Conflict of Nations: World War III to gra RTS, czyli strategia czasu rzeczywistego rozgrywająca się, jak sam tytuł mówi, w czasie trzeciej wojny światowej. Produkcja wyszła spod tych samych rą co tytuły takie jak Call of War czy Supermacy 1914. My jako gracze wcielamy się w dowódcę armii jednego z krajów biorących udział w wojnie. Naszym głównym celem jest przejęcie i panowanie nad jak najbardziej rozległymi terenami, które są punktowane i zapewniają nam coraz wyższe miejsce w rankingu.

Podczas pierwszego logowania możemy wybrać już istniejącą grę bądź założyć własną we własnym języku, oczywiście jest tu także język polski, a do każdej gry może dołączyć praktycznie 30 graczy. Samouczek pomoże nam zrozumieć zasady gry i pamiętać należy, aby z rozwagą wybrać nacje, którą chcemy reprezentować bo do podbicie nie czeka na nas tylko jeden kontynent, a cały świat, który został podzielony na państwa mające swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.


Mając pod swoją kontrolę początkowy teren stajemy się także władcami paru miast, gdzie musimy gromadzić zasoby czy dbać o morale ich mieszkańców. Zasoby gromadzimy po to, aby rozbudowywać miasta, gdzie będziemy mieli możliwość trenowania jednostek lądowych, morskich czy latających (powietrznych). Jak w każdej gdzie tego rodzaju możemy poczynić pewne badania mające wpływ na rozwój nowych technologii, a co za tym idzie na wzmocnienie między innymi naszej armii.

W walce jednak nie będziemy sterować swoimi jednostkami, gdyż odbywa się ona całkowicie automatycznie, a my jedynie widzimy efekt końcowy, który zależy od wielu składowych jak siła wojsk, poszczególnych jednostek i ich morali, a nawet od rodzaju terenu, na którym toczone są walki.


W Conflict of Nations najważniejsza jest jednak dyplomacja, to dzięki niej mamy najwięcej opcji przy opracowywaniu strategii. Warto niekiedy dogadać się z sąsiadem, zaplanować na innego gracza atak, ale zawsze należy pamiętać o tym, aby współpraca była owocna dla obu stron i nie dać się pod żadnym pozorem wykorzystywać. Choć nie polecam, to czasem aby wiedzieć czy przyjąć i podpisać sojusz z sąsiadem najlepiej wysłać do jego wioski szpiegów.

Walutą premium w grze jest złoto, które można za darmo zdobywać grając, ale najwięcej go zdobędziecie płacąc za nie realną kasę. Za złoto możemy nieco zapełnić magazyny z surowcami, przyśpieszać budowę kolejnych obiektów czy też skutecznie może nam pomóc podczas badań nad nowymi technologiami.

Gra Conflict of Nations: World War III to jedna z ciekawszych i wcale nie takich prostych gier strategicznych. Jeśli przyłożymy się odpowiednio to i bez złota uzyskamy sporą przewagę nad innymi, ale tu liczy się nasz umysł, to jak i co planujemy i w jaki sposób wykorzystujemy zdobytą wiedzę.Gry podobne