Wydaje się, że ostatnio dość znacząco obniżyła się popularność gier hidden object (w ukryte przedmioty) na Facebooku, ale gra Ghost Saga wychodzi poza znane nam kanony, a to wszystko dzięki Webgames. Gracze wcielają się tutaj w doskonale Nam znanych pogromców duchów, zwiedzają okoliczne środowiska, odkrywają kolejne tajemnice i walczą z duchami i innym złem przy użyciu swojej magicznej różdżki.

Przechodzimy kolejno zarówno jasne jak i zaciemnione korytarze, wchodzimy do ukrytych pokoi, gdzie spośród porozrzucanych śmieci musimy wyszukać konkretne przedmioty, przeszukamy biblioteczki na szafach, odblokujemy przejścia przez kolejne drzwi i tak dalej, a wszystko po to, aby przeszukać każdy dom tak dobrze jak to tylko możliwe. Nie musimy się już martwić celami, gdzie należy bez pudła i w 100% od razu odnaleźć to co zaginione. Wraz z Naszymi poszukiwaniami rozwija się fabuła, poszerza gameplay co dodatkowo pozwala przeżywać każdą chwilę Naszej obecności w grze.


przeszukiwanie pokoju klucz w Ghost Saga

 

Podobnie jak w innych grach kryminalnych, gdzie ruszamy na poszukiwania kolejnych dowodów, tak samo Ghost Saga do eksploracji wymaga od Nas energii, ale tutaj możemy pomijać niektóre akcje jak otwieranie starych skrzyni, przeszukiwanie każdej sterty śmieci, a wszystko w imię zaoszczędzenia pewnej ilości energii. To wszystko sprawia, że w podróżach po pokojach jednego domu, aż do momentu podróży do kolejnego mamy pewną dowolność we wszystkim co robimy i co mamy zamiar w przyszłości wykonać.


Pomiędzy badaniami kolejnych lokacji gracze mają dostęp do mapy głównego miasta, gdzie czekają na Nas nowe miejsca do odkrycia i ewentualnie, które zechcemy przeszukać. Niektóre takie miejsca są zablokowane i w każdej chwili możemy je odblokować nie bacząc na obecną fabułę i miejsce w całej historii, w którym aktualnie się znajdujemy. Jednak są i takie, do których nie dostaniemy się dopóki nie spełnimy kilku wymagań jak choćby nie zdobędziemy pewnej ilości doświadczenia, czy nie uzyskamy konkretnego poziomu.

Nowy poziom w Ghost Saga

 


Największą wadą gry jest to, że kasa (monety) bardzo wolno się pomnażają na Naszych kontach co zmusza zagorzałych graczy do wydawania prawdziwej kasy, aby następnie za walutę premium zakupić dodatkowe, często bardzo ułatwiające grę przedmioty, narzędzia itd. Za walutę premium kupimy również dodatkową energię czy zwiększymy czas gry w pojedynczej sesji.

W sumie gra Ghost Saga to nic innego jak łażenie po kolejnych miejscach, wyszukiwanie przedmiotów takich jak klucze do otwierania kolejnych drzwi czy innych elementów pozwalających nam pokonywać kolejne przeszkody. Z tradycyjnymi grami w poszukiwanie zaginionych elementów ma mało co wspólnego, ale to sami twórcy ją sklasyfikowali jako hidden object i po części mają rację, ale osobiści inaczej wyobrażam sobie tego typu gry – choć to może być problem po mojej stronie i jakieś ograniczenie w postrzeganiu, nie wiem, zamknięcie na nowe wizje. Mimo wszystko polecam Wam bo to kawał dobrej zabawy, choć nie wymagający zbyt wiele myślenia z Naszej strony.


Gry podobne