Cook Hero to jedna z nowszych gier na Facebooku z gatunku match-3 puzzle, stworzona przez niemieckie studio RapaZapp. W owej aplikacji gracze dopasowują do siebie różnego rodzaju talerze i miski, oczyszczają lodowe bloki, przesuwając sól i przyprawy do wyjścia i odblokowują tym samym przepisy w ich własnej książce kucharskiej. Jest to idealna propozycja dla tych użytkowników fejsa, którzy kochają dobrą, klimatyczną i co najważniejsze logiczną rozgrywkę w stylu dopasuj 3

Recenzja gry Cook Hero

Omawiana dziś gra jest bardzo podobna do Jewel Epic. Odblokowujemy nowe poziomy dopasowując do siebie co najmniej trzy elementy tego samego typu, a głównie naszymi celami jest osiągnięcie pewnej granicy punktowej czy też usunięcie wszystkich lodowych bloków z planszy. Tylko po spełnieniu tych warunków możemy grać dalej, w nowe, urozmaicone o dodatkowe elementy poziomy. Jeśli jednak nie uda nam się osiągnąć zamierzonego celu to tracimy jedno życie, a gdy tylko skończy nam się dostępna pula wszystkich żyć to cała zabawa zostaje wstrzymana do momentu, w którym konto zregeneruje się o nowe życia (w innych grach nazywamy to energią). Jeśli jednak nie chce nam się czekać to można zapłacić prawdziwymi pieniędzmi za natychmiastową regenerację. Oczywiście jest jeszcze jednak opcja, bezpłatna – można poprosić o nowe życie naszych znajomych.


Cook Hero 002

W sumie cała zabawa kręci się wokół tematyki kuchennej, mamy tutaj talerze, miski czy też warzywa, ryby i różnego rodzaju przyprawy owiane otoczką iście podobną do klejnotów. Dodatkowo niektóre informacje o odblokowaniu nowego przepisu również nawiązują poniekąd do gier kucharskich. Możemy również poznawać wiele kuchni świata podróżując do Chin, Francji czy Stanów Zjednoczonych.

Pomimo swojej specjalnej tematyki, gra Cook Hero wykazuje duże podobieństwo do Jewel Epic. Eliminacja lodowych elementów, różne kształty płyt, zróżnicowane wyzwania, a nawet mechanika żyć działająca na zasadzie popularnej energii – wszystko sprowadza się do jednego. Jednak mimo licznych podobieństw do JE mamy tutaj inne systemy, inne rozwiązania, które wykonano zupełnie inaczej. Zdjęcia smażonych ryb, sadzonych jajek są zbyt charakterystyczne, aby porównywać je z tymi jakie mamy w innych grach. Zauważyłem również masą wymagających celów, gdzie musimy choćby zdobyć w dwie minuty ponad 2000 punktów, plus dodatkowo zlikwidować wszystkie przyprawy widoczne na dole ekranu. Jednym słowem tak łatwo przejść kolejnych rund nie będzie można.


Cook Hero 003

Mimo tego, że zabawa w omawianej aplikacji bywa naprawdę przednia to wiele czynników psują wszystko przynosząc graczowi więcej zawodu aniżeli samej radości z zabawy. Liczne komunikaty, że coś poszło nie tak, że coś nie zadziałało itp. mogą naprawdę zdenerwować. Wiele razy grając trafiłem na sytuacje, w której wtyczka (dotychczas działająca niezawodnie) wykrzaczała się podczas gry i aby można było ją kontynuować należało odświeżyć całą stronę, przez co cała runda poszła „w las” wraz z życiem.

Cook Hero 004


Cook Hero łączy w sobie klasyczne elementy gier „dopasuj 3” z nutką tematyki kuchennej, o gotowaniu – brakuje tylko Pascala i Okrasy z logiem Lidla. Jednak problemy z łącznością, kompatybilnością wtyczek mogą nie przynieść jej zbyt wielu fanów, ale gra jest młoda, liczymy, że wydawca szybko poprawi wszelkie błędy.  


Gry podobne