Gra Kings & Warlords to strategiczna aplikacja na portalu facebook, gdzie zarówno poznamy tradycyjne elementy jak budowanie własnego zamku, gdzie postawimy liczne struktury odpowiadające zarówno za stronę ekonomiczną królestwa jak i militarną. Do rozbudowy najważniejsze będą surowce takie jak drewno, metal i kamień, ale i nasza armia musi coś jeść więc dodatkowo musimy dbać o odpowiednią ilość żywności. Wszystko to może wspomóc odpowiednia ilość waluty premium (gems). Jednak w prezentowanej grze najbardziej liczy się wojna, walka i nasza taktyka, którą niekiedy trzeba dobrze przemyśleć zanim zaatakujemy przeciwnika.

Sojusze i widok mapy

Sojusze są jednym z najważniejszych elementów w grze Kings & Warlords. Sojusz stanowi tutaj więź między graczami posiadającymi wspólny cel, mogą to być osoby z tej samej uczelni, albo z miejsca pracy. Są to doskonałe miejsca do zawierania nowych znajomości i poznawania nowych wrogów. Sojusz jest o tyle ważny, że może nas chronić, a także pomagać nowym członkom uczyć się zasad gry i podstawowych taktyk. Każdy bohaterski czyn wykonany przez członka sojuszu pozwala nam zdobyć prestiż, który przynosi spore korzyści dla wszystkich członków. Więc najlepiej być aktywnym uczestnikiem i sprawiać wspólnie by sojusz stawał się coraz silniejszy.


Kings & Warlords widok królestwa

Na widoku mapy można zobaczyć kilka elementów gry, które mogą wydawać się obce na początku, ale są one dość łatwe do zrozumienia. Fog of War na mapie w grze Kings & Warlords to mgła, która otacza teren wokół zamku i uniemożliwia nam podglądanie całej mapy. Możemy wysyłać szpiegów na zwiad, którzy odkryją przed nami nieznane tereny. Są jeszcze Dark Knight Castles, ciemne, mroczne zamki, w których mieszkają sługusy Mroczny Rycerzy. Owe zamki są dobrze strzeżone i nie łatwe do pokonania, ale zawierają naprawdę cenne, ukryte skarby. Jednak o wiele więcej znajdziemy tutaj farm, kamieniołomów, lasów i innych kopalni. To właśnie te ziemie dodadzą nam na stałe pewien przyrost surowców. Zazwyczaj są bronione przez jednostki Mrocznych Rycerzy, ale przejęcie nad nimi władzy jest bardzo pożyteczne, jednak pamiętajcie, że inni gracze mogą nam je odbić w każdym momencie, dlatego warto wysłać tam kilka jednostek do obrony. Ostatnim, ważnym elementem na widoku mapy są miasta innych graczy, czyli królestwa okupowane przez naszych wrogów, albo znajomych. Jeśli są oni w naszym sojuszu to razem z nimi dzielimy się całym dostępnym widokiem, czyli te części mapy, które odkryją sojusznicy są również widoczne dla nas. Wrogie miasta możemy swobodnie atakować i plądrować z dostępnych surowców.

Walki i ustawienie armii

Atak na innego gracza w grze przeglądarkowej Kings & Warlords jest bardzo prosty, wystarczy wybrać określone miasto i akcje dotyczącą ataku. Następnie dobieramy jednostki, które chcemy posłać do walki i dodajemy ewentualnie jakieś boosty i decydujemy o formacji naszych wojsk. Później zostaje tylko wysłanie ich do ataku.


Kings & Warlords mapa świata

Po bitwie dostajemy pełny raport, który pokazuje się nam w skrzynce z wiadomościami. Jednak chyba dla Was najważniejsze to co decyduje o wyniku walki. Twoja armia jest podzielona na trzy linie: Front Line, Back Line i Flank. Front Line decyduje o wyniku bitwy, jeśli owa linia padnie to cała armia wzywana jest do odwrotu. Należy zwrócić uwagę na tą linię, gdyż ma ona największą wagę. Back Line to specjalna linia przeznaczona dla jednostek dystansowych. Mogą strzelać bezpośrednio na linię frontu przeciwnika co zmusza zazwyczaj wroga do obrony przed strzałami zamiast atakowania naszej linii frontu.

Flanka w Kings & Warlords ignoruje linii frontu i zamiast stara się dotrzeć do tylnej linii wroga. Ich planem jest znalezienie łuczników wroga i uniemożliwić im kolejne strzały. Domyślnie, nasi żołnierze zostają przydzieleni do swoich wyznaczonych miejsc na polu bitwy. Można zmienić domyślne rozstawienie wybierając własną strategię. Możemy wybrać jedno z trzech ustawień, pierwszym ustawieniem jest Balanced, w której jednostki przyjmują swoje bazowe ustawienie. To dobra taktyka jeśli mamy określoną ilość odpowiednich jednostek. Strategia jest dobra jeśli bronimy się. W ustawieniu Defensive niektóre z naszych jednostek ustawione są na tylnej linii, taka taktyka jest dobra jeśli wiemy, że wróg spróbuje nas oskrzydlić i zaatakować tylną linię, więc nasze jednostki obronne muszą stanąć w obronie łuczników. W trybie Charge większość naszych jednostek pójdzie na przednią linię i uderzy bezpośrednio w wroga. Z tym ustawieniem naszym zamiarem będzie proste rozbicie wroga tak szybko jak to tylko możliwe. Używając strategii Maneuver większość jednostek atakujących przejdzie na flankę z linii przedniej. Używamy tego ustawienia wtedy, gdy przeciwnik ma mnóstwo jednostek dystansowych i próbujemy dobrać się do jego tylnej linii niszcząc jego łuczników zanim odegrają przeważająca rolę w bitwie.


Kings & Warlords zamek

W walce pomogą nam dobrze ustawione boosty, tutaj nazywane są jako Charms i jest to idealny sposób, aby przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Dzięki temu możemy zwiększyć statystyki naszych wojsk, albo zmniejszyć siłę wroga.

Szpieguj wroga

Ale co najważniejsze nie zawsze taktyka liczy się w walce w Kings & Warlords, gdyż najpierw musi zostać odpowiednio dobrana, a bez jakiegoś zwiadu to się nie uda. Dlatego w grze przed walką używamy szpiegów, którzy są niezwykle przydani w zdobywaniu wiedzy na temat wojsk nieprzyjaciela. Mogą oni być również wykorzystywani do odkrywania spod mgły okolicznych terenów. Jednak nasi wrogowie zabezpieczają się przed nimi i jeśli zostaną odkryci zostaną automatycznie straceni, a wróg poinformowany o naszych niecnych planach.

Tak czy inaczej gra Kings & Warlords przypadnie do gustu wielu fanom strategicznych gier wojennych i niczym w tym przypadku nie odstaje od swojej konkurencji, a chwilami poziomem trudności może Was zachwycić. I według mnie właśnie zbyt proste gry strategiczne są wielkim problemem ówczesnych czasów. Jeśli kochasz tego typu gry to musisz się nią zainteresować właśnie teraz.


Gry podobne