General War to nowadarmowa gra przeglądarkowa, która ponownie przenosi nas w realia drugiej wojny światowej, gdzie czekają nas taktyczne walki i elementy typowe dla gier o budowaniu. Każdy gracz przejmuje kontrolę nad swoim dowódcą, rozbudowuje miasto i wysyła wytrenowane jednostki bezpośrednio do walki w historycznych potyczkach. Za stworzeniem gry stoi studio Gamebox, które dało już nam kupę zabawy przy takich produkcjach jak Project Tank czy Wartune.

Rejestracja w grze zajmuje tylko kilka sekund, musimy jedynie później wybrać dowódcę i nadać mu odpowiednie imię. Do wyboru mamy 11 postaci płci męskiej i 9 żeńskiej. Oczywiście faceci są odwzorowaniem autentycznych postaci z naszej historii, znajdziemy tutaj Churchilla, Roosevelta czy nawet Adolfa Hitlera. Nie dajcie się zwieść opisem ich profili, są troszkę niedorzeczne, ale postacie jak najbardziej prawdziwe. Na przykład Roosevelt został opisany jako znawca astrologii, który zawsze miał jakiś romans i pił od 8 do 10 szklanek martini dziennie. Co do postaci płci „pięknej” to już mamy tutaj do czynienia z pełną fikcją, żadna z nich nie ma odwzorowania w rzeczywistości. Ale podobnie jak mężczyźni każda jest innej narodowości i ma swoją „niedorzeczną” historię. Tak czy inaczej ich historia nie ma żadnego wpływu na naszą zabawę.


gw zdjęcie z gry 001

Gry na przeglądarkę mają to do siebie, że w większości oszczędzają na grafice dla wygody użytkowania i gra General War nie jest tutaj wyjątkiem, powiedzmy sobie to już na początku recenzji, graficznie prezentuje się tutaj wszystko na gimnazjalnym poziomie. Teksty, podłożone dźwięki i głosy, grafika i animacje to dla mnie totalne dno. Ale nie poddawajcie się jeszcze, bo dziś omawiana strategia online posiada również mnóstwo zalet. Wchodząc do gry otwiera się przed nami rozbudowany tutorial, który zaprezentuje nam większość najważniejszych funkcjo w grze, o dziwo zastosowano tutaj także podkład głosowy, więc osoby znające język angielski powinny mieć o niebo łatwiej. Samouczek jest długo, ale dobrze zaprojektowany i naprawdę uczy – co w podobnych grach, głównie budowlanych, rzadko się widuje.

Ulepszanie i budowanie to podstawa

Gra General War oferuje nam dwa różne tryby rozgrywki: budowanie miasta i walkę. Nasze miasto zawiera kilka rodzai budynków, które pozwolą nam na zbudowanie i zarządzanie całą armią, jak i na zbieranie podatków od obywateli – co będzie na początku naszym głównym źródłem utrzymania. Każda z naszych jednostek może zostać mianowana generałem, a co za tym idzie można ją wyposażyć w dodatkowe sześć przedmiotów podnoszących statystyki. W sumie wszystko w tej grze może zostać ulepszone: budynki, jednostki, generałowie i sprzęt przygotowany specjalnie dla wojaków. Ulepszając budynki mieszkalne i biuro podatkowe możemy zbierać więcej podatków z całego miasta. Ale zarządzanie miastem jak i armią to dwie najbardziej złożone część gameplay'u w całej grze, ale na szczęście nawet po ukończeniu samouczka dostajemy specjalne zadania pozwalające nam przeżyć kolejne etapy rozgrywki. Każde zadanie, o ile zostanie poprawnie ukończone, daje nam określone nagrody, mogą to być surowce jak złoto (waluta premium), srebro (standardowa waluta), doświadczenie i Punkty Reputacji.


Po każdej walce dostajemy srebro i doświadczenie, a także Punkty Reputacji, ale również mamy, choć nie wielkie, szansę na zdobycie losowego przedmiotu (nowe jednostki, generałów czy sprzęt). Walki rozgrywają się na izometrycznej siatce, tak więc gra oferuje nam poniekąd efekt 3D, choć współcześnie takie rozwiązanie nazywamy 2.5D, gdzie same modele są trójwymiarowe, a ich wykonanie zostało zaimplementowane w dwóch wymiarach.

Jednostki w General War podzielona na trzy klasy, gdzie między nimi następuje relacja w stylu papier-kamień-nożyce: piechota jest silna przeciwko artylerii, a ona przeciwko czołgom, czołgi zaś są niezastąpione przeciwko piechocie. Każda taka jednostka posiada odrębne statystyki jak atak, obrona, punkty życia, zasięg ruchu i ataku. Wszystko da się ulepszyć!

Sama walka w grze jest niezwykle prosta, zaznaczamy jednostkę, którą chcemy użyć, przesuwamy ją na miejsce, z które zaatakujemy i wskazujemy jej cel. Zasięg ruchu jednostek oznaczony zostaje za pomocą zielonych i czerwonych pól. W trakcie naszego rozwoju zdobędziemy specjalne przedmioty i umiejętności jak choćby naloty z powietrza czy możliwości wystrzeliwania rakiet.


Gra o budowaniu czy strategia online?

Oprócz typowego gameplay'u o budowaniu miasta/bazy (co kto woli) jak widzicie mamy mocno rozwinięty system walk strategicznych, gdzie tylko właściwa taktyka i planowanie doprowadzić nas mogą do zwycięstwa. Niestety brakuje mi tutaj kilku rzeczy, które z pewności i utrudniłyby zabawę jak i ją bardziej urozmaiciły, na przykład atak i skuteczność jednostek nie zależy od podłoża czy środowiska, nie ma ryzyka uderzenia własnej postaci jeśli staną na linii ognia itp.

gw zdjęcie z gry 003

Oczywiście gra General War zawiera również mnóstwo funkcji społecznościowych, ale większość z nich nie jest dla nas dostępna, aż do określonego poziomu, ale za to chat jest zawsze – choć go nigdy nie używam. W późniejszym etapie zabawy możemy wstąpić do Korpusu (coś na wzór sojuszu), uczestniczyć w masowych walkach i zbierać dodatkowe dochody. Jednak to co przyniesie nam największe zyski to ataki na innych graczy, podczas nich skraść można przeciwnikowi surowce, ale najlepiej upewnić się czy to nasza baza ma dobrze rozbudowaną obronę zanim zaczniemy atakować bo z napastnika w każdej chwili można przerodzić się w ofiarę.

Gamebox nie wydaje nam gry kompletnie za darmo, choć kupowanie waluty premium nie jest wymagane to gra została tak skonstruowana, aby na nas nieco wymusić właśnie podobnego rodzaju zakupy. Budowa potrafi tutaj trwać po kilka, kilkanaście godzin, ale można skrócić ten czas za pomocą złota (waluta premium). Również w trakcie jednego dnia mamy limitowaną ilość walk jakie możemy stoczyć, aby zwiększyć ten limit potrzebne nam złoto. Również oddano nam do wyboru trzy różne pakiety VIP, wszystkie z przedmiotami i bonusami, które sprawiają, że gra General War to typowy pay-to-win.

gw zdjęcie z gry 002

Pomijając wyłudzanie kasy na każdym kroku, przestarzałą grafikę i okropne, niedopracowane tłumaczenie, gra General War posiada bardzo interesujący gameplay i za sam system walki dałbym jej piątkę z plusem. Jednak muszę wziąć wszystko pod uwagę i oceniam całościowo ją na 3+.


Gry podobne