Kingdoms Social to strategiczna gra specjalnie zaprojektowana na potrzeby portalu Facebook. Stworzona została przez studio IGG, twórcę między innymi takiej gry MMO jak Wings of Destiny. Fabuła została osadzona na nowo w starożytnym Rzymie, a gra sama w sobie oferuje zmagania wojenne pozwalając graczom budować baraki, schrony i inne podstawowe budynki. Ale jedną z najważniejszych cech, na którą zwróciłem uwagę jest możliwość budowania wszystkiego co tylko tutaj wymyślono od razu, bez czekania i bez zbędnych kolejek budowy. Taki system daje nam szansę na odczucie tego czym naprawdę jest strategia czasu rzeczywistego.

Prawie jak Forge of Empires

Rzucając na nią pierwszy raz naszym czujnym okiem szybko zauważymy, że wygląda jak przeglądarkowa wersja gry Age of Empires, a nawet może wydawać się zwykłym klonem Forge of Empires. Po tym jak w grze Kingdoms Social zakończymy tutorial ujawniane są przed nami kolejne, ciekawsze funkcje, ale porównując ją do Forge of Empires, omawiana aplikacja również oferuje nam kilka różnych epok, każda charakteryzuje się odmiennymi jednostkami, badaniami i budynkami. Jednak w Kingdoms Social mamy dostęp jak na razie do epoki rzymskiej, feudalnej, ciemnej i artystycznej. Dodatkowo sam schemat kolorów użytych w grze zarówno dla budynków jak i całego środowiska jest w sumie identyczna z FoE.


kingdoms-social 003

A jakie są różnice między tymi dwiema grami? Otóż w FoE mamy grafikę HD, a gracze mogą przybliżać i oddalać widok, aby móc dokładnie przyjrzeć się teksturom budynków i otaczających je elementów, a Kingdoms Social nie wydaje się wspierać owych funkcji.

Skomplikowana gra strategiczna?

Jednak po pewnym czasie, gdy tylko skończymy budować pierwsze budynki zdacie sobie sprawę, że gra Kingdoms Social jest i tak dość skomplikowana, w sumie można ją porównać do niektórych gier MMORPG. To nie jest tradycyjna strategia, gdzie gracze trenują tylko jednostki i dowodzą nimi w walkach przeciwko innym graczom. Tak naprawdę znajdziemy tutaj mnóstwo struktur, które wpływają na wynik walki. Bohaterowie w grze podzieleni zostali na trzy różne grupy: Normalni, Super i Legendarni, a każdy z nich posiada odmienne umiejętności. Herosi mogą również uczyć się innych skilli, a tym samym zwiększać siłę swojego ataku. Możemy ich także ulepszać przy użyciu tzw. Caliber, co zwiększa poziom naszych umiejętności. Dodatkowo, aby wzmocnić bohatera możemy wyposażyć go w odpowiedni sprzęt, levelować go itd.


kingdoms-social 002

Prawie jak MMORPG

W grze Kingdoms Social jest mnóstwo funkcji, które sprawią, że poczujemy się jakbyśmy grali w MMORPG w połączeniu ze strategiczną rozgrywką. Oczywiście nie zabraknie tutaj nawet craftingu. Kiedy nasz Monarcha osiągnie 25 poziom to funkcja Mine Gems zostanie odblokowana. Każdy taki klejnot ma również różną jakość, rozpoznajemy je po kolorze, a mogą to być klejnoty: zielony, niebieski, purpurowy i pomarańczowy. Zwiększą one moc naszej tarczy, albo broni. Ale najłatwiej w grze zdobyć je dzięki walucie premium.

Gra społecznościowa?

Kingdoms Social opisuje siebie jako grę społecznościową. Jednakże znajdziemy tutaj kilka różnych elementów, które można porównać z tymi chociażby jakie znamy z FarmVille. Oczywiście możemy tutaj tworzyć listę życzeń, którą zobaczą nasi znajomi. Gracze również mogą dołączyć do gildii, gdzie można poczuć jako członek czegoś większego, a także podyskutować o wykorzystywanych strategiach. Tak czy inaczej elementy społecznościowe nie są tutaj czymś super ważnym, to tylko dodatek.


kingdoms-social 005

Podsumowanie recenzji

Im dłużej grałem w omawianą grę tym trudniejsza i droższa się stawała. Pośród setek różnych funkcji w pewnym czasie dochodzimy do wniosku, że bez Kryształów (waluta premium) nie posuniemy się z tym wszystkim dalej, albo jak już to zajmie nam to o wiele więcej czasu niż normalnie. Po trzech dniach testowania aplikacji Kingdoms Social wiele funkcji nie zostało prze zemnie odkrytych, gdyż, aby to zrobić musiałbym wydać sporo prawdziwej gotówki. Jednak jeśli lubicie złożone gry strategiczne jak choćby Stormfall: Age of War to Kingdoms Social może okazać się odpowiednia, na pewno na parę kolejnych dni.


Gry podobne