Brandomania jest nową grą przeglądarkową na facebooku, ale także mamy wersję na iOS i Android. Wyłoniła się ze stajni Emerging Games i znajdziemy ją zarówno na App Store jak i Google Play. Jednak moja recenzja oparta będzie o wersję z portalu społecznościowego facebook. Brandomania jak już po części sama nazwa wskazuje wymaga od graczy identyfikacji popularnych nazw marek, głównie będziemy je rozpoznawać po logach. Aby zadbać o grę fair play dla graczy z całego świata przygotowano kategoryzację po regionach naszego globu, tak, abyśmy dostawali te marki, które są sławne właśnie w tym miejscu w jakim mieszkamy. Jeśli zdecydujemy zmienić dany region to cała gra się resetuje i zaczynamy od początku.

Do każdego pytania gracze dostają podpowiedzi w postaci porozrzucanych liter na dole ekranu. My możemy oddawać odpowiedzi za pomocą klikania w odpowiednie litery, ale także mamy możliwość wpisania ręcznie naszej odpowiedzi. Podanie nieprawidłowej nazwy nie powoduje żadnej akcji, ale jeśli uda nam się odgadnąć za pierwszym razem to możemy liczyć na znaczący bonus. Choć w sumie do końca nie napisałem prawdy, bo za każdą złą odpowiedzią lekko zmniejsza się nagroda jaką otrzymamy na koniec.


brandomania001

Pomoc dla naszej logiki

Jednak jeśli zagadka jest naprawdę skomplikowana to oferowane są dla nas specjalne przedmioty w grze Brandomania, które nam pomogą. Zarówno może to być „hint” jak i „bomb”. Pierwsza przywoła dla nas tekstową wskazówkę, podczas gdy druga automatycznie umieści prawidłowe litery (kilka z nich nie wszystkie) na swoim miejscu. Na początku naszej przygody z grą mamy ich kilka sztuk, dostępnych do przetestowania. Dalej już musimy je sami zakupić za walutę gry. Gracze mogą prosić również swoich znajomych o pomoc w rozwiązaniu zagadki, ale wydaje się, że owa funkcja nie do końca działa poprawnie bo niby ktoś mi udzielił odpowiedzi prawidłowej, ale nie mogłem jej nigdzie znaleźć.

Cały sens rozgrywki w Brandomania jest jasny, ale wydaje się, że wiele funkcji jakie są udostępnione graczowi wydają się nie działać prawidłowo. Inną sprawą jest fakt, że nawet niektóre statystyki zdają się nie aktualizować. Dodatkowo wersja facebookowa wydaje się źle przystosowana do realiów portalu. Na różnych rozdzielczościach okno gry nie dopasowywało się we właściwy sposób.


brandomania002

Podsumowanie recenzji

Gry przeglądarkowe, w których rozpoznajemy znane marki stają się coraz popularniejsze na facebooku, ale i nie tylko i w sumie gra Brandomania nie jest złym przykładem, choć przełożenie na browserówkę nie wyszło coś wydawcy. Jednak gra jest na tyle wciągająca, że niekiedy warto przymknąć oko i pograć choćby te kilka minut dziennie, sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności wyszukiwania potrzebnych informacji. Choć w dobie dobrej wyszukiwarki grafiki raczej nikt nie będzie miał problemu z rozwikłaniem jakiekolwiek marki. Grafiki już nie będę oceniał bo poniekąd na ten temat już się wypowiedziałem wcześniej, ale po co lepsza grafa w tak małej gierce? Dlatego grę oceniam na dostateczny, ma swoje plusy i minusy, ale każdy musi je odkryć osobiście.Gry podobne