Gra przeglądarkowa Jewels of the Amazon to połączenie aplikacji typu Bejeweled Blitz z elementami gier match 3. Dobrze znamy takie gry w diamenty, więc owa aplikacja nie jest dla nas czymś nowym, ale jednak wyróżnia się spośród konkurencji chociażby świetnie wykonaną fabułą, która wrzuca nas w świat przygód wśród bujnej dżungli amazońskiej. W tle przeplata się tajemnica, nutka archeologii no i ciekawa, logiczna rozgrywka. Historia w grze przedstawiana jest nam już na samym starcie, ważne aby się z nią zapoznać, gdyż tak lepiej zrozumiemy wszystko co będzie się działo w trakcie dalszej zabawy.

Fabuła i historia w tle

Po pierwszy zalogowaniu spotykamy Sarę, dziewczynę, która od młodych lat pała się archeologią. Kiedy przeszukiwała archiwum pewnego muzeum znalazła święcący relikt z hieroglifami pochodzącymi od samych Amazonek. Jest to dowód na istnienie zaginionej cywilizacji, o której do tej pory słyszeć można było tylko legendy. Władze muzeum zajęte były obecną wystawę więc zignorowali owe dowody, ale Sara nie mogła oprzeć się swojej intuicji i ruszyła do puszczy amazońskiej.


jewels of the amazon 001

Gameplay

Zasady gry Jewels of the Amazon są bardzo proste, przekładamy kolorowe diamenty na planszy tak, aby ułożyć obok siebie co najmniej trzy tego samego rodzaju. Może być to większa ilość, ale do tego trzeba nieco pokombinować. Jeśli nie będziemy widzieć kolejnych dopasowań to nie ma co czekać, czas tutaj płynie nieubłaganie (co oznacza, że w każdej rundzie jest on ograniczony), wystarczy wcisnąć guzik Hint, aby otrzymać szybką podpowiedź. Z prawej strony oprócz upływającego czasu mamy pasek, który w miarę zdobywania przez nas kolejnych punktów ładuje się i dla nas w tym wszystkim najważniejsze jest to, aby zdobyć co najmniej jedną gwiazdkę. Maksymalnie jest ich trzy, ale właśnie wymagania jest tylko jedna, aby runda nam została zaliczona.

jewels of the amazon 002


Tworzymy własne bonusy

Jeśli będziemy mieli już pewną wprawę to sami w grze Jewels of the Amazon możemy wywoływać różnego rodzaju bonusy. Wystarczy, że dopasujemy 4 takie same elementy, a utworzy się wtedy bomba, którą można następnie zdetonować. Jeśli zbierzemy pięć elementów tego samego rodzaju to utworzymy tzw. tęczę. Będzie to tęczowy diament, który pasować może do dowolnego koloru na planszy, a dodatkowo usunie wszystkie tego samego koloru elementy z jakim zostanie dopasowany. Innym bonusem jest Cross Bomb, a aby go zdobyć wystarczy zbić elementy z 5 takich samych (co najmniej), które razem tworzą literę T, albo L. To nie wszystko, bo jeśli uda nam się wyeliminować 18 elementów za jednym ruchem to do końca rundy będziemy zdobywać podwojoną liczbę punktów. Jeśli później na nowo powtórzymy ów wyczyn to punkty przemnażane będą razy 3.

Innym fajnym dodatkiem jest możliwość wstrzymania na chwilę płynącego czasu, wystarczy w ciągu 6 sekund dopasować co najmniej 5 elementów, a czas zostanie zamrożony.

jewels of the amazon 003


Oczywiście nie zabraknie tutaj różnych boostów i powerupów jakie można zakupić i użyć przed każdą rundą.

Ku przygodzie

W grze Jewels of the Amazon każda runda zbliża nas do rozwikłania kolejnych zagadek, jak już na starcie przekonacie się, że przygoda zaczyna się na lotnisku, tuż po wylądowaniu auta, a za każdą ukończoną rundą przesuwamy się dalej. W trakcie tej wędrówki będziemy zbierać części układanki, oczywiście musimy zmieścić się w wyznaczonym czasie.

Ciekawa i wciągająca fabuła jest silną stroną gry Jewels of the Amazon na facebooku. To wszystko sprawia, że jest to jedna z najlepszych gier typu bejeweled jaką znalazłem ostatnio na tym portalu. Grafika jest przyjemna dla oka, można spokojnie grać godzinami, a oczy nie odmówią posłuszeństwa.


Gry podobne