Albion Online to darmowa gra MMO typu sandbox, gdzie fabuła została osadzona w czasach średniowiecza. Jest to również pierwsza crossowa platforma MMO, która uruchomiona może zostać na różnych urządzeniach/systemach jak choćby na Windows, iOS, Android, a każda z wersji łączy się z tymi samymi serwerami, więc na tym samym koncie możecie zagrać jak chcecie, gdzie chcecie i poprzez dowolne urządzenie, które posiada dostęp do internetu. W grze Albion Online gracz może tworzyć dosłownie wszystko, zacznijmy może od naszych wiosek/miast, gdzie dosłownie każdy przedmiot, każdy budynek jest tworzony przez nas samych. Co najlepsze, możemy tutaj wynajmować nasze budynki produkcyjne, albo całe ziemie innym graczom, albo nawet całym gildiom.

Albion Online 001


Recenzja gry Albion Online

Omawiana gra jest zupełnie darmowa, znajdziemy tutaj połączenie walk PvP, jak i systemu PdE (Player-Driven-Economy). I tutaj ważna dla Was informacje – śmierć naszej postaci ma tutaj ogromne znaczenie – chyba że lubicie tracić dosłownie WSZYSTKO. Jednak najbardziej zastanawia mnie to na czym tak naprawdę wydawca będzie tutaj zarabiał. Dostęp do Albion Online jest darmowy, nie sprzedają żadnych przedmiotów, więc coś musi być ukryte głębiej… jak uważacie? Ale nie ma co się martwić bo można dokupować przedmioty i inne potrzebne nam rzeczy, ale TYLKO od innego gracze. Możemy zdobyć każdy przedmiot i każdą usługę premium bez płacenia realną gotówką – pierwszy raz się z czymś takim spotykam, ale to dobrze, że choć jeden sandbox nie jest nastawiony na Pay to Win.

W grze MMO Albion Online nie ma systemu klasowego, a poziom zaawansowania jak i charakter naszej postaci jest determinowany przez przedmioty jakie posiadamy (itemy jakie założymy na naszego bohatera/bohaterkę). Dostaniemy tutaj możliwość łączenia przedmiotów ze sobą i pod tym względem nie ma żadnych ograniczeń – czyli możemy łączyć wszystko ze wszystkim – ciekawie brzmi, ale również interesuje mnie jak to się sprawdzi podczas rozgrywki. Podsumowując, jeśli zechcecie zostać Rycerzem, albo Magie, dzierżyć łuk, albo zwykły miecz i dorzucić do tego tarczę – to Albion Online pozwoli na każdy mix. Ale to nie wszystko, oprócz braku podziału na klasy postaci nie ma tutaj również poziomów, a nasz postęp mierzony jest tym co posiadamy!

Albion Online 002


Jak wspomniałem na początku w omawianą produkcję zagramy, gdzie chcemy i z jakiego tylko urządzenia będziemy pragnęli. Jest tylko jeden główny serwer, który łączy i tworzy wielki świat gry. Nie ważne czy będziemy przesiadywać i grać w kafejkach internetowych czy na naszych prywatnych tabletach – możemy zagrać na tym samym koncie, w tym samym świecie i rozwijać postać dalej, jak tylko sobie wymarzymy.

W grze Albion Online jest możliwe również podbijanie określonych terenów, co przynosi konkretne profity, które mogą przeważyć szalę zwycięstwa na całym serwerze. Dzięki zdobywaniu nowych terytoriów zdobędziemy dostęp do surowców, które się tam znajdują, a także zyskamy nowe miejsca na budowę kolejnych miast, albo wiosek. Dodatkowo nowe tereny pomogą nam a ochronie przed niebezpieczeństwami w dziczy, a także stąpającymi po tym świecie demonami.

Albion Online 003


Jak zapewniają Nas sami wydawcy w grze każdy system będzie starał się jak najlepiej odwzorowywać rzeczywisty świat. Jednym słowem nasza postać nie podniesie 200 kilogramowych głazów, gdyż to co niemożliwe jest w realnym życiu, nie ma prawa istnieć w Albion Online. Nie znajdziecie tutaj również żadnych teleportów, a jak chcecie zmienić swoje aktualne miasto, albo przenieść się gdzieś indziej to trzeba skorzystać ze stworzonych wcześniej szlaków/dróg. Także przenoszenie surowców z północy na południe będzie wymagało od nas całkiem sporego wysiłku, ale zawsze można utworzyć coś na zasadzie firmy spedycyjnej i świadczyć te usługi innym graczom.

Jeśli chodzi o system walki to zastosowano tutaj prosty, ale intensywny system „Kamień, Papier, Nożyce”. Niektórych przeciwników pokonamy bardzo łatwo, podczas gdy inni, ekstremalnie niebezpieczni będą wymagać od nas zdobycia epickich zbroi i broni. Jednak nawet Ci najlepsi gracze muszą się obawiać nagłych ataków, gdyż już grupka początkujących graczy (załóżmy dziesięciu) może go spokojnie pokonać, więc powinno Wam się to spodobać, nie ma wielkich przepaści, a system progresji jest tu liniowy. Choć wydaje się, że w kupie siła, albo że mamy najlepszy sprzęt z możliwych o wyniku pojedynku może zdecydować nic innego jak choćby ukształtowanie terenu.

Albion Online 004

Jeśli chodzi o tworzenie przedmiotów (crafting) w grze Albion Online to oprócz oczywiście samego kucia nowego miecza czy nowej zbroi możemy w niej „zamieścić” dosłownie zaklęcia. Tak więc co założymy tym się staniemy – tak w skrócie. Każdy przedmiot w grze posiada kilka tysięcy rożnych kombinacji – będzie ciekawie? Dodatkowo grając zobaczycie jak zmieniają się pory dnia i nie jest to tylko graficzny dodatek, który ot tak ma sobie wyglądać, ale na przykład w nocy nasze wioski będą atakowane przez hordy Demonów, respią się tylko w ciemności, więc musimy nauczyć się skutecznej obrony przed nimi.

Podsumowując naszą recenzję gry MMO Albion Online stwierdzić można jedno, czeka nas wspaniała grafika 3D, dużo akcji i przede wszystkim poczujemy się jak panowie stworzenia dzięki zaimplementowanym funkcjom pozwalającym nam na niemalże wszystko!


    Gry podobne