Evony to przeglądarkowa gra strategiczna, którą niewątpliwie skrzywdził obecny wydawca, co doprowadziło do tego, że nawet po tak długim czasie gra nie cieszy się zbyt wielką popularnością wśród strategów. A co konkretnie się wydarzyło?

Reklama! Niby teraz powiecie, że reklama do dźwignia handlu, ale w tym przypadku ów „dźwig” zaciągnął Evony pod samo dno piekła. Wszystko przez obrazy prezentowane podczas kampanii, gdzie panienka w bikini świeciła odstającym biustem i tu nasuwa się pytanie czy to reklama bielizny czy strategii online?


Opis gry Evony

Dobra, ale może coś ratuje Evony w samej rozgrywce, coś co pozwoli mi powiedzieć choć jedno dobre słowo na jej temat. Chyba tylko tyle, że niektóre elementy to czysta strategia i … w sumie tyle. Jednym słowem mamy tutaj dwie podstawowe symulacje dla tego gatunki, symulację budowy miasta i tą typowo wojskową, czy militarną – jak tam wolicie to sobie nazywać. Podstawy są takie jak wszędzie, musimy pozyskiwać surowce, wykonywać kolejne badania, zakładać sojusze, rekrutować bohaterów, walczyć i zdobywać nowe poziomy.

evony city

W samej grze Evony my jako gracze wcielamy się w rolę lorda z początku niewielkiego miasta, który musi włożyć mnóstwo pracy i wysiłku, aby z tego kawałka ziemi zbudować wielkie imperium. Zarządzanie surowcami jest tutaj podstawą, w sumie mamy sześć różnych zasobów jak i musimy otoczyć specjalną troską każdego mieszkańca. Do rozbudowy oddano nam ponad 74 różnego typu budynków, zarówno tych typowo dekoracyjnych jak i funkcjonalnych. Później nasz wzrok pada na badania, tutaj jest około dwudziestu nauk, nad którymi rozpoczniemy pracę w Akademii. Będą to badania zarówno związane ze społecznością naszych cywilów jak i całą armią, którą w końcu trzeba posłać na bój, rzeź etc.


Jednak nie samą armią wojny się toczy, potrzebny jest odpowiedni przywódca, tutaj będzie nim wynajęty przez nas heros, który z dumą poprowadzi nasze chorągwie przeciwko armiom przeciwnika grabiąc surowce i pozyskując coraz większe połacie ziemi. Jednak dla własnego bezpieczeństwa jak i dla przyszłych zwycięstw i chwały powinniśmy założyć, bądź dołączyć do jakiegoś sojuszu.

evony city 1

Jako prawdziwy przywódca doczekamy się odpowiedniej nagrody za prowadzenie i zarządzenie miastem, im wyższy poziom naszego zaawansowania tym lepsze medale wpadają nam w łapska. Poczynając do zwykłego rycerza staniemy się Księciem! Taki tytuł ma kluczowe znaczenie podczas ulepszania budynków i miasta. Oprócz tego Prestiż i Honor są również ważnymi wskaźnikami dla każdego stratega.


Pomijając błędnie stworzoną kampanie reklamową to sam gameplay w Evony jest średniej klasy. Więc jeśli potraficie grać w tak żałosne gry jak Romadoria to czemu nie przetestować tej?


Gry podobne