Nowym trendem w gatunku gier match 3 jest rysowanie linii według tych samych elementów aniżeli samo dopasowanie ich do siebie w różnych ustawieniach. Taka rewolucja nie tylko daje nam nowy sposób zabawy, pokrycia zbędnego czasu, ale również daje kolejne wyzwanie, inne niż te dotychczas poznawane w konkurencyjnych grach. Nową modę wykorzystało studio Pocket Playlab’s w grze Juice Cubes, która najpierw została wydana na urządzenia mobilne, a całkiem niedawno, bo kilka godzin temu pojawiła się na portalu Facebook. Gra jest zupełnym przeciwieństwem Candy Crush Saga, gdzie promowane są niezdrowe dla zębów słodycze, a tutaj mamy pyszne, słodkie i soczyste, choć nieco kwadratowe owoce.

 


Łącz elementy jedną linią

Juice Cubes narodziła się przy współpracy studia Rovio Stars (seria gier Angry Birds) i wspomnianego wcześniej Pocket Playlab (Lost Cubes). Jednak fani Lost Cubes muszą wiedzieć, że Juice Cubes różni się pod wieloma względami, ma całkowicie odmienny gameplay. Rozgrywka podzielona jest na różne etapy, reprezentowane w formie wysp, które z kolei dzielą się na poziomy. Wyspy są tematyczne i do nich dopasowana jest grafika na każdym poziomie, zobaczymy piratów, kraby i gigantyczne potwory morskie.

juicecubes 003

A teraz nieco o samym gameplay’u, tutaj musimy łączyć ze sobą liniami przyległe do siebie elementy i nie ważne czy sąsiadują ze sobą bokami czy rogami, ważne aby znajdowały się w bezpośrednio obok siebie. Wspomniane owoce wyglądają jak skompresowane kostki Rubika i między innymi znajdziemy tutaj banany, kokosy, truskawki czy jabłka. Oczywiście linią można łączyć ze sobą niemniej niż 3 tego samego typu elementy. Niestety z powodu zmienionej mechaniki i wprowadzenie ręcznego rysowania linii nie ma tutaj automatycznych dopasowań po likwidacjach kolejnych linii, wiecie gdy opadają pozostałe elementy na miejsce tych zniszczonych. Możliwe, że dla wielu osób będzie to znaczne utrudnienie, ale unikamy tym samym przypadkowych dopasowań i reakcji łańcuchowych, które są typowym rozwiązaniem w grach takich jak Pepper Panic Saga.


Podobnie jak w innych grach dopasuj 3 elementy, tak i tutaj łącząc ze sobą więcej niż 3 elementy tworzymy specjalne bonusy, choć tutaj spotkałem się jedynie z bombami, ale z dość ciekawymi właściwościami. Wyobraźcie sobie, że bombę po ponownym dopasowaniu można detonować, a jeśli dwie stoją obok siebie to wystarczy je połączyć, aby zobaczyć jeszcze bardziej imponujące efekty i porównać ich destrukcyjną moc z normalną eksplozją. Najsilniejsze bomby tworzone są po połączeniu ośmiu elementów ze sobą, albo i ich większej ilości. Aktywowanie takiej bomby niszczy wszystkie elementy danego typu na całej mapie gry, ale połączcie ją z inną bombą, a efekt będzie zachwycający.

juicecubes

Oprócz bomb gra Juice Cubes w swoim arsenale posiada również spory zestaw power-up’ów, które pozwalają nieco wspomóc przebieg całej rozgrywki, czy szybciej osiągnąć cel wyznaczony przed startem poziomu. Niestety takie wspomagacze już kosztują i to całkiem niemałe pieniądze. Jednak jak tylko odblokujemy jeden z nich to dostaniemy kilka sztuk na próbę, zawsze warto zobaczyć czy zakup w przyszłości w ogóle będzie się opłacał.


Każdy etap gry zawiera 10 poziomów i w sumie dojdziemy do 40 poziomu zanim gra nakaże Nam zapraszać innych ludzi, aby pomogli Nam odblokować kolejne etapy, ale Farm Heroes Saga pokazała Nam już jak to potrafi być irytujące, więc nie wiem czy twórcy podjęli właściwą decyzję wprowadzając i tutaj ów system, może to być bolesny strzał w kolano.

juicecubes 004

Oczywiście w Juice Cubes cele mogą być różne i jak zwykle pierwsze rundy wymagają osiągnięcie pewnego pułapu punktowego, zdobycie co najmniej jednej z trzech gwiazdek, ale później musimy wykonywać dodatkowe zadania, aby przejść wszystko zwycięsko.

Mimo swoich wad gra ma w sobie wielki potencjał, ale rynek i popyt na podobne gry ciągle się kurczy, więc czy nie warto pójść w coś odkrywczego zamiast kopiować gotowe rozwiązania?

Zagraj na Androidzie:

graj na android


Gry podobne