Nie jestem jakimś fanatykiem piłki nożnej, ale wiem jak wielu graczy szuka nowych tytułów powiązanych z ich ulubionym sportem. Champ Man 15, w którą zagramy za darmo na Androidzie jak i na iOS, to najnowszy menadżer/symulacja futbolu od Square Enix, który powstał na bazie klasycznego Championship Manager’a. Champ Man 15 daje nam możliwość zarządzania ponad 400 klubami z 23 lig z całego świata.

W grze możemy ustawiać własne formacje, opracowywać kolejne taktyki, a nawet dokonywać transferów graczy z jednej do drugiej drużyny. Jednak to nie wszystko co oferuje nam cała aplikacja.


Gra jest darmowa, ale niestety nie możemy wybrać sobie tych najsłynniejszych klubów jak Real Madryt czy Barcelona itd. Oczywiście za drobną opłatą nasz wybór się nieco zwiększa jeśli zapłacimy niecałego dolara za Coaching Badge. Zawsze możemy sobie pograć na tych drużynach co są dostępne od samego początku, a coś więcej pojawi się gdzieś w okolicach 10 poziomu.

dobra taktyka przed każdym meczem do klucz do sukcesu

W Champ Man 15 do dyspozycjo mamy dwie waluty Board Funds i Coaching Funds. Board Funds używamy do ulepszania niektórych budynków jak i do niektórych transferów. Za Coaching Funds opłacimy trenerów i ćwiczenia. Dzięki ćwiczeniom możemy zwiększyć w znaczny sposób umiejętności/zdolności graczy i dowieść tym samym, że to właśnie my jesteśmy w stanie utworzyć najsilniejszą drużynę w całej grze.


Co ciekawsze, Board funds możemy zamienić w Coaching Funds i nie trzeba tutaj żadnych akcji, aby zamienić jedną walutę na drugą. Po prostu jeśli nie będziemy mieli wystarczająco dużo CF to gra sama zamieni posiadane przez nas BF w CF.

Nasza drużyna w Champ Man 15 zawsze zaczyna od 20%-owej efektywności w większości formacji, ale grając częściej w danej formacji zwiększamy tą efektywność. Z doświadczenia wiem, że wystarczy około sześciu meczy, aby uzyskać pełne, 100%. Również możemy boostować szybciej dowolną formację po 30% w każdym kroku dzięki zainwestowaniu w ową czynność około 50 CF. Coaching Founds zarabiamy po każdym meczu, więc nie ma obawy, że nie będzie was na to stać.

sprawdź nowe możliwości treningu


Prócz treningów związanych z formacjami mamy jeszcze te związane z drużyną – te są darmowe! Dają nam one realne bonusy do czterech z drużynowych atrybutów. Co ciekawsze, po każdy meczu możemy zmienić atrybut, do którego zostanie przyznany wspomniany bonus. Warto to wykorzystać podczas planowania nowej taktyki, dopasowywania jej do rodzaju drużyny z jaką przyjdzie nam się zmierzyć. Jeśli staniemy przed silną pod względem obrony ekipą to nasi napastnicy mogą mieć nie lada problem z dostaniem się do bramki, wtedy warto aktywować „Chance Creation” albo „Scoring”. Z drugiej strony, jeśli stajemy przed drużyną pokroju Barcelony to warto zainwestować w trening „Pressing” i „Rearguard defending”.

mecze to doskonała rozgrywka

Na końcu do omówienia mamy treningi indywidualne, czyli samych graczy. Wiele aspektów znanych nam z CM14 przeniesiono do CM15, a także dodano tutaj coś takiego jak intensywny trening. Pozwala nam on na dodanie punktów atrybutów do dowolnego gracza z naszej drużyny. Sprawdźcie sami efekty i stwórzcie gracza z atrybutami (wszystkimi) na poziomie 99 każdy.

Jest tyle rzeczy, które można by było opisywać jeśli chodzi o grę Champ Man 15, ale najlepiej będzie jak weźmiecie swoje urządzenia i pobierzecie ją na Androida czy iOS już dziś, za darmo.


Gry podobne