Jeśli kiedykolwiek ktoś z Was grał w oryginalną wersję Mario Bros to nie będziecie czuć się obco po włączeniu przeglądarkowej gry MMO Ice Age Online od studia Bigpoint (Dark Orbit, Drakensang Online). W Ice Age Online wcielamy się w rolę leniwca (Sid), którego zadaniem jest zbadanie określonych obszarów, gdzie znajdujemy zaginione zwierzęta, dla których musimy dodatkowo budować schronienia. W sumie trzeba badać wskazane obszary, zbierać żołędzie i inne elementy, w takiej ilości jak to tylko możliwe, a przy okazji warto postarać się zostać w jednym kawałku.

Tutorial i poruszanie się

Po zalogowaniu nie da się nie zauważyć tutorialu w postaci skał na mapce ze znakami zapytania, podchodząc do nich możemy otrzymać czasami cenne wskazówki. Jeśli chodzi o samo sterowanie to myszka tutaj jest bezużyteczna. Używamy klawiatury, strzałek do poruszania się, albo przyciskó WSAD, do skakania spacje, a reszta czynności to praktycznie lewy CTRL. Trzymając spacje dłużej możemy sprawić, że Sid skoczy o wiele wyżej niż podczas pojedyńczego przyciśnięcia. To w sumie wszystko co powinniście wiedzieć, aby zacząć przygodę w Ice Age Online.


mapa Ice Age Online

Gameplay

Podobnie jak w Mario Bros na każdym poziomie musimy przejść Sid’em do punktu końcowego. Po drodze spotkacie nad sobą skały, skacząc i uderzając w nie głową zdobywamy dodatkowe żołędzie, a nawet bonus w postaci możliwości strzelania do poruszających się wokół potworów. Ale to jest ograniczona ilość strzałów, więc zużyjcie je prawidłowo. Uderzając inne skały nie oznaczone znakiem zapytania w większości spowoduje to, że znikną/zostaną zniszczona, ale są wyjątki, czasami trafi się ukryty bonus i będzie można uderzać wielokrotnie zdobywając przy tym za każdym uderzeniem żołędzie. Powtarzamy skoki zanim kamień nie zniknie.

Jak już wcześniej wspomniałem nasza podróż w grze MMO Ice Age Online nie będzie bezpieczna, wiele groźnych zwierząt stanie na naszej drodze, a także wszędzie znajdziecie porozrzucane pułapki. Zwierzęta te są tak groźne, że poważnie ranią naszą postać, a czasem nawet ją zabijają od razu. Jeśli chodzimy tylko po ziemi to spotkać możemy żółwie, coś kaczkopodobnego itp. Ale są też takie, które rzucają w naszym kierunki kamienie, możemy od nich uciec wyżej, ale z kolei tam latają wredne ptaszyszka. W miarę rozgrywki będzie coraz trudniej nam przeżyć. Poruszające się kamienie, na które musimy jakoś wskoczyć, aby przejść dalej, liczne doły do przeskoczenia, a nawet mosty, po których jeśli nie idziemy dość szybko, mogą nas zabić, po prostu robi się wyłom i topimy się w wodzie.


skały Ice Age Online

Każdy obszar badany w grze MMO Ice Age Online zawiera kilka tzw. checkpoint’ów, musimy przejść je wszystkie, aby odkryć nowe tereny. Pamiętajcie także, że do przejścia każdego etapu zużywamy żołędzie, dlatego ważne jest, aby zbierać ich jak najwięcej. Normalnie jeśli dotkniemy zwierzaka czy żółwia czy ptaka to tracimy wszystkie rzeczy jakie uzbieraliśmy na danym poziomie, a jeśli zginiemy to wracamy do początku danego zmagania. Możemy podchodzić do każdej rudny wielokrotnie, dopóki nie zakończymy go z sukcesem. Jednakże jeśli skończą nam się żołędzie powrócimy na nowo do mapy. Wtedy wracamy do domu i karmimy zwierzaki, aby zebrać parę żołędzi.

Następnie, aby wznowić wyzwania można tylko pójść do ostatniego punktu kontrolnego. W rezultacie, nie wystarczy powtarzać w kółko tych początkowych fragmentów niektórych wyzwań, ale także zmuszeni jesteśmy do odtworzenia poprzedniego wyzwania, które zostało już wcześniej przez nas zakończone. Bardzo mnie to rozczarowało.


Grafika w Ice Age Online

Grafika w Ice Age Online jest szczegółowa i żywa, w ruchach bohaterów jak i w samych scenariuszach. To jest rozkosz dla naszych oczu, ale jest też wielka wada bo czasami nie można mieć całego obrazu widocznego. Stąd zdarza się, że twoja postać stoi na skale, bez skał więcej przyległych do przejścia dalej, a jedynie masz wybór do skoku w dół, nie wiedząc co tam na ciebie czeka. Możemy skończyć się na lądzie bezpiecznie i zdrowo, lub w wodzie, a może w ustach niektórych wrogów.


Gry podobne