Co by było, gdyby Kopciuszek nigdy nie spotkał Księcia? Co by się stało, gdyby myśliwy nie uratował Czerwonego Kapturka, a Śnieżka nie spotkała krasnoludków? Na te pytania odpowiada najnowsza gra od PlayFlock – FairyTale, którą znajdziemy za darmo na Facebooku. Gra zabiera nas w świat fantasy, gdzie tradycyjne opowieści i legendy nie kończą się tak jak znamy to z oryginału, nie ma happy endu. W grze musimy pokonać straszliwą wiedźmę, z którą walkę prowadzimy kolejno rundami w tradycyjnej rozgrywce match 3 puzzle. Do pomocy mamy kilka magicznych umiejętności.

Na każdym poziomie Fairytale, gracze mają ograniczoną ilość ruchów i muszą się w nich zmieścić uzyskując przy tym pożądane rezultaty, spełniając wymagania. Głównie będziemy musieli zebrać określoną ilość punktów, albo usunąć parę kamiennych pól poprzez kolejne dopasowania. Gdy uda nam się dopasować cztery, albo i większą liczbę elementów to tworzymy tym samym specjalne klejnoty na planszy, które potrafią oczyścić nam całą kolumnę lub wiersz z kolorowych diamencików.


Fairytale 001

Jeśli jednak okaże się, że ruchów mamy za mało to można dokupić dodatkowe, albo użyć specjalnych, magicznych umiejętności (boosty). Niektóre z nich pozwalają nam usunąć pojedynczy element, a inne mieszają całą planszę w sposób losowy tworząc nam kolejne dopasowania, albo i nie. Gracze zdobywają maksymalnie trzy gwiazdki w każdej rundzie w zależności od ilości zdobytych punktów, a używając power-up’ów możemy zdobywać dodatkowe. Niektóre boosty i wspomagacze zostaną przypisane na nasze konta za darmo, w celu ich przetestowania. Kolejne można dokupić dzięki walucie premium (za prawdziwe pieniądze).

Za każdym nowym poziomem w Fairytale rozgrywka staje się bardziej wymagająca, mamy nowe, złożone cele, większy próg punktowy do osiągnięcia i dodatkowe przeszkody/utrudnienia. W miarę czasu odblokowują się innego rodzaju poziomy, gdzie trzeba będzie uratować uwięzione zwierzęta, czyli sprowadzić je na sam dół planszy itd.


Fairytale 002

W grze zaimplementowano także system żyć, gdy nie powiedzie nam się w danej rundzie możemy ją dowolną ilość razy powtórzyć, ale tracimy także jedno życie. Odnawiają się one z biegiem czasu, ale można również, jak to bywa w podobnych grach, poprosić o dodatkowe naszych znajomych z Facebooka. Maksymalna ilość żyć to 5 i jedno życie przybywa nam co 30 minut, chyba że wyślą nam je znajomi, albo kupimy za realne pieniądze. Pamiętajcie jednak, że podarowane życia trzymane są na naszym koncie (te nieodebrane) przez 24h, po czym wygasają.

Lista przeszkód jakie napotkamy podczas zabawy:


  • pęknięte szkłoPęknięte szkło – wymaga jednej eksplozji, aby odblokować komórkę, w której się znajduje.
  • bryła szkłaSzklana powłoka – wymaga dwóch eksplozji, aby odblokować komórkę, w której się znajduje.
  • solidne szkłoBryła szkła – wymaga trzech eksplozji, aby odblokować komórkę, w której się znajduje.
  • kamienna przeszkoda 1Kamienna przeszkoda poziom 1 – wymaga jednej eksplozji, aby odblokować komórkę, w której się znajduje.
  • kamienna przeszkoda 2Kamienna przeszkoda poziom 2 – wymaga dwóch eksplozji, aby odblokować komórkę, w której się znajduje.
  • kamienna przeszkoda 3Kamienna przeszkoda poziom 3 – wymaga trzech eksplozji, aby odblokować komórkę, w której się znajduje.
  • twarda kamienna przeszkodaTwarda kamienna przeszkoda poziom 3 – wymaga trzech eksplozji, aby odblokować komórkę, w której się znajduje.
  • lodowy kamienLodowy kamień  – wymaga dwóch eksplozji, aby odblokować komórkę, w której się znajduje.

Zwierzaki, które przyjdzie nam się ratować:

  • jajka do uwolnienia

Kolorowe przeszkody, które można zniszczyć dopasowaniem odpowiedniego do nich koloru:

kolorowe przeszkody

W Fairytale istnieje kilka rodzajów klejnotów poczynając od tych zwykłych, które widzicie poniżej:

zwykłe klejnoty

Po te specjalne, które należy sprowadzić na dół planszy po czym wybuchają niszczyć odpowiadające im kolory i znikają:

runy

Za ułożenie dopasowania w kształcie liter T, albo L

kształt litery t lub l

dostajemy taką czerwoną fiolkę, która wysadza otaczające ją dziewięć elemetów, a następnie przekształca się w kolejny bonus, który ponownie wysadza 9 pobliskich pól:

five gem potion

Tęczowy klejnot pozwala nam niszczyć wszystkie inne, tego samego koloru co dopasowany z nim, tworzymy go dopasowując 5 elementów tego samego koloru w lini poziomej, albo pionowej:

tęcza

Wróćmy teraz do wspomnianej magii, którą możemy używać podczas zabawy:

move spellZamienia dwa wybrany klejnoty miejscami

magic wandPrzemienia wybrany klejnot na bonusowy

ghost fireNiszczy klejnot w wybranej komórce

 


Gry podobne