Epic Arena to innowacyjna gra karciana na Nasze przeglądarki, w której na pewno fani tego gatunku, a zwłaszcza w trybie turowym, znajdą coś dla siebie. Grę przygotowało dla Nas studio Travian Games. Naszym głównym celem w grze jest zniszczenie drużyny przeciwnej, albo pozbawienie ich wszystkich artefaktów. Gdy zaczynamy zabawę to zostają nam rozdane losowo sześć kart, które będziemy musieli tak użyć, aby opracowana strategia prowadziła do pozbawienia życia wszelkich jednostek wroga.W skład tych sześciu kart wchodzą zarówno jednostki jak i sprzęt, który je wzmocni i dodatkowe power-up'y. Znajdziemy je w dolnej części ekranu. W każdej rundzie posiadamy pięć punktów akcji, które możemy użyć, ale jeśli nie chcemy to wystarczy przełączyć ruch do przeciwnika i gramy dalej. Jeden punkt akcji to określona czynność, czy to przesuniecie jednostki, czy też dodanie boosta, albo sprzętu dla wojaków, atak, leczenie, albo ożywianie sojuszników – każda czynność to jeden punkt, rozdysponujcie je rozsądnie.

PvP


Jednostki przed każdą walką możemy rozstawiać tylko w specjalnie oznaczonych miejscach, w grze nazwano je „Deploy Tiles” – takie pola oznaczone są kolorem żółtym. Aby przesunąć jednostkę wystarczy kliknąć pole na którym stoi i wskazać pole, na które chcemy przesunąć ją i które jest w jej zasięgu. Jeśli Nasz wojak zostanie pozbawiony całkowicie życia to Monkiem (Mnichem) musimy ją ożywić w kolejnej rundzie inaczej zostanie ona całkowicie usunięta z pola walki, ale uważajcie bo jeśli wróg będzie miał jeszcze punkty akcji, a Nasza jednostka będzie leżała w jego zasięgu martwa to może ją sam usunąć wcześniej niż cokolwiek my będziemy mogli zrobić. Jeśli rzucimy jakiegoś buffa na jednostkę to zostanie ona oznaczona dodatkowymi ikonkami, więc nie ma szans, abyśmy pomylili się w dalszych czynnościach.

Jeśli chcielibyśmy dowiedzieć się co nieco o jednostkach w Epic Arena, sprzęcie czy dostępnych bonusach, specjalnych umiejętnościach, albo jak bardzo Nasz wojak wzrósł w siłę po rzuceniu czarów to wystarczy użyć ikonki „?”, która znajduje się w lewym, górnym rogu. Następnie wystarczy kliknąć na przedmiot/jednostkę/boost, który Nas interesuje.

Jak wspomniałem wcześniej poruszanie się, ataku, używanie kart – to wszystko kosztuje Nas punkty akcji. Co ciekawsze, jeśli się pomylimy, albo rozmyślimy się bo uznamy, że dana czynność nie była tą właściwą to w górnym, prawym rogu mamy przycisk cofania. Możemy nawet cofnąć wszystkie swoje ruchy w danej turze.


wyzwania epic arena

Po zakończeniu tury, czyli użyciu wszystkich punktów akcji, musimy wcisnąć guzik „Check Mark” w dolnym, prawym rogu, aby zatwierdzić swoje decyzje. Wtedy już nie będzie możliwości cofnięcia żadnego ruchu, więc uważajcie i przemyślcie każdą czynność.

Jeśli walczymy w trybie online, czyli z innymi graczami to ciekawą sprawą jest, że nie musimy siedzieć i godzinami czekać na ruch przeciwnika. Mamy możliwość rozpoczęcia kilku gier jednocześnie, a później sprawdzamy tylko kiedy jest Nasz ruch, wybieramy odpowiednią grę i wchodzimy kontynuować zabawę. W ten sposób, podobnie jak w tradycyjnych szachach, Nasze decyzje mogą być przemyślane – mamy na to mnóstwo czasu, tyle ile chcemy.


Jeśli chodzi o dostępny sprzęt i bonusy w grze to niektóre z nich jak Powerblade, Shield (tarcza) i Helmet (Hełm) są dodawane jednostkom na stałe. Inne jak choćby Uberstrike, Aqua Vitae są jednokrotnego użycia. Są także karty jak Deszcz Meteorytów, które działają na określone pola, zazwyczaj wywołujemy je w miejscach, gdzie stoją przeciwnicy. Ciekawym dodatkiem jest bonus w postaci lunety, który pozwala nam podejrzeć karty jakie posiada przeciwnik.

tryby rozgrywki

W Epic Arena mamy dwa rodzaje ataków, magiczne i fizyczne, podobnie jest z obroną, gdzie można w pewien sposób ustrzec się przed bezpośrednimi ciosami jak i tymi związanymi z magią. Każda jednostka posiada również pewien zasięg ruchu jak i ataku, a niektóre jednostki jak Smok – mogą latać, a Lord of Chaos może używać teleportacji. Zarówno teleportujące się jak i latające postacie ignorują wszelkie przeszkody na planszy do gry. Podział jednostek może odnosić się również do rodzaju ataków, czyli łucznicy (strzelające) i wojownicy (atak bezpośredni). Ciekawe jest to, że jednostki strzelające zadają więcej obrażeń jeśli dalej znajdują się od przeciwnika. Także nie mogą strzelać poprzez przeszkody, albo inne postacie, choć Order Alchemist to potrafi, ot taki wyjątek.

Prawda jest taka, że już dawno nie widziałem tak wciągającej gry karcianej na przeglądarki i mówię to z pełną odpowiedzialnością. Nigdy nie kręciła mnie tego typu rozgrywka, ale jeśli nie walczę tylko płaskimi kartami to świat taki wydaje mi się zupełnie ciekawszy, ale pozostawiam Wam to do indywidualnej oceny. Życie pokaże czy Epic Arena odniesie sukces pomimo że znajduje się na Facebooku, ale jest za darmo i same animacje już na starcie Was urzekną.


Gry podobne