Birdopolis to debiutancka gra na Facebooku od Nuukster. Zadaniem gracza w dziś omawianej aplikacji jest zbudowanie placu/podwórka/ogrodu, który będzie atrakcyjny dla wielu różnych gatunków ptaków. Przy tym musimy pamiętać o kilku ważnych elementach. Po pierwsze ptaki muszą być przyciągane do nas poprzez budowę specjalnych budynków/struktur, które są niejako z nimi powiązane. Po drugie musimy pochwycić konkretny okaz, a można to zrobić za pomocą specjalnej mini gry, gdzie gracze muszą trzymać wielkie okulary na wymarzonym ptaku.

Recenzja gry Birdopolis

Gracze mogą na początku wybrać region Stanów Zjednoczonych (Wchód, albo Zachód), w którym rozpoczną swoją przygodę. Ten wybór wpłynie na typ ptaków jakie napotkamy na swojej drodze, a taki system dodaje nieco nutki gry edukacyjnej. Dodatkowo do tego można dodać bąbelki, które pokazują się, gdy odwiedzamy ptaki, po kliknięciu na nie rozpoczyna się mini quiz na temat określonego typu ptaków.


pierwsze lowy

Postęp w grze mierzony jest w dość prozaiczny sposób, który nie odróżnia się niczym od znanych nam gier casualowych z Facebooka. Otóż zdobywając poziomy wspinamy się w rankingu, oczywiście można nieco podnieść swój prestiż i poważanie pośród znajomych robiąc idealnie zdjęcia posiadanych na podwórku ptaków. Fabuła gry nie jest zbyt rozbudowana, przez co nie mamy natrętnych okienek pop-up z pseudo historią, ale również grając w Birdopolis mogę z ręką na sercu stwierdzić, że nie ma ona według mnie żadnych cech gry edukacyjnych. Stworzono tutaj pozory budując coś w rodzaju quizu i kilku ciekawostek, nie ma tutaj tak naprawdę się czego uczyć, gdyż to, że „ptak ma pióra” wie każdy – po co to komu? Niekiedy wchodząc do gry nie mamy przedstawionych konkretnych celów, to pewnie będzie zaletą dla tych graczy, którzy nie lubią być prowadzeni za rękę poprzez zadania/questy i grać według swojego widzimisię, ale Ci, którzy oczekują konkretnych celów, mają co nieco poukładane w głowie i tak samo w życiu, nie będą zainteresowaniu aplikacją na dłużej niż parę minut.

schwytany ptak


Wydawca zarabia na walucie premium. Możemy ją wydać na energię, albo inne przedmioty premium, niektóre rzeczy będą przyciągać coraz to nowsze gatunki ptaków. Są tutaj ptaki, które można przyciągnąć wyłącznie za pomocą przedmiotów premium, więc niektórzy zapaleni gracze mogą poczuć się zobligowaniu do kupienia waluty premium, aby wzbijać na wyżyny rankingu gry.

podgladamy ptaki

Birdopolis jak na prostą aplikację całkiem dobrze się prezentuje. Grafika jest atrakcyjna i troszkę przypomina widok z książkowych powieści, a dźwięki są autentyczne, usłyszymy prawdziwy śpiew ptaków i nie wkurzającą niczym muzykę. Gra próbuje nam przedstawić nieco nowości w porównaniu do tradycyjnych gier city building – mamy tutaj możliwość robienia zdjęć itp. Ale jeśli tak popatrzeć na to z innej strony to gra ciągle propaguje bezmyślne klikanie w rożne miejsca na ekranie. Byłoby miło zobaczyć tutaj coś bardziej kreatywnego, a propagowanie jej jako gry edukacyjnej jest lekkim nadużyciem. Na początku niby dostajemy jakieś ciekawostki na temat ptaków, ale dodanie jakiejś encyklopedii mogłoby zainteresować aplikację osoby interesujące się ornitologią. Mogliby się tym samym czegoś nauczyć. To wszystko wcale nie umniejsza zalet Birdopolis. W swojej kategorii jest całkiem niezłym tytułem.Gry podobne