W przeglądarkowej grze na facebooku Eden Story na nowo zajmiemy się budowaniem własnej osady, ale tym razem przejdziemy przez różne ery rozwoju ludzkości zaczynając od tej, którą nazywamy w dzisiejszych czasach Epoką Kamienia Łupanego. Wykonując liczne badania, odkrywając nowe technologie, choć te z początku wydają się śmieszne, przechodzimy/awansujemy do kolejnych epok. Ale rozbudowa odpowiednia naszej osady będzie tutaj kluczem, bez dobrej infrastruktury nie zdobędziemy wystarczającej ilości punktów badań i innych surowców, które wspólnie utorują nam drogę poprzez wieki.

Przejdziemy przez samouczek (warto)

Na początku naszej przygody w Eden Story przywita nas Ofir, mieszkaniec osady, nad którą przejmiemy kontrolę. Wioska położona jest na wyspie i to ona cała należy do Ciebie, jesteś tutaj szefem. Teraz wystarczy już tylko nadać imię naszej wyspie i zaczynamy zabawę na całego. Twoi ludzie potrzebują domów do życia. Zbuduj na początek kilka takich struktur korzystając z menu budowlanego. W tym właśnie miejscu oprócz budynków typowych, przeznaczonych dla ludności, mamy również produkcyjne (dające nam różnego rodzaju surowce), budynki technologiczne, dekoracje, drogi, a nawet (o ile będzie nas na to stać) znajdziecie tu cuda świata. Budynki możemy stawiać w wolnych miejscach na wyspie, tam gdzie możliwa jest budowa określonej struktury zobaczymy podświetlenie podstawy na zielono. Zazwyczaj na tym sprawa się nie kończy bo będziemy musieli budować wszystko etapami, początkowo wystarczy kliknąć na buduj około cztery razy, ale później będzie do większa ilość plus dojdą do tego wymagane przedmioty/surowce.


eden story 001

Zakładając, że wybudowaliśmy już podstawowe budynki według zaleceń tutoriala, teraz w każdy budynek produkcyjny możemy wsadzić naszych osadników, aby zaczęli prace (głównie wydobywczą). Można później dołożyć kolejnych, ale to już nie takie proste bo wtedy wymaga się od nas zaproszenia pewnej ilości znajomych do gry. Jeśli to zrobimy to tacy nowi robole zwiększą produktywność określonych budynków. Czy to kopalnie kamienia czy tartaki, a może i same domki, wszystkie przynoszą nam pewne profity w postaci surowców czy też złota, ale dodatkowo obdarowują nas losowymi rzeczami: energią itp. Jednak musicie pamiętać, że na Waszej wyspie można przechowywać ograniczoną ilość każdego surowca. Zwrócić należy uwagę na pomarańczowy pasek na górze ekranu koło którego jest ikonka skrzynki. Inną sprawą jest to, że aby budynki produkcyjne zaczęły pracować musimy połączyć je wszystkie siecią połączeń drogowych.

eden story 002


Jeśli już jesteście tutaj to zapewne zdążyliście przejść samouczek, a w nagrodę dodano Wam 20 diamentów.

I znowu ta energia

Podobnie jak w wielu innych grach społecznościowych tak samo i w Eden Story każda czynność pociąga za sobą przykre konsekwencje, a chodzi o ubywanie energii. Jeden ruch, jeden punkt energii znika. Ale nie ma co się bać bo po pewnym czasie jak to zwykle bywa i ona się odnawia. Jednak jeśli nam się skończy to musimy zakończyć tymczasowo zabawę i zająć się chociażby pracą.

Najważniejsze elementy rozwoju

W grze Eden Story wiele wskaźników będzie określało nasz poziom rozwoju, zacznijmy od lewej strony, gdzie pierwszym jest nasza ludność, im więcej pomieszczeń mieszkalnych tym więcej osadników przybędzie do nas. Na lewo od tego wskaźnika znajdziemy pomiar wymagań jakie muszą zostać spełnione, abyśmy awansowali do kolejnej epoki. Zazwyczaj musimy osiągnąć pewną ilość punktów badań jak i najpierw zbadać kilka określonych technologii. A do tego wszystkiego jak dorzucimy budowę cudu świata to awans i nową epokę mamy gwarantowane. Główną walutą gry jest złoto, które zdobywamy zbierając je z konkretnych budynków, a także otrzymujemy za wykonane zadania w nagrodę. Walutą premium są wspomniane wcześniej diamenty (te zielone) dostaniemy 20 na starcie i to powinno nam w zasadzie wystarczyć, chyba, że macie za dużo pieniędzy to możecie poprzez grę wtłoczyć je wydawcy.


eden story 003

Elementy społecznościowe

Nie mogło w grze Eden Story zabraknąć elementów typowo społecznościowych, ale nie spodziewajcie się tutaj niczego na wzór czatu, mamy za to proste odwiedzanie wysp naszych znajomych. Gdy już przejdziemy do znajomego możemy wykorzystać 5 punktów energii (raz dziennie), aby wspomóc go w codziennych czynnościach. Oczywiście zarówno my jak i osoba, którą odwiedziliśmy otrzymuje za to stosowne wynagrodzenie.

Grafika w Eden Story jest nawet dość dobra, bo kiepską jej raczej bym nie nazwał, ale jest jeden główny problem, który może przekreślić jej sens istnienia, a dokładnie fakt, że po kilku minutach zabawa zaczyna być nudna i po pierwszy wyłączeniu nie chce się już do niej wracać.  


Gry podobne