W ExoPlanet War zostajesz właścicielem własnej planety, na której krok po kroku budujesz własne imperium. Zbierając do tego potrzebne surowce, budując armię i ogromne miasta – dzień w dzień dążysz do głównego celu, czyli opanowania całej galaktyki.

Gra należy do jednego z najpopularniejszych gatunków strategii na przeglądarkę, czyli strategii, w której budujemy miasta/bazy wojskowe. Jest to gra wojenna z ciekawą grafiką i niezwykle prostym gameplayem. Exoplanet War zabiera nas w przestrzeń kosmiczną, gdzie budujemy własną kolonię, zbieramy surowce, tworzymy armię i poszerzamy swoje terytorium przejmując kolejne planety w galaktyce.


Zostań agresorem, obrońcą, albo ekonomistą

Na samym początku staniemy przed wyborem rasy, są trzy standardowe, a każda z nich posiada unikalne jednostki i badania. Badania nie powtarzają się pomiędzy różnymi rasami i przykładowo Gaians skupiają się na obronie, Zubens starają się zbierać jak najwięcej surowców, a Neckrons maksymalizują swoją siłę ognia. Tym samym każda rasa to różny gameplay, różny styl gry – dobierzcie go do swoich upodobań.

exoplanetwar 001
Przygodę zaczynamy z nierozbudowaną kolonią Xenos, samouczek gry poprowadzi nas po pierwszych krokach, które należy podjąć, aby z kilku głazów i olbrzymiego pustego terenu powstało wielkie imperium. Do tego musimy zbierać różne surowce, które pozwolą nam budować i trenować jednostki jak i nauczymy zarządzać się dostępną energią. Każda czynność w grze wymaga pewnej ilości energii i to ona decyduje o długości pojedynczej sesji gry. Twoje budynki i jednostki również wymagają energii, aby mogły funkcjonować z pełną efektywnością, więc stale należy monitorować ilość produkowanej i zużywanej na planecie energii.

Zbieraj surowce i rozbuduj planetę

Produkcja surowców w Exoplanet War jest prosta, możemy budować kolejne kopalnie na wolnym terenie, które co pewien czas przyniosą nam potrzebne materiały. Ich ilość zwiększamy poprzez rozbudowanie kopalni, a także dzięki badaniom. Dodatkowo na przyrost surowców wpływa bonus terenu, na który musicie zwrócić uwagę. Surowce muszą być gdzieś przetrzymywane, więc zbudujemy dla nich magazyny.
Exoplanet War oddaje nam 17 budynków, które można zbudować na głównym polu, ale do większości z nich musimy spełniać określone wymagania, jak choćby zbadać pewne technologie. Każdy budynek można ulepszać i każdy spełnia równie ważną rolę w naszych koloniach.


Trenuj jednostki i ruszaj do walki

Teraz może powiedzmy nieco o budowaniu armii w przerwach, gdy rozbudowuje się dość długo jakiś budynek w bazie. Wydawca oddał nam szereg jednostek różniących się przeznaczeniem i skutecznością jak i czasem wymaganym do treningu. Jednostki dzielą się na piechotę, oddziały zmotoryzowane i lotnictwo. Innym podziałem jest rozróżnienie w armii na wojska obronne i ofensywne. Oczywiście do ataku użyjemy jednostek z dużą siłą ognia, a do obrony tych z pokaźnym pancerze. Możemy formować kilka armii i do każdej z nich dodać dowódcę, który zwiększy ich efektywność.

exoplanetwar 005

Po zbudowaniu armii możemy atakować innych graczy, ale nie jest to konieczne, pamiętajcie o ryzyku zemsty, albo o tym, że jednak na planecie napadanej może być znacznie silniejsza armia od naszej. Warto na początek skupić się na wolnych strefach sterowanych przez AI, gdzie oprócz surowców możemy zdobyć specjalne bonusy.


Gra Exoplanet Wars oddaje nam również szereg ciekawych misji, dzięki którym zdobędziemy wielkie nagrody, na przykład przedmioty, które można dodać dla dowódcy i zwiększyć jego efektywność, a tym samym wzmocnić armię przez niego dowodzoną.

Niestety opisywana dziś gra cechuje się całkowitym brakiem realistycznym animacji, a wojny zazwyczaj kończą się podsumuwaniem liczbowym zysków i strat. Jednak gra jest dobra dla osób, które lubią gry budowlane, kochają zarządzać ekonomią planety i szkolić własną armię. Planować, knuć i spiskować…

Zdjęcia z gry Exoplanet War


Gry podobne