Forge of Empires jest darmową przeglądarkową grą z elementami budowania miasta i strategią typową dla gier podobnych do hitu Innogames (The West) – Plemiona. Gracze muszą zarządzać oraz produkować różnego rodzaju surowce, dowodzić armią, przejmować kolejne prowincje i odkrywać nowinki technologiczne. Gra oferuje zarówno rozgrywkę pojedynczego gracza (kampanie) jak i wspólną zabawę z innymi użytkownikami. Możemy walczyć z innymi, a także zwiedzać szeroki świat gry. Po pierwszym uruchomieniu gry Forge of Empires zastaniemy pustą ziemię, którą trzeba zabudowywać. Tutorial pokaże nam jak budować, jak odkrywać nowe technologię, aby dostawać coraz więcej opcji na dalszą rozbudowę. Interesującą funkcją w grze jest możliwość przemieszczania i sprzedawania posiadanych budynków. W sumie większość gier tego typu pozwala nam na to, ale tutaj jest w tym temacie o wiele większa swoboda, dzięki czemu mamy możliwość o wiele lepszego planowania wyglądu i funkcjonalności naszego miasta.

 


Forge of Empires 001

 

Stawiając pierwsze kroki w strategicznej grze na przeglądarkę Forge of Empires będziemy zbierać surowce, a wszystko po to, aby móc rozbudowywać miasto i kopalnie co poskutkuje większym przyrostem danego kruszca. Niektóre z budynków odpowiadają za przyrost naszej populacji, co jest niezwykle ważne w rozwoju naszego imperium. Inne zaś pozwolą nam na zdobywanie darmowej waluty gry. Jednak musimy pamiętać, że od zawsze zbieranie odpowiedniej ilości surowców wymaga czasu. Najgorsze jest to, że aby zebrać surowce musimy być zalogowani, bo należy wtedy kliknąć na określonych budynkach i wywołać funkcję zbierającą. Nie ma tak, że kładziemy się spać, a surowce same się produkują. Jeśli wyprodukowane surowce zostawimy na długi czas w kopalniach to mogą nam po prostu zniknąć, a czas w jakim się wyprodukowały pójdzie na marne.


Jedynymi surowcami, które zbierają się same są punkty forge. Generują się one co godzinę, ale ich limit to maksymalnie 10. Używamy ich do przeprowadzania badań jakie można podejrzeć w dostępnym drzewku, w naszym laboratorium. W zależności od tego co chcemy zbadać koszt ich waha się w granicach od 3 do 5 punktów.

 

Forge of Empires 002


 

Kiedy już odblokuje nam się funkcja PvP w grze Forge of Empires zaczniemy odkrywać nowe tereny, rozbudowywać imperium, podbijać nowe miasta, zdobywać prowincje i zbierać surowce z podbitych włości. Aby podbić nowe prowincje musimy najpierw je zbadać, do tego potrzebujemy monet. Jeśli już zbadamy nowy teren to można wysłać atak w celu przejęcia danego segmentu prowincji. Używając militarnych budynków jak baraki itp. możemy trenować jednostki w celu utworzenia całej armii. Nawet będąc w pierwszej erze możemy tworzyć już swoją mini armię. Walka w Forge of Empires odbywa się na zasadzie tur na planszy składających się z hexagonalnej siatki, z automatyczną opcją ataku. Oprócz podejmowania decyzji, które jednostki wroga zaatakować, nasza ingerencja w walkę jest bardzo ograniczona. Jeśli już uda nam się pokonać wojsko w części danej prowincji otrzymamy nagrodę w postaci określonej ilości surowców. Przemieszczając się do kolejnej części prowincji i później dalej i dalej mamy szansę na podbicie jej całej.

Od czasu startu gry Forge of Empires do czasu podbicie pierwszej prowincji minie niewiele czasu, na tym etapie zabawy gameplay jest bardzo szybki. Jednak już po zdobyciu kolejnego regionu wszystko momentalnie zwalnia. W dalszej zabawie zebranie surowców i badania, a później rozbudowa imperium i jego poszerzanie stanie się dla nas nie lada wyzwaniem. Dodatkowo sprawę utrudnia to o czym pisałem na początku, aby zebrać surowce musimy przebywać w grze. Dlatego przy wciąż rosnących na nie zapotrzebowaniach czas jaki spędzimy w Forge of Empires rośnie lawinowo.

 

Forge of Empires 003

 

Forge of Empires oferuje nam kilka nowych funkcji, których nie widzieliście w innych grach MMO na przeglądarkę, choćby kampanie dla pojedynczego gracza i możliwość przesuwania budynków. Jednak czas jaki musimy spędzić w grze tylko po to, aby zebrać surowce niszczy całą zabawę. Walki także mają swoje ograniczenia, a handel i wysyłanie wiadomości do innych gracze strasznie raczkują. Jednak gra ma potencjał stać się interesującą i wciągającą produkcją, ale ten moment jeszcze na nadszedł, ale kto wie co przyniesie przyszłość.


Gry podobne