Studio Fun Factory przy współpracy z Bad Kitty Dad wydało nam nową grą Hamster Balls na Facebooku jak i na Google Play (Android), w której poznamy życie chomików od podszewki. Tak naprawdę jest to kolejna gra z gatunku Bubble Shooter, w której cieszymy się logiczną łamigłówką rozwiązywaną za pomocą spadających kulek. Jak dowiadujemy się na starcia, nasza gra ma określony cel, grając pomagamy chomikom w misji ratowniczej. Te słodkie zwierzaki spieszą z pomocą swojemu przyjacielowi o imieniu Timmy, który wciąż przeprowadza niebezpieczne eksperymenty w zaciszu swoje piwnicy.

Na każdym poziomie gracze strzelają do formacji kolorowych kulek pojawiających się na górnej części ekranu. Cele, jakie musimy wypełnić, różnią się praktycznie na każdym poziomie. W Hamster Balls zostajemy poproszeni między innymi o wyczyszczenie planszy ze wszystkich kulek zanim skończą nam się strzały, a innym razem musimy zdobyć jak największej ilości punktów, aby zebrać maksymalną ilość gwiazdek. I tutaj warto pamiętać o złotej zasadzie panującej zarówno w dziś opisywanej jak i wielu innych gracz z tego gatunku – punktów musimy zawsze zebrać tyle, aby zdobyć na poziomie co najmniej jedną gwiazdkę, w przeciwnym razie nawet wypełnienie innych wymagań nie uchroni nas przed utratą życia.


Widok planszy gry

Punkty w grze zbieramy za każde trafienie, które pozwoliło nam dopasować do siebie co najmniej trzy identyczne kulki. Jednak można ich zdobyć znacznie więcej niż normalnie tworząc kolejne dopasowania szybko, wtedy zwiększa się o 1 przelicznik punktowy – mi osobiści udało się osiągnąć combo x10.

Hamster Balls oferuje nam do pomocy różnego rodzaju wspomagacze (power-up’y) i dla przykładu tęczowa kulka pozwala nam dopasować ją do dowolnej grupy kulek na ekranie gry, ale są i takie które usuną nam określonego koloru kulki z planszy. Na początku nie doceniamy ich wartości, ale w miarę postępu w grze poziomy stają się coraz trudniejsze, a wspomagacze bardziej cenne niż to nam się wydawało.


Różnorodność poziomów zadziwia wielu fanów

Utrudnienia pojawiają się stopniowo, na początku widzimy kulki z polem ochronnym, które jeśli chcemy wyeliminować musimy dopasować dwukrotnie, raz aby zdjąć osłonę, a drugi raz aby je tradycyjnie wyeliminować. Później okazuje się, że tafla kulek powoli zaczyna na nas opadać i jeśli kulki do niej przywiązane dotkną lasera to koniec gry, znaczy się tracimy życie, a samą rundę musimy powtarzać do skutku jeśli chcemy przejść dalej. Dodatkowo pojawiają się świetliki uwięzione w niektórych kulkach, które musimy uratować zbijając te kuleczki, które stały się ich więzieniem. Dalej prezentowany jest system kluczy, również zamknięty w kolorowych elementach, które zdobywamy podobnie jak to było z uwalnianiem świetlików, a potrzebne nam są owe klucze do odblokowania nowych poziomów, kolejnych plansz.

system kluczy


Gracze w Hamster Balls mogą zdobywać do trzech gwiazd na każdym poziomie, wszystko zależy od tego ile zdobędą punktów. Na każdym poziomie zarabiamy także ser, który jest walutą gry pozwalającą nam kupować bonusy jak i ulepszać umiejętności naszych chomików. Umiejętności są różne, warto na początku ulepszać nasz celownik, który pozwoli nam zawsze celnie trafiać, a później polecam zwiększać maksymalną ilość posiadanych żyć, które odnawiają się z czasem. Lepiej mieć odnowionych 6 czy 7 żyć niż bazować jedynie na pięciu. Każdy chomik na swój własny zestaw boosterów czy zdolności. Runner, dla przykładu, może tworzyć bomby, które oczyszczają planszę z kulek, podczas gdy Psycho może tworzyć Wieże Tesli, ale ją już warto zobaczyć samemu w akcji.

Jeśli chodzi o życia, to tak jak wspomniałem wcześniej, odnawiają się one co kilka minut, ale dodatkowe możemy kupić za ser albo poprosić o nie znajomych z Facebooka.


Gry podobne