Bardzo tego żałuje. Aby znaleźć plany, postępuj zgodnie z poniższymi zrzutami ekranu: w zasadzie wszystko, co musisz zrobić, to zgłębić to miejsce 🙂


ARNIKA: Gdzie znaleźć kwiat płomienia?

Można go znaleźć w szklarni profesora. Swoją drogą, ten profesor jest jakiś podejrzany. Do czego mu te wszystkie osobliwe rośliny?

WALLMOND: Jak dotrzeć do doktora? / WALLMOND: How do I get to the Doctor?

Aby znaleźć doktora, trzeba poruszać się wzdłuż krawędzi mapy.

WALLMOND: Gdzie znajdę ostatnie beczki z ropą? /

Pozostałe beczki z ropą można znaleźć w trakcie odkrywania tych obszarów:

ARKANA: Gdzie znaleźć kupca?

Kupiec nie lubi szczególnie zatłoczonych miejsc, więc zazwyczaj znajdziesz go gdzieś w narożniku krainy 🙂

CHANBUŁAT: Gdzie znaleźć ostatnią bagienną rudę?

Cichy Cień mówi, że można sprawdzić te miejsca, najbardziej prawdopodobne, że ostatnią rudę bagienną odnajdziesz tutaj:

WYŚCIG: Nie mogę znaleźć ostatniej skrzynki

Musisz usunąć niebieskie krzaki w oznaczonym obszarze, żeby ją znaleźć. Powodzenia! 🙂

WYŚCIG: Co zrobić ze złotymi saniami w nagrodę za pierwszą próbę wyścigu?

Złote sanie, będące nagrodą za ukończenie pierwszej próby wyścigu, to unikalny przedmiot, który możesz umieścić na swojej stacji na pamiątkę misji 🙂 Pokazuje również czas osiągnięty przy pierwszej próbie. Gdy tylko otrzymasz sanie, możesz przejść do następnej próby wyścigu. Powodzenia!

WYŚCIG: Do czego służy czasomierz przy punktach kontrolnych?

Kiedy odkryjesz ziemię podczas wyścigu, dotrzesz do budynku, który zatrzyma cię na chwilę, zgodnie z czasomierzem. Masz 2 opcje: odczekać lub dodać koła, by skrócić czas. Po upływie czasu odblokowany zostaje następny obszar – możesz wtedy przystąpić do odkrywania go. Pamiętaj, że te punkty kontrolne zaczynają blokować drogę dopiero po przekroczeniu pierwszego miejsca w wyścigu.


Gry podobne