Czy Zynga planuje przejść na nowy poziom gier społecznościowych? A może dzięki takim produkcjom jak FarmVille 2 i CityVille 2 chce wyjść poza kanony gier casualowych? Tak czy inaczej stworzenie drugiej części FarmVille nie było zbyt dobrym ruchem bo poza grafiką 3D aplikacja sama sobą nie przedstawiała większej wartości – przynajmniej dla mnie. Podczas gdy w CityVille mieliśmy masę klikania, budowania itp., to już w drugiej odsłonie mamy oprócz tego wszystkiego conieco więcej, jest jakaś narracja, nowe systemy i ciekawsza grafika, ale to tylko tak na szybko wymieniam bo w szczegóły będę wchodził w dalszej części recenzji. Jako nowy burmistrz małego miasta zostaniemy wprowadzeni do wszystkich systemów przez naszego poprzednika – gubernatora Maxley. Jednak szybko się przekonamy, że poprzedni gubernator miał jakieś nieskończone porachunki bo na naszych oczach zaczyna płonąć nasza siedziba. Wtedy zaczynamy już prawdziwą rozgrywkę.

cityville02


Tym razem w CityVille 2 mamy o wiele lepiej wykonane wszystkie grafiki, budynki wydają się bardziej realistyczne, mamy opcję gry na pełnym ekranie, możemy widok przełączać między kilkoma różnymi kątami, aby w ten sposób móc lepiej przyglądać się temu co dzieje się w naszym miasteczku. Ciekawym rozwiązaniem, które znacznie odróżnia aplikację w porównaniu do swojego poprzednika jest wprowadzenie systemu dni i nocy (o dziwo włączać oświetlenie możemy sami, kiedy tylko mamy ochotę), a nasze ulice zostaną oświetlone blaskiem bijącym z okolicznych budynków. Po ulicy poruszają się różnego rodzaju pojazdy jak to bywa w prawdziwych miastach, gdzie tylko umieścimy nową drogę tam zaczną się poruszać samochody, rowery czy też motocykle. Ciekawe jest tutaj drobiazgowe dbanie o detale, gdyż na szerszych odcinkach ulic tworzą się parkingi, a także w pewnych miejscach pojawiają się same przejścia dla pieszych co sprawia, że chwilami mamy naprawdę wrażenie, iż miasto, którym rządzimy naprawdę żyje własnym życiem.

Fakt jest taki, że i w CityVille 2 nie zabraknie nam klikania, ale tutaj każdy ma swoją rolę i tak na przykład domy wygenerują z czynszów złote monety i tak samo będzie z różnego rodzaju strukturami biznesowymi. Zakłady produkcyjne i bazary wytworzą nam przedmioty, które będą używane do budowy bardzie zaawansowanych konstrukcji. Nawet samochody i ciężarówki mogą być używane do pozyskiwania obywateli jak i budowlańców. Ale jeśli mamy ochotę pozyskać większą ilość monet albo przedmiotów to możemy zagrać w liczne mini gry jakie znajdziecie podczas eksploracji funkcji zaimplementowanych w tejże produkcji. Jednak nie chodzi tutaj o jakieś gierki match 3, albo coś w ten deseń, ale podczas klikania na dany element czy to dom czy fabryka pojawia się latający pasek, na którym jest zaznaczona ciemniejsza część, a to do nas należy, o ile chcecie dodatkowe bonusy, zatrzymania wskaźnika na określonym obszarze paska. Może i takie coś nie wymaga od nas posiadania jakiś specjalnych umiejętności to i tak jest to dość ciekawa opcja. Jednak każda nasza akcja kosztuje jeden punkt energii, więc tego jednak Zynga się nie wyzbyła, a szkoda.

cityville 2 33


Poszerzanie naszego miasta w CityVille 2 wcale nie będzie takie proste bo plany ekspansji nie przychodzą tu tak łatwo, a i tak czasami musimy ukończyć pewnego rodzaju zadania, aby w ogóle zacząć działać. Jednak każda dobudowana nowa dzielnica może dodać nam różnego rodzaju premie mieszkaniowe, do handlu czy też produkcji. Ale studio Zynga zapewnia nas, że dzięki zdobywaniu tzw. złotych kluczy będziemy mieli możliwość odblokowania pewnych zawartości o wiele szybciej. Tak czy inaczej aplikacja została stworzona tak, że tylko głupiec może sądzić, że dzięki tym kluczom może iść swobodnie przez dalszą rozgrywkę (nie płacąc nic), a to tylko jest złudzenie, którym jesteśmy nadziewani od pierwszego uruchomienia CityVille 2. Można dojść do wszystkiego, bez płacenia, ale to tylko opcja dla bardzo cierpliwych graczy, naprawdę cierpliwych.

Jednak mówcie sobie co chcecie, Zynga jest i była i będzie zachłanna, ale każdy chce zarobić. Prawda jest taka, że dwójka jest o wiele lepsza od swojego poprzednika i oferuje nam o wiele więcej ciekawszej treści. Zapamiętajcie moje słowa – gra CityVille 2 stanie się wcześniej czy później kolejnym hitem na facebooku.Gry podobne