Grimlands mimo że jest to shooter to spokojnie można go zaliczyć do gier MMORPG, choćby z powodu licznych elementów RPG, które odnajdziecie przemierzając post-apokaliptyczny świat gry. Pełno na Ziemi jest zniszczonych terenów, a to wszystko z winy gwałtownych trzęsień ziemi dwie dekady temu. Środowisko stało się nieprzyjazne, ale to zwiększyło również brutalność pozostałych przy życiu mieszkańców, część z nich zmieniła się w straszliwe mutanty, inny zostali rabusiami, a właśnie My w tej rzeczywistości staramy się przeżyć kolejny dzień.

Skille – praktyka czyni mistrza

Każda akcja i każda śmierć niesie za sobą pewne konsekwencje w świecie Grimlands, ale przede wszystkim dzięki tym dwóm rzeczom rosną nasze umiejętności. Nie ma tutaj podziału na klasy czy awansów na kolejne poziomy. Tylko nasz indywidualny trening i ciągłe używanie skilli wzmacnia naszą postać. Jednym słowem każda akcja w grze jest połączona z naszymi umiejętnościami, nie ważne czy handlujemy z NPC czy strzelamy z określonej broni. Znajdziecie tutaj ponad 70 różnych skilli podzielonych na trzy kategorie: Body, Pace i Mind.


grimlands 001

Wszystko będzie praktycznie jak w realnym życiu. Podobnie jak sportowiec musi codziennie ćwiczyć, aby poruszać się szybciej i sprawniej tak i naszą postać musimy szkolić dzień w dzień, używać jej umiejętności, aby stawały się one coraz bardziej potężniejsze.

Do kategorii Pace zaliczmy obsługę broni, która wymaga szczególnej zręczności, więc jeśli chętnie używacie pistoletów to skill z owej grupy wbijemy dość szybko. Umiejętności takie jak otwieranie zamków, koordynacja i zdolności poruszania się bardzo cicho należą właśnie do Pace.


Kategoria Mind (Umysł) jest chyba najbardziej zróżnicowaną spośród wszystkich. Obejmuje ona takie umiejętności jak koncentracja, targowanie (pomoże nam uzyskać korzystniejsze ceny na rynku) i pierwsza pomoc (pomoże w łagodzeniu urazów). Zostaje z ważniejszych jeszcze Crafting, ale chyba tego już nie muszę Wam tłumaczyć.

Talenty, czyli kombinacje umiejętności

W trakcie treningu w Grimlands będziemy odblokowywać talenty, które pozwolą nam na wyjątkowo potężne efekty. Talent zawsze wymaga minimalnego poziomu dwóch lub większej ilości umiejętności. Przykładowo połączenie skillu posługiwania się karabinem i koncentracji odblokuje nam talent „Sharp Shooter” (zwiększa szansę na trafienia krytyczne). A kto chce uzyskać mistrzostwo w leczeniu i otrzymać zdolność „Combat Medic” musi połączyć umiejętność medycyny i inteligencję. To są tylko dwa przykłady bo ogólnie znajdziecie tutaj setki różnych kombinacji.

Gracz kontra gracz, w skrócie PvP

W grze Grimlands nie tylko będziemy walczyć przeciwko mutantom, bandytom i innymi czarnymi charakterami. Czasami koniecznym będzie podniesienie broni przeciwko innym graczom, niekiedy w obronie własnego życia jak i w roli napastnika. Każdy gracz może szybko przełączyć się w tryb PvP za pomocą komendy na czacie „/pvp”. Ale uważajcie bo wtedy możecie zostać zaatakowani bez ostrzeżenia, ale również Wy wtedy możecie atakować. Dlatego opcja jest przeznaczona dla prawdziwych masochistów. Jednak walka PvP ma swoje zalety, w trakcie takich potyczek zwiększa się specjalny buff, który przyniesie nam więcej punktów doświadczenia podczas PvE.


grimlands 002

Poszczególne miejsca są oznaczone na całej mapie, które mogą być podbite przez klany. Zwykle dotyczy stacje radarowe. Cele te są szczególnie pożądane przez klany ponieważ posiadają specjalne bonusy dla wszystkich członków. Jeśli klan posiada szereg takich miejsc to profity z nich są połączone.

Kontrola nad miastami

Miasta stanowią bijące serce każdego świata gry. Życie tętni tam pełną parą. Są one miejscami spotkań społeczności i znajdziemy tam wielkie place handlowe. Jednak to wszystko jest nieco inne w Grimlands. Klany rządzą miastami i starają się, aby wszystkie potrzebne budynki zostały zbudowane i ulepszone. Zbierają także podatki w celu ulepszenia infrastruktury. Wysokie mury zapewniają ochronę przed napastnikami. Niemniej jednak, klany muszą stale bronić swojej pozycji wobec rywalizujących, innych grup.

Dungeony, czyli mroczne lochy

Zawsze miej oczy szeroko otwarte na wszelkie włazy, pokrywy, ukryte drzwi podczas podróży przez świat Grimlands. Prawie zawsze jest ciemniejsze miejsce ukryte za nimi, który skrywa wielkie niebezpieczeństwo. Są to tajemnicze lochy (dungeony). Obecnie są one przeznaczone albo dla pojedynczego gracza, albo dla grupy (do czterech równocześnie). Dodatkowo mamy wybór jednego z czterech poziomów trudności w każdym z nich:

  • Solo (dla pojedynczego gracza)
  • Łatwy (2+ graczy)
  • Normalny (przeznaczony dla 3-4 graczy)
  • Trudny (ostateczne wyzwanie i bez silnej grupy z porządnym sprzętem nie macie szans)

Klany – w grupie siła

Nie próbujcie samotnej gry, w grupie będzie zawsze łatwiej i są większe szanse na przetrwanie czy też na zdobycie większej ilości materiałów, albo sprzętu. Dlatego też Grimlands oferuje kompleksowy system klanowy.

grimlands 003

W zarządzaniu klanu można administrować prawami, jak również zarządzać wszystkimi członkami. Dodatkowo klany posiadając różnego rodzaju budynki, miasta mogą dostać specjalne bonusy, które dotyczyć będą każdego członka. Na przykład może to być zwiększenie szansy na krytyczne uderzenie, albo zwiększony drop przedmiotów.

W naszym klanie znajdziemy również bank z licznymi półkami, z których do każdej mogą mieć dostęp różne osoby. Ponadto ilość zarówno wpłacanego jak i wypłacanego złota może być wcześniej zdefiniowana dla każdego członka.

Jak to również bywa w innych grach MMORPG tak i tutaj klany/gildię nienawidzą się nawzajem i członkowie poszczególnych ugrupowań mogą walczyć ze sobą wszędzie, bez włączonego trybu PvP. Jednak bywają sytuacje, kiedy klan nie daje nam pełni bezpieczeństwa, albo sam nie jest w stanie pokonać wroga. Dlatego też dwa lub więcej klanów mogą się łączyć i formować tym samym sojusze, a następnie wspólnie wypowiedzieć wojnę.

grimlands 004

Podsumowanie recenzji

Bez cienia wątpliwości gra MMORPG Grimlands jest świetną strzelanką online, ale popatrzeć realnie na to wszystko to najciekawszą tutaj funkcją jest rozwój postaci poprzez doświadczenie nabywane w trakcie gry, nie jakieś punkty skilli czy pakowania złota w staty, ale tutaj wszystko trzeba wytrenować, wypocić i wywalczyć.

Zdjęcia z gry


Gry podobne