Dziś przygotowałem dla was pierwszy poradnik do gry Barbarians, która pojawiła się na Naszej Klasie 10 grudnia 2014 roku. Zajmiemy się dziś opisaniem wszystkich pozycji znajdujących się w górnym menu gry. Tym samym poznamy niemalże wszystkie surowce jak i dowiemy się do czego służą kryształy i złoto i jak je zdobywać za darmo nie wydając na to ani jednego grosza. Sprawdzimy dokładnie do czego służy drewno jak i skąd biorą się nasze punkty chwały czy doświadczenia. Z dzisiejszego poradnika dowiemy się również nieco o robotnikach, bez których żadna praca w naszej wiosce nie zostałaby wykonana.

Menu górne


1) Kryształy używane są w grze jako waluta premium, którą można kupić w zamian za eurogąbki, a te za realną kasę. Kryształy w dużej mierze ułatwiają jak i przyśpieszają nam rozgrywkę. Dzięki nim kupimy najcenniejsze przedmioty w grze jak i możemy nimi przyśpieszyć niemalże każdą akcję od budowy/rozbudowy budynków po rekrutację jednostek i tak dalej.

Kryształy możemy kupić, ale w grze mamy wiele sposobów na ich zdobycie kompletnie za darmo. Zacznijmy choćby od walk PvP:

Kryształy za walki z innymi graczami


Jak widzimy za pierwsze 100 zwycięstw zostajemy nagrodzeni 10-cioma kryształami, ale w miarę wygrywania kolejnych walk nagroda rośnie co widać na obrazku prezentowanym powyżej.

Kryształy zdobędziemy także wykonując zadania z segmentu Wyzwania Mistrza, znajdziemy je klikając na ikonę położoną na samym dole, w prawym rogu ekranu gry:

Wyzwania i nagrody w kryształach


Zadań z wyzwań jest naprawdę sporo i jakby zliczyć wszystkie możliwe kryształy jakie można zdobyć dzięki nim to zbiera się naprawdę ciekawa kwota.

Gdy ukończymy niektóre zadania, które pokazują się na po lewej stronie ekranu gry, również mamy szansę na kilka kryształów. Mało tego, podczas zbierania (usuwania) kamieni, krzewów i innych śmieci z okolicy zamku również (choć rzadko) zdobywamy je za darmo, ale jedynie po jednej sztuce.

2) Ikona robotników. Tutaj widzimy ilu aktualnie ich posiadamy. Pierwsza liczba oznacza ilość wolnych i gotowych do pracy robotników w naszej wiosce, a druga to maksymalna ilość posiadanych roboli. Robotnicy w grze służą do rozbudowy, bez nich nie ruszymy z budową ani z rozbudową budynków. Każdy robotnik może wykonywać jedną pracę w danym momencie, więc aby budować dwa budynki naraz należy postarać się o zakup nowego robotnika. Czasami w zadaniach otrzymamy za darmo jednego w formie nagrody, ale innych jedynie kupimy za kryształy.

3) Drewno w grze służy głównie do budowy, znajdzie ono także inne zastosowania w późniejszej fazie gry, ale na samym starcie możemy go używać jedynie do rozbudowy jak i budowy obrony czy do usuwania kamieni, drzew i chwastów z placu budowy. Posłużymy się także tym surowcem w trakcie szukania nowych ofiar wśród aktualnych graczy. Ilość drewna potrzebnego do przeszukiwania bazy w wyniku czego dostaniemy propozycję wioski do grabieży zależy od naszego poziomu, więc cena za wyszukiwanie wzrasta proporcjonalnie do naszego poziomu. Drewno produkują nam Tartaki, które kupimy w sklepie gry (lewy, dolny róg ekranu).

Tartak

Ilość posiadanych tartaków determinuje nam poziom zamku, ale żeby zwiększyć produkcję drewna wystarczy rozbudować te już posiadane. Pamiętajmy, że do rozbudowy jak i budowy wymagane są złote monety, a kolejne poziomy zwiększają produkcję jak i zdolności magazynowe Tartaku. Jeśli Tartak się zapełni przestanie produkować drewno, które należy zbierać manualnie co pewien czas. Po najechaniu myszką na budynek widzimy za ile czasu zapełni się budynek. Drewno można zbierać w dowolnej chwili, nie trzeba czekać na zapełnienie budynku.

Ulepszanie tartaku

Jak widać na obrazie powyżej po ulepszeniu budynek zwiększy swoją wytrzymałość, a to oznacza, że wróg będzie mu musiał zadać więcej obrażeń podczas ataku aby go zniszczyć, jak i zwiększy się produkcja i pojemność Tartaku. Na zielono mamy oznaczone różnice między stanem obecnym, a tym po ulepszeniu.

Drewno po zebraniu ląduje w Magazynie, który również ma swoją pojemność zwiększaną za każdym poziomem rozbudowy. Podobnie jak przy Tartakach można posiadać kilka magazynów ale to zależy od poziomu naszego zamku.

Widok magazynu jak i jego rozbudowa

Jeśli zarówno Magazyn jak i Tartak zostaną zapełnione to produkcja drewna w wiosce zatrzymuje się do czasu zwolnienia miejsca.

Drewno jak i złoto możemy zdobywać również podczas walk z innymi graczami (z napadów na ich wioski) jak i w trakcie wykonywania kampanii, gdzie jest zawsze jakaś pula drewna do zdobycia podczas grabieży z budynków jak i premia za zniszczenie całej wioski (zdobycie trzech gwiazdek).

Jak zdobywać dodatkowe drewno?

Drewno w grze Barbarians zdobywamy także z zadań i misji jakie przekazuje w nasze ręce system gry. Posiadając na swoim koncie spore ilości Kryształów możemy także napełnić natychmiast swoje Magazyny.

4) Złote monety podobnie jak drewno służą do rozbudowy, ale przede wszystkim do rekrutacji nowych jednostek w Koszarach, Strzelnicy czy Akademii. Posłuży również, podobnie jak drewno, do zakupu niektórych dekoracji ze sklepu gry. Również większe elementy takie jak krzaki czy drzewa potrzebują złota do usunięcia.

Złoto wydobywamy w kopalniach i analogicznie jak drewno po ulepszeniu każdej kopalni produkuje ona więcej złota w tym samym czasie jak i może trzymać więcej tego kruszcu w swoich magazynach. Ilość kopalni złota jakie możemy posiadać w wiosce zależy od aktualnego poziomu zamku.

Podczas walk w kolejnych misjach kampanii jak i w trakcie grabieży na innych graczach także zdobywamy złoto. Przyznawane nam jest ono również za ukończone zadania, ale z wyzwań jeszcze nie udało mi się otrzymać ani jednej sztuki, więc nie jestem pewien czy wyższe poziomy wyzwań dają nam taką nagrodę. Na pewno to sprawdzę w najbliższym czasie.

5) Punkty doświadczenia i aktualny poziom konta. Punkty doświadczenia zwiększają poziom naszego konta. Aby sprawdzić ile obecnie doświadczenia brakuje do następnego poziomu należy najechać myszką na granatowy pasek po prawej stronie ekranu, w górnym rogu.

Punkty doświadczenia i poziom

Punkty doświadczenia zbieramy praktycznie za każdą wykonaną akcję w grze:

  • za zbudowanie i ulepszenie budynku
  • za przechodzenie kolejnych wyzwań
  • z walk w kampaniach
  • z walk z innymi graczami
  • niekiedy i za wykonane zadania

6) Punkty sławy (chwały). Zdobywamy je w trakcie udanego ataku na innego gracza. Ich ilość jaką możemy zdobyć (maksymalna) widoczna jest na ekranie gry po prawej stronie w trakcie grabieży jak i również tam widzimy ile aktualnie udało nam się ich zabrać przeciwnikowi.

Punkty sławy

Punkty sławy dodawane są jedynie w przypadku naszej wygranej, a jeśli przegramy zostają nam odjęte w ilości również podanej w ekranie ataku.

Podsumowanie walki i widok zdobytych z niej dóbr

Na obu obrazkach przy ikonie złotego pucharu widzimy zdobyte punkty sławy. Na obrazie powyżej widzimy nagrody z udanej walki, w której zdobyliśmy maksymalną ilość trzech gwiazdek. Dostaliśmy punkty sławy, złoto, drewno jak i sporą ilość doświadczenia.

Na dziś kończymy z poradnikiem do gry Barbarians, w którą zagracie za darmo i w dodatku w języku polskim na Naszej Klasie. Niedługo poradniki dotyczące innych aspektów gry, więc zaglądajcie na Desercika regularnie.


Gry podobne