Gladiators to nowa gra na Facebooku ze stajni studia Nekki, które stoi za takimi tytułami jak Shadow Fight czy też prostą grą zręcznościową Vector. Jest to aplikacja typowo strategiczna, w której gracze muszą skupić się na tym samym co codziennie budziło najsławniejszych gladiatorów w Starożytnym Rzymie – na walce! Jednak tym razem nie wejdziemy w skórę jednego z tych dzielnych wojowników, wprost przeciwnie – to My będziemy trenować nowych adeptów. Naszym głównym zadaniem jest zebranie doskonałej drużyny gladiatorów, szkolenie ich, uczenie ich nowych skilli przydatnych podczas walki, a później poprowadzimy tych najlepszych przez serię turniejów, w których zarówno nasza szkoła jak i nasi wojownicy zdobędą sławę i chwałę, albo zostaną brutalnie wdeptani w ziemię, która do ostatniej kropli krwi pochłonie z nich życie.Oczywiście, aby ta droga nie była zbyt łatwa będziemy walczyć przeciwko innym graczom, żywym osobom, którzy także „choć czasami” potrafią myśleć.

glad_21_03 003


Cała gra rozpoczyna się rozbudowanym samouczkiem, dzięki któremu poznamy podstawowe zasady rządzące w tym starożytnym świecie wojowników i cezarów. Nauczymy się przede wszystkim jak budować nowe budynki na naszych włościach, które będą nam potrzebne do treningów i leczenia naszych gladiatorów. Jednak nie każdy z naszych podopiecznych znajdzie się tutaj z własnej woli, już sama gra uczy nas jak kupić kolejnego niewolnika i jak przekształcić go w gladiatora.

Recenzja gry Gladiators

Jak wspomniałem na samym początku to walka jest głównym elementem całej aplikacji. Kiedy zaczynamy nową potyczkę musimy odpowiednio dobrać do niej wojownika, w walkach jeden na jednego wybór jest prosty, ale mamy także niekiedy walki grupowe, gdzie trzeba będzie skompletować całą drożynę. W przypadku zmagań drużynowych musimy dla każdego gladiatora opracować indywidualną strategię, jednym słowem musimy określić jakie będą jego zachowania/ruchy podczas walki. Niestety po tym wszystkim cała akcja toczy się już bez naszego udziału, automatycznie. Wszystko trwa do czasu, dopóki jedna ze stron nie zostanie ostatecznie pokonana. Jeśli uda nam się wygrać to nasz wojownik otrzymuje punkty doświadczenia, a my jako trenerzy dostajemy zupełnie inne nagrody – na przykład walutę gry (ale tą normalną). Jednak jeśli nawet zostaniemy pokonani to i tak dostaniemy małe co nieco.

Pomiędzy walkami gracze mogą szkolić każdego gladiatora w specjalnej szkółce, a w domkach leczniczych leczyć ich rany. W trakcie gdy zdobywamy nowe poziomy odblokowują się przed nami nowe budynki, ale i nowy sprzęt, który na pewno będzie nieoceniony podczas kolejnych walk. Na każdego gladiatora możemy założyć zbroje, ulepszać jego morale i dodawać mu coś co sprawi, że przeciwnika walnie znacznie mocniej.


Musicie jednak pamiętać, że każdy z naszych budynków ma ograniczoną energię, która zużywana jest w trakcie kolejnych sesji/czynności. Jeśli energia się skończy to musimy poczekać 45 min, albo użyć walutę premium do szybkiej odnowy.

glad_21_03 002

Gra Gladiators została przygotowana specjalnie na portale społecznościowe, a walki z innymi użytkownikami Facebooka są reprezentowane przez ich awatary z konta. W trybie treningu możemy walczyć z naszymi znajomymi, a także pospamujemy nieco na ich tablicach. W międzyczasie rzucić warto okiem na tryb career, który pozwala dwóm drużynom gladiatorów na typowe walki PvP i co najważniejsze przeciwnicy dobierani są idealnie do naszego poziomu, więc cały system funkcjonuje jak najbardziej prawidłowo. Szkoda tylko, że nie ma tutaj jakiś bardziej bezpośrednich interakcji.


Omawiana dziś aplikacja wystartowała z wielkim hukiem, ale czy nie przesadnym? Póki co nie ma tutaj nic czego nie doświadczyliście w innych tego typu produkcjach. Sam system walki jest troszkę przestarzały i jakbym chciał odgrzewanego kotleta to na pewno podgrzałbym go sobie sam, bez pomocy studia Nekki. Zobaczymy jak Wam przypadnie owa gra do gustu.

glad_21_03 001

Wersję Web'ową gry znajdziecie tutaj. 


Gry podobne