Anno Online jest strategiczną grą na przeglądarkę ze stajni studia Ubisoft (Silent Hunter Online, The Settlers Online) opartą o klasyczną serię Anno. Pierwszy raz usłyszeliśmy o niej na pokazach gier MMO GamesCom 2012. Jest to wspaniałe połączenie strategii czasu rzeczywistego z elementami gier typu city building. W sumie dużo różnic między wersją online, a klasyczną nie ma, będziemy okupowali wyspy, zarządzali całą ekonomią imperium, kolonizowali nowe ziemie i uczyli się jak skutecznie i rozsądnie dysponować posiadanymi surowcami. Można oczywiście odejść od klasycznego modelu pozyskiwania surowców i zostać największym handlarzem na serwerze, a co za tym idzie zajmiemy się wymianą surowcami z pozostałymi graczami. Dla zwykłych graczy będzie dostępnych pięć wysp w Anno Online, a pozostałe cztery zostaną nam udostępnione jako opcja premium.

anno online 001


Recenzja gry Anno Online

W grach typu city-building jak właśnie omawiana zawsze konieczne jest ciągle pozyskiwanie materiałów na dalszą rozbudowę, choć są takie, w których nie włożymy nawet grama z żadnych surowców (na przykład katedra). Dodatkowo musimy ciągle mieć na uwadze to czego żądają od nas mieszkańcy, musimy im zapewnić to czego aktualnie potrzebują. Dlaczego zapytacie? Otóż jeśli mieszkańcy będą nieszczęśliwi i nieusatysfakcjonowani to może dojść do buntu, a tego byście nie chcieli.

Gra na przeglądarkę Anno Online została stworzona głównie w oparciu o Anno 1404. To by tłumaczyło osadzenie całego świata w średniowiecznych klimatach z gotycką architekturą w tle. Nawet wygląd handlarzy i najemników dostosowano do realiów panujących w 15 wieku. Ale w porównaniu do Anno 1404 całość grafiki została ulepszona, więc wizualnie browserowa wersja prezentuje się o niebo lepiej. Funkcje jakie znajdziecie w Anno Online nie przypominają jej klasycznego odpowiednika, w sensie, że nie wszystkie działają podobnie, ale również dodano coś więcej: zadania, eventy i wiele innych ulepszeń zostało dodanych do online’nowej wersji. A także jak wiele innych gier przeglądarkowych tak i dziś recenzowana posiada system gildii, czat globalny i rozbudowaną tablicę wyników, która pozwala oglądać nasze dokonania jak i nagrania własnych walk.

anno online 002


Jednak odkąd Anno Online jest za darmo i via www, wielu zawodów nie dało się uniknąć. Na przykład oczekiwanie na ukończenie budowy, albo na ulepszenie budynków jest o wiele dłuższe niż w oryginale. Trzeba kilku dni, aby ukończyć budowę Katedry. Oczywiście dla tych co mają wypchane portfele niepotrzebnymi złotówkami dodano opcję premium, która przyśpieszy każdą z konstrukcji. Ale waluta premium pozwala na pozyskiwanie również innych funkcji, które dadzą nam znaczącą przewagę – choć większość z przedmiotów z tej sekcji odgrywają czysto kosmetyczne role.

anno online 004

Dzięki szerokiej dostępności, grafiki przywołującej miłe wspomnienia z klasycznej wersji, gra Anno Online powinna przyciągnąć miłośników gier budowlanych. Mimo wszystko, nadal nie wiadomo, czy zyska taką popularność jak choćby The Settlers Online, która obecnie ma ponad 2 miliony aktywnych użytkowników na całym świecie.Gry podobne