Black Prophecy to gra MMOG stworzona przez Reakktor Media, a wydawana jest przez Gamigo, niemieckie studio, które debiutuje z pierwszym tytułem science-fiction rozgrywanym w przestrzeni kosmicznej. Gra jest pełna akcji i możemy w nią bawić się w różnych trybach, zarówno z perspektywy trzeciej jaki pierwszej osoby.

Kreator postaci to podstawa

Kreator postaci w Black Prophecy daje Nam wiele opcji do wyboru, ale dzięki niemu możemy zmieniać dosłownie wszystko. Dzięki temu możemy stworzyć unikalną i właśnie taką jak pragniemy rasę postaci. Później ustalamy jedynie wiek, wagę postaci, a następnie mamy opcję do ustawień grawitacji. Dodatkowo jeśli chcemy stworzyć coś od podstaw to możemy użyć zaawansowanych zakładek. Jest tam o wiele więcej opcji, możliwość ustalenia szczegółowych rysów twarzy itp. Nie zabraknie także dodatków takich jak tatuaże czy inne gadżety jak choćby kolczyki.


Black Prophecy 002

Akcja, nie to samouczek

Jedno co mnie miło zaskoczyło to sam samouczek w Black Prophecy, to najbardziej szczegółowy i pełny akcji tutorial jak widziałem w grach MMO. Znajdujemy się pośród krzyczących na Nas pilotów, wszędzie słychać eksplozje, widzimy latające z każdej strony rakiety, a my jesteśmy pośrodku tego wszystkiego… czego chcieć więcej?

Idąc dalej… Statek na którym się znajdowałem został zaatakowany przez flotę promów kosmicznych. Dostałem za zadanie przejąć kontrolę nad jedną z wieżyczek i zniszczyć wroga. Zniszczyłem wszystkie, ale nagle w radio dostaje informacje, że torpedy wroga lecą w moim kierunku, więc szybko zabrałem się za ich eliminacje… Po tym wszystkim pojawił się wielki statek wojenny i musiałem zniszczyć na nim strategiczne cele jak wieżyczki, radary i skanery. Kiedy to zrobiłem statek wroga eksplodował… Pomyślałem, że teraz potrenuje latanie myśliwcem, opanuje jego kontrolę, ale szybko okazało się, że następna fala terrorystów zaatakowała stacje kosmiczną i musiałem na nowo wkroczyć do akcji.


Black Prophecy 003

A teraz do kosmicznych walk

Aby kontrolować statek używamy klawiszy WASD z dodatkiem Q i E. Oczywiście zbieranie przedmiotów i strzelanie wykonujemy przy pomocy myszki – tak najwygodniej. Statek możemy ulepszać/rozbudowywać o nowe kabiny, skrzydła i silniki. Mamy także miejsce na cztery wieżyczki, gdzie można umieścić różnego rodzaju bronie jak działa, lasery, karabiny i miotacze ognia itp. Niektóre z broni zajmują więcej niż jedno miejsce, więc projektować statek trzeba z głową, a nie na szybko, inaczej nawet z najsilniejszymi działami na pokładzie będziemy zwykłym mięsem armatnim.

Uwalnia to gra się znacznie od stereotypów klasy , jak można być każda zmiana artylerii , zbiornik , bliskich dps zakres i wsparcie podane wystarczająco dużo czasu na zebranie niezbędnych części do tych ról .


Zakładka jest umiejętność w Black Prophecy , który pozwala umieścić punkty umiejętności w kilku opcjach . Opcje te określają , co robi twoja postać i jaki poziom Moduły Twój statek może wyposażyć. Taki system uwalnia Nas od klasowych stereotypów bo możemy w Black Prophecy być kimkolwiek chcemy – czy to tankiem, dps’em a może supporterem – nie ważne kim, wybieramy po prostu najważniejsze dla Nas części i do akcji. Oczywiście w grze znajdziemy także zakładkę z umiejętnościami, gdzie możemy nasz skill punktu ładować w parę dostępnych opcji. Umiejętności determinują to co postać może zrobić, albo jakich modułów użyć na statku.

Black Prophecy 004

Jeśli jesteście tymi graczami, którzy uwielbiają wykonywać nowe zadania to macie tutaj masę różnych misji. Można je wykonywać samotnie, albo w grupie czy też z klanem. Wewnątrz każdej stacji jest również opcja, po prawej stronie ekranu, która nazywa się Mission Terminal. Dzięki niemu mamy możliwość filtrowania misji PvE czy PvP, a także dobierania odpowiedniego poziomy trudności z pięcioma odmianami.

Misje PvP dostępne są jedynie w sektorze hub po prologu. Tego rodzaju zadania wywołują do walki oprócz nas drugiego członka frakcji i zaczynamy walkę przeciwko dwóm graczom frakcji przeciwnej. Możemy także skorzystać z szybkich rozgrywek (Quickplay match). Na tego typu arenie w Black Prophecy możemy dołączyć do kolejki oczekujących na szybką walkę i ta opcja jest najpowszechniejsza w grze z racji tego, że dostępna jest zawsze.

Tworzymy klan i przedmioty

W Black Prophecy mamy możliwość dołączenia do istniejącego, albo założenia własnego klanu. Aby utworzyć własny musimy zdobyć co najmniej 14 poziom, albo wyższy i mieć w swoim skarbcu 20 000 koron. W grze istnieje możliwość przejęcia własnego sektora na potrzeby klanu, ale musi on mieć 10 członków (minimalnie) i 200 000 koron na koncie. W sektorze możemy budować stację klanową z dodatkowymi funkcjonalnościami, będzie tam terminal misji czy konstruktor.

Black Prophecy 005

Tworzenie przedmiotów wymaga posiadania planów, które można zdobyć podczas kolejnych misji. Plany mówią Nam jakich materiałów potrzebujemy, aby stworzyć dany przedmiot. Gdy zbierzemy wszystkie materiały przechodzimy do zakładki konstruktora w stacji i zaczynamy „tworzyć”. Oczywiście stworzenie czegoś wymaga czasu i zależy od poziomu przedmiotu.

Grafika Black Prophecy bije o głowę niejedną darmową grę MMO. Mamy tutaj masę różnych opcji co do zmiany jakości czy też konkretnych detali. Niestety nie mogłem uruchomić gry na najwyższych ustawieniach na swoim niepozornym laptopie – a szkoda.

Chciałem użyć porównania do EVE Online, ale to byłoby niestosowne. Grałem długo w EVE, ale nie czułem się na tyle mocny, albo nie miałem na tyle czasu, aby osiągnąć w niej coś więcej. Black Prophecy jest bardziej grą casualową i nie wymaga czekania tygodniami na osiągnięcie konkretnych wyników. Jednak jest dobrze wykonaną grą z wieloma możliwościami, które trzeba po prostu odkrywać każdego dnia. Brakuje mi w niej nieco bardziej kosmicznej zawartości i rozbudowanego systemu personalizacji statków, ale to tylko moje wymysły, nic więcej. Zresztą, nie dowiecie się póki nie wypróbujecie…


Gry podobne