Znajdziemy tutaj pewnego rodzaju mieszkankę planszowych gier strategicznych w stylów RISK i shooterów podobnych do Battlefield. Jednym słowem gra Heroes & Generals pragnie dać nam taki gameplay jakiego w życiu nie widziałem w innych produkcjach. Na obecną chwilę brzmi bardzo kusząco, ale chyba wszyscy wiemy jak kończą się obietnice „wspaniałej, innowacyjnej zabawy”.

Ponieważ gra Heroes & Generals rozgrywana jest w czasie rzeczywistym, gdzie we wspólnej zabawie uczestniczy tysiące graczy jednocześnie, możemy ją spokojnie zaliczyć do produkcji MMO. Jednak większość naszych czynności musi być obarczona poważną dozą strategii i rozwagi, zarówno koordynacja działań naszej drużyny jak i planowanie różnego rodzaju misji, akcji dywersyjnych itp. Niewątpliwą zaletą jest to, że możemy zagrać już poprzez przeglądarkę, choć osobiście wolę pobrać klienta i mieć jako taką stabilność, a nie czekać tylko kiedy wykrzaczy mi się kolejna wtyczka w środku dobrej zabawy.


nasze wojska

Pierwszy raz w grze

Przy pierwszym wejściu do gry pojawi nam się program Heroes and Generals Sync. To jest mały launcher, który pobierze nam odpowiednie pliki wymagane do odpalenia gry. Niektóre z widocznych przycisków nie będą dostępne na starcie, ale kiedy zakończy się całkiem pobieranie wszystko stanie się aktywne. W grze szybko znajdziecie czat, gdzie możecie zasięgnąć porady bardziej doświadczonych graczy, a także będzie to metoda, gdzie szybko uzyskamy nowych sojuszników. Kanałów jest wiele, ale równie dobrze możemy założyć własny i zebrać tam wszystkich naszych przyjaciół.

Tuż po zalogowaniu pojawi nam się ekran Kampanii, w których gracze mogą włączyć się do walki w specyficznych misjach przeciwko innym graczom. Musimy postarać się pozyskać jak największą ilość kredytów, najszybciej zdobędziemy je w walce przeciwko Axis, albo Allies.


widok kampanii

W grze znajdziecie również niezliczoną ilość misji, a dołączyć można do nich bardzo prosto wystarczy kliknąć przycisk „Play Mission”. W menu misji możemy zobaczyć jak wielu graczy obecnie w niej uczestniczy, nasi sojusznicy oznaczeniu są kolorem niebieskim, zaś wrogowie czerwonym. Łatwo sprawdzimy również kto stworzył daną misje i w jakiej lokalizacji jest rozgrywana. Bardzo przydatną tutaj funkcją jest możliwość podglądu, gdzie obecnie rozgrywają się walki na danej mapie, można wtedy znaleźć miejsce, gdzie jest największa ilość naszych sojuszników i tam zacząć bezpiecznie zabawę. W grze Heroes & Generals mamy naprawdę dużą różnorodność misji, a za każdym razem jak jakąś ukończymy to dostajemy pewną ilość kredytów i nowe terytoria, ale czasami zostajemy nagradzani również różnymi przedmiotami, które będą napędzały kolejne walki.

Gracz ma wgląd do licznych stref, miast i lotnisk, każde miasto oddzielone jest przecinającymi je liniami, które wyznaczają trasy, wzdłuż których można poprowadzić swój zespół szturmowy, a także dzięki temu możemy podejrzeć jakie tereny kontrolujemy. Nasze zespoły szturmowe mogą składać się z jednostek jakie już zdążyliśmy odblokować (albo zakupić), na przykład z liderów, strzelców wyposażonych w karabiny maszynowe czy też innego rodzaju strzelców. Ale to nie wszystko, bo przecież możemy posiadać samoloty i jednostki pancerne, ale czasem może zabraknąć paliwa, więc wielki samoloty-cysterny również warto dołączyć do swojego arsenału. Tutaj warto zaznaczyć, że wszelkiego rodzaju wsparcie dla naszych jednostek szturmowych jest pewnego rodzaju kluczem do sukcesu w grze Heroes & Generals. Dodatkowo na obecną chwilę wiem jedno, że na razie samo studio Reto-Moto nie zaplanowało co po premierze będzie dostępne dla Nas za darmo, a za jaką zawartość będziemy musieli zapłacić, albo co zrobić, aby dostać płatne przedmioty nie wydając przy tym swojej kasy.


widok walki

Co w przypadku gdy chcemy zdobyć miasto przeciwnika?

No tutaj będziecie mieli spore pole do popisu i w Heroes & Generals trzeba wykorzystać swoje najlepsze strategie, na przykład dobrym rozwiązaniem będzie tutaj praca grupowa bo wyobraźcie sobie sytuacje, w które Wy posiadacie jednostki piechoty, a Wasz kolega ma grupę czołgów. W tym wypadku natarcie na wroga będzie o wiele łatwiejsze i przebiegnie sprawniej. Przenosimy wtedy w czasie rzeczywistym wszystkie oddziały, otaczamy wroga i zmuszamy do odwrotu. Czasami jednak, aby wygrać wojnę musimy przechodzić i zdobywać kolejne punkty kontrolne na mapie i to w określonej kolejności. Pomyślcie jakie tutaj mamy możliwości, wystarczy, że my będziemy atakować od północy, a nasz znajomy ruszy od południa to chcąc nie chcąc nasz przeciwnik będzie musiał podzielić swoje oddziały i tym samym będzie łatwiejszym celem dla naszych wojsk. Po przełamaniu linii obrony wroga z obu stron zmusimy go do odwrotu i miasto będzie już nasze.

misje

Kiedy widziałem grę Heroes & Generals po raz pierwszy to ciężko mi było sobie wyobrazić jak będzie wyglądała tutaj cała walka. Na pokazie gry widziałem tylko jednego żołnierza, który jechał jeepem przez wioskę położoną gdzieś w Europie. Na tamtą chwilę gra obsługiwała 20 graczy jednocześnie, ale studio Reto-Moto zapowiedziało, że w końcowej fazie rozwoju gry pojawią się mapy wspierające do 64 graczy.

Na czas pisania recenzji poznałem wiele planów rozwoju gry Heroes & Generals. Podobno w planach jest integracja różnych aplikacji, które pozwolą działać w tandemie zarówno wersjom gry na PC i iOS (czyli uzywając iPhona możemy wzywać naloty itp.). Ale pozostaje tutaj jeszcze sporo niejasności, na przykład nie wiemy jak wiele pojawi się elementów typowych dla gier RTS? Albo jak długo potrwa pojedyncza walka? Wszystko okaże się w przyszłości, na razie czekamy na premierę.

Heroes & Generals Wymagania Sprzętowe

MINIMALNE
CPU 2GHz CPU z SSE3 – dual-core rekomendowany
RAM 1.5 GB RAM – 2 lub więcej rekomendowane
GPU ATI: HD 2600 bądź nowsza (z >256mb RAM)
Nvidia: 8600GT bądź nowsza (z >256mb RAM)
OS Windows XP, Vista or 7
HDD 1.3 gb na dysku zawierającym %temp%

Gry podobne