Gra Chateau to jedna z najlepszych produkcji społecznościowych od wschodnich sąsiadów (Rosjan – studio Arvara), która publikowana jest na facebooku dzięki firmie 6waves (Dynasty, Mystery Manor). Chateau pozwala się graczom wcielić w rolę w posiadacza ziemskiego, który odziedziczył własne Chateau (pałac) wraz z otaczającymi go ziemiami. Poprzedni właściciel został wyrzucony z interesu przez rywala (winiarza). Nasz sukces będzie mierzony poprzez dekorowanie wnętrza pałacu, a także jednym z mierników będzie to jak zarządzamy tym całym majątkiem.

Chateau 001


Recenzja Chateau 

Gra Chateau podzielona jest na trzy podstawowe komponenty, a nadawane nam zadania będą regularnie nas przełączać między nimi. Wewnątrz zamku gracz dostaje widok z perspektywy pierwszej osoby, będziemy przechadzać się po różnych pokojach, a czasami przyjdzie nam się odszukać ukryte elementy. Jednak nie jest to gra w ukryte obiekty. Również wewnątrz pałacu musimy zadbać o jego umeblowanie i dekoracje poprzez zakup nowych mebli itp. co zwiększy prestiż naszego domostwa. Kupowanie nowych mebli zastępuje stare, więc nie mamy tutaj kompletnej wolności w wyrażaniu siebie i całkowitej zmiany dekoracji. Wiele elementów jest zablokowanych i dopiero po osiągnięciu pewnego poziomu możemy je użyć. Podobnie jak w innych grach tego typu najcenniejsze przedmioty możemy nabyć za walutę premium gry.

Chateau 002

Poza naszym pałacem w grze Chateau obywa się większość rozgrywki. Musimy zbudować/odbudować biznes winiarski od podstaw poprzez budowę domów dla robotników, którzy będą zbierać winogrona, a następnie trzeba będzie zadbać o sprzedaż tych winogron. Jednak wszystkie czynności tworzą tutaj pewnego typu łańcuchy, musimy zebrać winogrona, a następnie wytłoczyć z nich sok. Kolejnym krokiem będzie wysłanie soku do piwnic, gdzie przejdą proces fermentacji, czego wynikiem będzie wino! Oczywiście na każdym kroku możemy sprzedawać półprodukty, nie trzeba czekać aż powstanie wino, choć to właśnie ono opłaca się najbardziej.


Mimo, że taki system działań w grze Chateau wydaje się interesujący to jest to zwykła klikanina w kolejne ikonki. Dodatkowo ciągle musimy zwracać uwagę na nasz dom, musi być utrzymany na pewnym poziomie inaczej zostaniemy ukarani przez lokalne władze. Pamiętać należy, że budowa budynków przemysłowych zmniejsza wartość naszego pałacu, podczas gdy umieszczając dekoracje możemy go na nowo zwiększyć. Tak czy inaczej bilans musi być zachowany inaczej nie odniesiemy w owej aplikacji konkretnego sukcesu.

Chateau 003

Chateau jest przyzwoita grą, aczkolwiek nie ma tu nic szczególnie innowacyjnego. W samym systemie dekoracji jest sporo niedociągnięć, bardzo źle, że nie można dowolnie dekorować pomieszczeń. Sama prezentacja również nie jest zbyt dobra. Jest wiele błędów w tłumaczeniu tekstów. Mimo tego jest to gra, która definitywnie jest warta uwagi, gdzie zarówno fani klonów gier typu sim i tych dekoracyjnych znajda coś dobrego dla siebie. Gra Chateau ma w sobie spory potencjał, trzeba go tylko wykorzystać, a bez widocznych zmian jakie trzeba tu wprowadzić nic więcej się nie da począć.Gry podobne