Do tej pory widziałem już wiele gier match 3 puzzle, ale w życiu zawsze potrzebujemy czegoś więcej, więc znalazłem Jewel Pirates na Facebooku. W sumie dziwna sytuacja bo znalazłem tą grę w trakcie oczekiwania na nowe życia w podobnej aplikacji, ale co miałem zrobić – nudziło mi się. A to, że lubię gry utrzymane w pirackim klimacie sprawiło, że zdecydowałem się na propozycję ze stajni studia Cubleflux.

Podobnie jak choćby Candy Crush Saga tak i Jewel Pirates oferuje nam oparty na kolejnych poziomach system rozgrywki. Poziomy podzielone są tematycznie i wydaje Nam się jakbyśmy odwiedzali kolejne wyspy, de facto nowa wyspa to nowe utrudnienia, a co za tym idzie ciekawsze i bardziej wciągające wyzwania. Każde wyzwanie odbywa się na unikalnej planszy, gdzie mamy różnego rodzaju elementy, które należy grupować w co najmniej trzy-elementowe grupy. Takie grupy znikają i na ich miejsce przesuwa się wszystko co znajdowało się nad Nimi, a brakujące pola na górze uzupełniane są nowymi diamentami. Na początku dowiadujemy się jaki mamy konkretny cel na danym poziomie i w sumie zawsze musimy zdobyć pewien prób punktowy (1 z 3 maksymalnie występujących gwiazdek) plus cel poboczny, który i tak jest warunkiem koniecznym do zaliczenia poziomu. Wydawałoby się, że to nic trudnego, a jednak – mamy tu ograniczenie na ilość wykonanych ruchów i jeśli Nam się skończą to możemy dokupić z facebookowe kredyty kolejne ruchy, albo zakończyć rundę niepowodzeniem, stracić życie i wrócić do niej kiedy będziemy gotowi. Żyć mamy kilka i odnawiają się one co dziesięć minut. O dodatkowe można poprosić znajomych, albo kupić je za walutę premium, choć wolę moje rozwiązanie i szukam podobnej gry i gram w nią do czasu, aż na starej nie odnowią się moje życia.


Jewel Pirates 001

W Jewel Pirates tworząc dopasowania czterech, albo i większej ilości tych samych elementów tworzymy potężne bonusy, które potrafią eksplodować niszcząc całą kolumnę, albo wiersz. Są również takie, które usuną z planszy diamenty określonego koloru lub kształtu, a niektóre niszczą zarówno elementy w pionie jak i poziomie.

Dodatkowo po zakończeniu danego poziomu możemy porównywać Nasz wynik z tym jakie osiagnęli znajomi z Facebooka. A przed rozpoczęciem zabawy mamy okazję dokupić odpowiednie power-up'y, choć i w trakcie gry zawsze jakiś bonusik za walutę premium można dokupić.


Jewel Pirates 002

Podsumowując Jewel Pirates to ciekawa alternatywa na nudny wieczór, czy jeśli chcemy poczekać na nowe życia w kolejnej aplikacji. Rozgrywka na pewno ciekawa i nie łatwa, a i z tego co widzę gra zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. 


Gry podobne