Jak wiecie studio Play First wypuściło ostatnio nową grę na Androida i iOS – Diner Dash. Jednak już dziś mamy dla Was pierwszy poradnik dla początkujących, który pozwoli Wam zrozumieć podstawowe zasady działania gry i jej mechanikę. Oczywiście całą resztę chyba już wiecie, wcielacie się w rolę Flo, pracowniczkę restauracji, która musi ogarną wszystko co związane ze sprzątaniem, przygotowaniem potraw jak i ich właściwym serwowaniem. A przy okazji musi zmierzyć się z odwiecznym wrogiem Mr. Big’iem jak i zadbać o zadowolenie wszystkich klientów.

Czym są łańcuchy i jak je tworzyć?

Jeśli chcemy zdobyć dodatkowe punkty na danym poziomie to powinniśmy tworzyć łańcuchy akcji. Aby stworzyć taki łańcuch powinniśmy powtarzać tą samą czynność wielokrotnie, raz za razem.


łańcuchy akcji

Na przykład zbierając zamówienia od dwóch, trzech czy czterech klientów raz za razem, bez przerwy na inne czynności, stworzymy odpowiedni łańcuch dwóch, trzech albo czterech czynności. Akcje, które możemy wykorzystać do tworzenia łańcuchów to zbieranie zamówień, dostarczanie zamówień, podawanie drinków albo deserów, odbieranie zapłaty czy sprzątanie stolików.

Jak przejść poziom?

Aby z powodzeniem ukończyć poziom musimy wykonać wszystkie zadania, które są wypisane nam tuż przed startem zabawy. Jeśli zapomnimy o jednym z zadań to wystarczy włączyć pause gry (zatrzymać ją) i dostaniemy okno z przypomnieniem. Pamiętaj jednak, że nie możesz stracić więcej niż pięciu klientów, w przeciwnym razie przegrasz.


zadania na poziomach

Jak zapisać grę?

Wszystkie gry są zapisywane lokalnie na urządzeniu na którym gramy. Jeśli chcemy, aby zapisywały się na serwerach gry nasze postępy to musimy połączyć grę z Facebookiem. Za tą czynność otrzymamy dodatkowo 10 denarów za darmo (Dinero). Dinero używamy choćby do kupowania przedmiotów w sklepie gry jak boosty, ulepszenia czy energię.

zapisanie gry


Jak odblokować nowe miejsce?

Aby odblokować nowe miejsce musimy przejść wszystkie poziomy z wcześniejszej lokacji i zdobyć odpowiednią ilość gwiazdek tam.
Na przykład możemy odblokować Deep Sea Diner grając na wszystkich poziomach w Greasy Spoon i uzyskując tam wynik 30 gwiazd co najmniej.

odblokowanie nowej restauracji

Jak zdobywać monety?

Monety zdobywamy od klientów, którzy dają nam napiwki. Na koniec każdego poziomu widzimy ile monet zdobyliśmy i niekiedy doliczane są bonusowe monety za zdobycie dwóch lub trzech gwiazdek na poziomie. Wszystkie monety zapisują się bezpośrednio w naszym banku jak tylko ukończymy poziom. Monety można także kupić za Dinero.

monety

Do czego służą monety?

Monet możemy użyć do kupna ulepszeń dla restauracji. Każda restauracja ma swój sklep, gdzie możemy kupić ulepszenia, które sprawią, że klienci będą bardziej zadowoleni, a my będziemy w stanie serwować im jedzenie o wiele szybciej. Ulepszenia muszą być kupowane oddzielnie dla każdej restauracji, ale warte są całej inwestycji, uwierzcie mi.

Jak zdobywać Dinero za darmo?

Dinero to waluta premium w grze, za która odnowimy szybko energię, kupimy boosty i ulepszenia restauracji. Kupimy je w banku, albo możemy zarobić w wyróżnionych poziomach. Nie kupimy ich niestety za monety.

dinaro

Jeśli zdobędziemy trzy gwiazdy na poziomach, w którym pojawiają się goście VIP (10, 20, 30 itd.) to otrzymamy w nagrodę Dinero.
Zarobimy je także za darmo oglądając reklamy w grze i aby to zrobić musicie kliknąć na symbol Dinero na górnej części ekranu gry, przesuń w prawi i kliknij na „Free Dinero”.

Do czego służy energia?

Energia pozwala nam po prostu grać. Wejście na każdy poziom kosztuje nas jeden punkt energii.

energia za darmo

Jak zdobywać energię?

Na zdobycie energii obecnie mamy cztery znane sposoby:

  • Energia odnawia się samoczynnie – 1pkt co 30 minut.
  • Energię możemy dostać w formie prezentu od znajomych o ile połączyliśmy konto w grze z kontem na Facebooku. Możemy poprosić wtedy znajomych o energię klikając na symbol plusika obok paska energii. Podarowanej energii użyjemy tylko wtedy jak skończy nam się ta co mamy poprzez kliknięcie „Use Gifted Energy”.
  • Również możemy odnowić energię za Dinero, a jeśli nie mamy owej waluty to możemy kupić ją w banku gry, albo zdobyć poprzez oglądanie reklam.
  • Dinero również zdobędziemy zdobywając określoną ilość punktów na wybranych poziomach, ale pamiętajcie, że tylko raz na level mamy możliwość ich zdobycia.

Co oznaczają ikonki przy klientach?

Zadowolenie naszych klientów ukazywane jest nam za pomocą serduszek przy ich głowach. Jeśli stają się nerwowi to tracą powoli serduszka, a gdy stracą je wszystkie to się wkurzają i wychodzą z restauracji. Gdy zostanie im jedno serce to zaczynają świecić, błyskać czy jak tam wolicie to określić. A gry już zbierają się do wyjścia to mają dosłownie płomienie w oczach.

złość klientów

Możemy uniknąć wściekłych klientów poprzez ulepszania ekspresu do kawy czy menu.

Czy mogę zmienić wygląd restauracji?

Tak, jest to możliwe jeśli kupimy dekoracje w sklepie restauracji. Może to być nowy dywan, stoły do jadalni czy bardziej wygodne krzesła, ale dekoracje nie wpływają na cierpliwość i zadowolenie klientów.

Jak posprzątać po klientach?

Nasi klienci do jakiś czas rozrzucą jedzenie albo rozleją coś po podłodze. Klikając na takie brudne miejsca zmusimy Flo do posprzątania bałaganu. Po co sprzątać?

Każdy brud po pewnym czasie zaczyna śmierdzieć i siedzący obok klienci tracą szybciej przez to serduszka i denerwują się. Jeśli Flo idąc z daniem do stolika trafi na jakieś brudne plamy to automatycznie je oczyści, w przeciwnym razie musimy kliknąć na śmieci i wysłać ją tam samodzielnie.

Możemy kupić Mopa (Moppo) dzięki czemu wszystko będzie czyszczone automatycznie.

Czy przekąski się kończą?

Przekąski a automatu nigdy nie się nie kończą, ale muszą mieć czas na odnowienie się. Możemy je brać jedynie dla klientów, którzy sobie ich zażyczyli. Klienci którzy chcą przekąski nie zamówią normalnego posiłek zanim nie przyniesiemy im zamówionych przekąsek. Jeśli nad głową pojawi się ikona przekąski jak na obrazie poniżej to oznacza, że dany klient jej pragnie.

przekąski

Co to za skrzynie i jak się ich pozbyć?

Na niektórych poziomach dostawca przywozi dla Flo skrzynie. Flo musi podpisać odbiór rozmawiając z dostawcą. Po tym jak wyjdzie już skrzynie pojawiają się w restauracji. Flo musi podnieść je i umieścić w magazynie.

skrzynie

Dodatkowo możemy kupić w sklepie gry Luggo i on zajmie się wszelkimi dostawami.

Dlaczego stoliki i klienci są pokazani na siwo?

To wina Mr. Big’a! Widocznie Flo była za dobra w tym co robi i ów Pan postanowił sabotować jej postępy, a ma do tego odpowiednie moce. Zapalając światła pozbywamy się jego negatywnych efektów. Jednak kiedy światło zgaśnie wszyscy klienci i stoliki zamieniają kolor na siwy i rozpoznawanie kolorów w grze staje się uciążliwe. Kupując Shine-O ze sklepu restauracji możemy skutecznie walczyć z Mr. Big.

siwi klienci

Czym jest To-Go Counter?

Niektórzy kliencie się bardzo śpieszą i wchodząc do restauracji chcą być jak najszybciej obsłużeni. Mamy na to określoną ilość czasu, ale posiłkować się możemy przedmiotami ze sklepu gry kupując ulepszenie sklepu które powiększy okno To-Go i pozwoli nam serwować dania dla dwóch czy nawet trzech klientów w danym czasie.

to go

Czy jest Happy Hour?

Happy Hour to event czasowy w naszych restauracjach. Trwa on głównie kilka godzin i pozwala graczom zarobić ekstra napiwki rozgrywając wcześniej przebyte poziomy jak i nowe, których jeszcze nie przechodziliśmy.

happy hour

Podczas trwania Happy Hour wszyscy klienci dają nam podwójne napiwki, widzimy wszystkie ekstra napiwki jakie uzyskaliśmy.

Jak działają desery?

Desery pozwalają nam w prosty sposób uspokoić niezadowolonych klientów, ale nie rozdawajcie ich na lewo i prawo bo ich ilość jest ograniczona, a również inni klienci po zjedzeniu posiłku mogą nas poprosić o deser. Z własnej inicjatywy podawaj je klientom, którzy są niezadowoleni i właśnie wstają od stolików.

jak działają desery

Co to za rakiety? Jak się przed nimi chronić?

Jak wiecie Mr. Big prócz pasji psucia pracy Flo lubi także eksperymentować ze startami rakiet. Rakiety wydzielają spaliny, które psują jedzenie naszych klientów i podczas odpalenia rakiety dania pobliskich klientów mogą latać po stole i spadać na ziemię, wtedy nie płacąc za wcześniejsze jedzenie będą mogli zamówić u nas coś nowego.

rakiety w dinner dash

Gdy pojawi się Rakieta to kliknij jak najszybciej na nią, a Flo osłoni klientów specjalną tarczą. Problem jest wtedy, gdy pojawiają się dwie rakiety jednocześnie, a Flo może chronić jedynie przed jedną z nich. Wtedy w sklepie możemy kupić Divert-O, bonus który chroni klientów przed efektami startu rakiety.


Gry podobne