Mam dziś coś dla fanów kosmicznej zabawy, oto przed wami gra EVE Online, którą przygotowało dla nas studio CCP Games (Dust 514). Jest to gra, która przeniesie nas do kosmicznego świata zwanego Nowym Edenem, ale chyba źle to nazwałem bo to nie świat, a cała galaktyka składająca się z ponad pięciu tysięcy wielkich układów słonecznych. Aby odkrywać nowe planety w uniwersum EVE potrzebujemy statków kosmicznych najnowszej generacji, które pozwolą nam skutecznie brać udział w wielu misjach, znajdować potencjalnych partnerów do handlu jak i stworzyć ogromne imperium i spróbować swoich sił w politycznych zmaganiach.

Jednak przed robieniem jakiejkolwiek kariery w tym kosmicznym świecie MMO musimy zacząć od stworzenia postaci i tutaj EVE Online ma się czym pochwalić, gdyż posiada jeden z najobszerniejszych edytorów postaci w świecie gier online. Choć nie zawsze tak było i jak pamiętam jeszcze w 2003 roku, gdy gra stawiała pierwsze kroki to wszystko było dość ubogie, ale wizję gry stanowczo odmienił dodatek Incursion. Tym samym możemy decydować o wyglądzie postaci, jej ubiorze jak i samej rasie czy o tym skąd tak naprawdę będzie pochodzić.


Pierwsze loty kosmiczne

Na starcie EVE Online oferuje graczom dość słaby statek i pokaźną porcję kredytów do wydania, za które na pewno zechcecie kupić lepszy sprzęt czy nawet nowy statek kosmiczny. Nie będziemy jednak sami i aby pojąć wszystkie działające tutaj systemu potrzeba czasu. Ułatwi nam to samouczek, który wyposażono w wiele misji treningowych za pomocą których poznamy najważniejsze czynniki wpływające na rozgrywkę. Jednak jeśli to będzie zbyt mało to możemy komunikować się z doświadczonymi graczami, którzy w większości chętnie posłużą nam pomocą.

EVE Online 005

Nie ma poziomów i doświadczenia

EVE Online to jedna z tych gier MMO, które zdecydowało się na dość odważny krok rezygnując całkowicie z poziomów i zdobywania doświadczenia. Tutaj w rozwoju naszej postaci przede wszystkim liczą się nabyte umiejętności, gdzie może to być przykładowo nawigacja, albo pilotaż. Jednak to nie jest coś co sprawia, że jesteśmy silniejsi od innych bo nawet najlepszy pilot bez dobrego statku jest niczym w tym uniwersum. Statków jest tutaj cała masa i różnią się one między sobą pod wieloma względami, ale możemy je dodatkowo udoskonalać i dozbrajać o ile będzie nas na to stać. Co ciekawe, póki nie nauczymy się odpowiednich rzeczy to nie będziemy mogli wykorzystać niektórych części w naszych myśliwcach co dodatkowo utrudnia zabawę, ale sprawia, że staje się ona rozrywką dla bardziej wymagających.


Jednak my tu gadu gadu, a wy chcecie usłyszeć coś o walkach w EVE Online. Choć gra pozornie wydaje się nastawiać nas na elementy ekonomiczne i na rozbudowywanie statków to walki PvP jak najbardziej tutaj istnieją, ale żeby w nich uczestniczyć musimy wejść na zaawansowany poziom. Wtedy walki staną się codziennością i będą czynnością, którą zajmiemy się przede wszystkim w omawianej grze.

Niestety gra ma jedną wadę, choć wielu graczy uważa to za zaletę. Chodzi o opłaty abonamentowe bez których nie da się grać. Dodatkowo jeśli chcemy mieć dostęp do najważniejszych aktualizacji i rozszerzeń to również należy zapłacić. Na przestrzeni wielu lat, od kiedy istnieje gra wprowadzano nowe frakcje jak w przypadku aktualizacji Empyrean Age czy wspomniany wcześniej dodatek Incursion, który obecnie pozwala nam personalizować postać tak, aby była unikalna w całym wszechświecie.

EVE Online to wspaniała gra MMO tworzona z rozmachem i polecam ją każdemu koneserowi gatunku. Jeśli nie wiecie jeszcze którą rasę wybrać spośród Amarr, Caldari, Gallente czy Minmatar to zajrzyjcie do działu z poradnikami, gdzie znajdziecie wiele przydatnych wskazówek do gry.


Screeny z gry:

  • Procesor: Pentium 4 2 GHz
  • Pamięć operacyjna: 2 GB RAM
  • Karta grafiki 256 MB (GeForce 8600 lub lepsza)
  • Dysk: 6 GB HDD
  • System: Windows XP/Vista/7

Gry podobne