Call of Roma to przeglądarkowa gra strategiczna czasu rzeczywistego z wieloma elementami MMO ze stajni studia Heroic Era, które stworzyło dla Nas hit jaki obecnie znamy pod tytułem Wartune.

Jednak sami nie działali i aby oddać nam gameplay z prawdziwego zdarzenia do tworzenia gry dołączyło się studio Playality (DDTank). Oryginalnie gra wystartowała pod innym tytułem, a konkretnie poznaliśmy ją jako Caesary, ale tytuł okazał się zbyt kontrowersyjny i łamał prawa autorskie Evony.


Opis gry Call of Roma

Fabuła gry Call of Roma osadzona została w czasach rzymskiego imperium, gdzie wybieramy jednego herosa, z którym podbijemy kontynent europejski, ale do tego on sam nie będzie wystarczał, więc w drodze ku chwale zrekrutujemy kolejnych bohaterów budując tym samym potężną armię. Wraz z nią ruszymy na masowe walki, pełne dynamicznej i niekiedy kontrowersyjnej rozgrywki.

Aby było nam łatwiej rozpocząć swoją przygodę w realiach rzymskich twórca Heroic Era dodał do gry rozbudowany tutorial, który w sposób łopatologiczny pokaże nam jak funkcjonuje wszystko co nas otacza, zbudujemy miasto, odbierzemy należne nagrody i ruszymy naprzeciw armiom sterowanym przez AI, a to tylko nauka, początek prawdziwej rozgrywki, przyszykujcie się porządnie. Kontrolujemy nasze początkowo niewielkie miasteczko, które prezentowane jest dzięki grafice 2D i w którym musimy się podjąć różnych aspektów jego funkcjonowania poprzez zarządzanie budową, surowcami, ekonomią, rynkiem czy samą armią.

Caesary 001


Jak większość przeglądarkowych gier strategicznych tak i Call of Roma podzielono na dwie części, w jednej widzimy miasto, którym zarządzamy, a w drogiej zobaczymy mapę świata, gdzie rozegrają się wszystkie pojedynki.

Nasz Rektorat jest zlokalizowany w centrum miasta i jest otoczony przez niezabudowane ziemie jak i obok znajdziemy tartak, kopalnie żelaza, kamieniołom i farmy, które są umieszczone na rogu. Na mapie świata znajdziemy nasze miasto oznaczone flagę z konkretną nazwą. Dla nowych graczy system włącza ochronę początkową, która chroni nas na początku zabawy przed atakami i dzięki któremu możemy skupić się na budowie i ulepszeniach. Ale jak tylko uzyskamy poziom piąty to ochrona automatycznie się zakończy. Należy wtedy trenować jednostki wojskowe do obrony miasta. Ale zanim zaczniecie pamiętajcie, aby ustawić wysokość podatków, zwiększyć liczbę mieszkańców i zatrudnić nowych herosów. To bardzo ważne, o ile chcecie osiągnąć sukces w Call of Roma.

Trening jednostek to praktycznie ostatnia prosta na drodze do rozpoczęcia walk, ale bez odpowiednich badań technologicznych nie zdziałamy zbyt wiele, a i nie będziemy w stanie pozyskać jednostek bardziej zaawansowanych. Mówić o walkach, Call of Roma prezentują ją za pomocą zestawu animacji i narracji głosowych. Włączamy mapę świata i szukamy jakiegoś bogatego i słabszego od nas kolesia i ruszamy na niego z całymi siłami. Jeśli zostaniemy pokonani to zwrócić należy uwagę na ulepszenie sprzętu bohatera i jego broni.


Caesary 002

Z drugiej strony, aby czuć się bezpieczniej możemy dołączyć do sojuszu, albo go nawet utworzyć – w ten sposób zdobędziemy więcej reputacji w krótkim czasie. To może zmaksymalizować twoją strategię. A jeśli ktoś zobaczy, że Twój sojusz jest silny to pomimo tego, ze spokojnie by Ciebie pokonał to będzie się trzymał z daleka.

Podsumowując, Call of Roma, dawniej Caesary, jest wspaniałą strategią na nasze przeglądarki z pięknymi animacjami i elementami typowych gier o budowaniu własnego imperium. Nie ukrywam, że jest tutaj również mnóstwo nowoczesnych koncepcji, sprawdźcie je sami.


Gry podobne