Silna armia to kluczowa część każdego imperium. Żołnierze są odpowiedzialni za kreowanie potęgi imperium poprzez operacje wojskowe na swoich terytoriach jak i poza nimi. Mając to na uwadze, niezwykle ważne jest zainwestowanie dużej ilości zasobów w zapewnienie, że armia twojego imperium jest wystarczająco potężna, aby walczyć z wrogimi grupami, zajmować nowe terytorium, a także atakować inne imperia.

Ulepszanie armii

W tym poradniku wyjaśnimy wszystkie rzeczy, które musisz wiedzieć o budowaniu swojej armii w grze Evony: The King’s Return. Przede wszystkim będziemy rozmawiać o zwykłych żołnierzach jak i także o generałach, którzy wzmacniają ich podczas bitwy.


W grze Evony znajdziemy trzy rodzaje jednostek:

  1. Oddziały naziemne – to żołnierze, którzy walczą z wrogami twarzą w twarz. Z tego powodu generalnie mają wyższą obronę i poziom HP. Są szkoleni w koszarach.
  2. Oddziały dystansowe – to żołnierze walczący z wrogami na odległość. W porównaniu do wojsk lądowych mają niskie statystyki obrony i HP, ale mają wyższe parametry ataku. Są szkoleni w obozach łuczników.
  3. Oddziały konne – są to zasadniczo twardsze wersje wojsk lądowych, biorąc pod uwagę, że mają bardzo duże obrażenia i wyższy poziom HP. Te cechy sprawiają, że są przydatne w strategiach skoncentrowanych na ataku. Są szkoleni w stajniach.

Szkolenie oddziałów wymaga trzech podstawowych zasobów: żywności, drewna i kamienia. Zwróć uwagę, że niektóre oddziały wymagają tylko jednego zasobu do szkolenia (np. Wojska lądowe poziomu 1 wymagają tylko żywności). Jednak ostatecznie odblokujesz silniejsze warianty każdego oddziału, a te warianty często wymagają więcej niż jednego zasobu do wyszkolenia. Jak więc odblokować te potężniejsze wersje żołnierzy?


Ulepszanie jednostek

Pamiętajmy, że istnieją trzy różne budynki, z których każdy trenuje określony typ żołnierzy. Po ulepszeniu tych budynków do określonego poziomu, w rzeczywistości odblokujesz nowy poziom żołnierzy. Ten nowy poziom jest silniejszą, ale droższą wersją poprzedniego poziomu. Na przykład wersja jednostki naziemnej poziomu 1 nosi nazwę „Warriors” (Wojownicy). Pojedynczy wojownik ma podstawowe obrażenia równe 100, a do treningu potrzeba 160 jednostek żywności.

Z drugiej strony, wersja wojsk lądowych poziomu 2 nosi nazwę „Poborowi”. Te oddziały są silniejsze od wojowników, biorąc pod uwagę, że mają zwiększone obrażenia podstawowe do 140. Główną wadą jest to, że do wyszkolenia jednego poborowego potrzeba 220 jednostek żywności i 40 kamieni.


Zauważ, że im wyższy poziom jednostek, tym droższe jest ich szkolenie. Nie zniechęcaj się jednak do wydawania większej ilości zasobów na wyszkolenie tych silniejszych jednostek, ponieważ w dłuższej perspektywie czasu przyniosą większe korzyści wojskom twojego imperium.

Podczas szkolenia armii, niezależnie od jej poziomów, czas szkolenia, a także pojemność oddziałów mogą stać się problemem. Aby rozwiązać ten problem, możesz użyć specjalnych elementów zwanych „przyspieszeniami”, które mogą znacznie skrócić czas treningu. Przyspieszenia zdobywasz, wykonując zadania lub z tajemniczych łamigłówek.

Rekrutacja generałów

Duża armia może się łatwo załamać, jeśli nie ma sprawnego przywódcy (tj. Ponad 20000 Persów przeciwko 300 Spartan). Mając to na uwadze, ważne jest, aby zrekrutować odpowiedniego generała do swojej armii. Głównym sposobem zwerbowania generała jest znalezienie go w tawernie.

Tawerna to specjalny budynek znajdujący się w pobliżu twierdzy imperium. W tawernie pojawia się trzech generałów i możesz użyć złota, aby zrekrutować jednego lub wszystkich z nich. Zwróć uwagę, że tawerna zatrzymuje tych trzech generałów tylko przez cztery godziny. Po czterech godzinach w tawernie pojawia się nowy zestaw trzech generałów.

Główną zaletą generałów jest to, że dają one twoim żołnierzom wzmocnienia podczas bitwy. Te korzyści to dodatkowe HP, prędkość marszu, atak i obrona. Stopień wzmocnień, które otrzymają żołnierze, zależy wyłącznie od generała.

Zwykli generałowie zapewnią żołnierzom sporo premii. Jednak niesamowitą rzeczą w Evony jest to, że możesz rekrutować prawdziwe postaci historyczne, takie jak Kleopatra i Spartakus, jako swojego generała. Ci historyczni generałowie zwykle dają większe premie niż zwykli.

Ulepszenia generałów

Jeśli chcesz zwiększyć liczbę premii, które daje generał, możesz wydać klejnoty lub złote monety za pomocą opcji „Cultivate”. Udoskonalenie kosztuje 6000 złotych monet lub 20 klejnotów.

Możesz nadal wydawać monety lub klejnoty, aż ostatecznie osiągniesz swój limit. Mówiąc dokładniej, ilość punktów dodanych z ulepszeń nie może być wyższa niż podstawowa wartość statystyk generała, czyli jeśli atak wynosi 80 to poprzez ulepszenie możemy uzyskać maksymalnie +80 do ataku, co daje razem 160.

Co więcej, możesz nawet dać swojemu generałowi trochę sprzętu bojowego, aby wzmocnić określone atrybuty. Sprzęt można wytworzyć w Kuźni, którą można zbudować dopiero po osiągnięciu przez Twierdzę 7 poziomu.

Badania w akademii

Możesz także zainwestować w badania wojskowe w Akademii. Wewnętrzne ulepszenia Twoich żołnierzy znajdują się w kategorii „Wojskowe”. Stamtąd możesz ulepszyć wiele aspektów swojej armii poprzez gałęzie ulepszeń, które musisz odblokować w kolejności.

Walka w Evony

Nie jesteś sam w świecie Evony: The King’s Return. Poza murami twojego imperium istnieje wiele innych imperiów, które mają takie same cele jak ty: zwiększyć swoje terytoria. Reszta świata Evony jest wypełniona niezamieszkanymi budynkami, a także obszarami wypełnionymi wrogimi siłami. To, co ich wszystkich łączy, to to, że stwarzają możliwości zdobywanie zasobów.

W tych obszarach obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, więc ważne jest, aby zwiększyć swoją armię i dostać się do nich jako pierwszy.

Mapa świata

Mapa świata zawiera liczne grupy i wrogie struktury, do których twoja armia może maszerować w celu ich przejęcia.

Większość mapy składa się z imperiów rządzonych przez innych graczy. Zwróć uwagę, jak te inne imperia, w tym twoje własne, są chronione przez niebieską kopułę. Ta niebieska kopuła wskazuje, że baza jest obecnie objęta obowiązkową ochroną. Mówiąc dokładniej, te imperia są objęte ochroną początkujących, która zaczyna się natychmiast po utworzeniu konta i trwa trzy dni. Po wygaśnięciu okresu ochrony początkujących możesz przeszukać bazy innych osób i ostatecznie zaatakować je, aby odebrać im zasoby i wykorzystać je do rozbudowy własnego miasta.

Mapa świata w rzeczywistości zawiera więcej dużych segmentów ziemi. Na środku mapy znajduje się City of Throne.

Krótko mówiąc, City of Throne jest zasadniczo specjalnym królestwem, które może zostać przejęte przez sojusze (grupy utworzone przez innych graczy), walcząc z NPC, którzy je bronią. Po zdobyciu miasta, a także skutecznej obronie go przed innymi sojuszami przez 5 godzin, przywódca sojuszu zostanie koronowany na króla.

Inną specjalną strukturą mapy świata jest Świątynia Żniw (Harvest Temple), która odgrywa kluczową rolę podczas wojen serwerów. Jeśli twój serwer wygra wojnę, a świątynia jest zajęta przez serwer wroga przez mniej niż sześć godzin, wszyscy gracze na serwerze będą mogli odebrać skarby w pobliżu świątyni, a także zwiększyć produkcję o +20% w nagrodę. Z drugiej strony, jeśli twój serwer przegra, produkcja spadnie o -20%. Te nagrody jak i kary trwają 48 godzin.

Możesz dowolnie wysłać swoją armię w dowolne miejsce na mapie. Pamiętaj jednak, że im większa odległość do celu, tym dłużej zajmie dotarcie tam twoich żołnierzy. W tym samym czasie zajmie im też powrót do rodzimego imperium. Aby skrócić ten czas, możesz użyć przyspieszenia marszu (kosztem klejnotów), aby skrócić czas marszu o minutę. Dodatkowo możesz też zwerbować generała, którego wzmocnienia mogą zmniejszyć prędkość marszu wojsk.

Atakowanie grup wrogów

Mapa jest pełna różnorodnych wrogów, których możesz wyeliminować, wysyłając w tym celu swoje wojska.

Każda grupa wroga ma przypisany numer reprezentujący jej poziom. Zasadniczo im wyższy ich poziom, tym trudniej ich pokonać. Możesz sprawdzić swoje szanse na wygraną z wrogami, zanim ich zaatakujesz. Jeśli przewiduje się, że Twoje szanse na wygraną są wyjątkowo wysokie, nie wahaj się ich zaatakować. Atakowanie wrogów kosztuje 6 punktów wytrzymałości. Po pomyślnym pokonaniu ich możesz wygrać jedną z czterech nagród. Te nagrody to zazwyczaj zasoby, medal lub przyspieszenie określonej akcji.

Oprócz zwykłych przeciwników na mapie świata możesz też spotkać się z walkami z bossami. Walki te wymagają większej wytrzymałości i często są trudniejsze do wygrania, ale oferują większe nagrody, jeśli odniesiesz zwycięstwo.

Zajmowanie obszarów z zasobami

Aby zdobyć więcej zasobów, możesz wysłać swoje wojska, aby zajęły różne budynki rozrzucone po całej mapie.

Każda struktura odpowiada określonemu zasobowi. Łatwo jest stwierdzić, które zasoby są przechowywane w budynku, sądząc po ich wyglądzie. Na przykład w chacie, obok której znajduje się wiele kłód, znajduje się drewno, działki z dużym wiatrakiem to gospodarstwa przechowujące żywność, struktury, które mają szare i skaliste wzgórze, to kamieniołomy przechowujące kamień i wreszcie, kamieniołomy z ciemnofioletowym kamieniem to kopalnie żelaza.

Kiedy twoje wojska zajmą ten obszar, będą zbierać z niego surowce, aż do uzyskania pełnej ładowności. Potem wrócą do twojego imperium. Podobnie jak wrogowie, konstrukcje mają również przypisany numer poziomu. Struktury wyższego poziomu dają więcej zasobów niż struktury niższego poziomu, a także ich pozyskiwanie jest szybsze na wyższych ich poziomach.

Jednak nie wszystkie obszary zasobów są wolne. Czasami inni gracze zajmują te obszary i w takich sytuacjach będziesz musiał pokonać wojska przeciwnika, zanim przejdziesz do okupacji.


Gry podobne