AION to gra MMORPG rozgrywana w świecie fantasy, która pierwszy raz pojawiła się w 2009 roku. Grę stworzyła grupa “AION Team Development Department”, która pracowała pod skrzydłami jednej z największych wydawców gier – NCsoft. Jeszcze w pierwszych miesiącach istnienia, aby móc zagrać w Aion należało wykupić miesięczny abonament i mimo tego zebrała ona sporą rzeszę fanów, którzy docenili szybką akcję połączoną z przepiękną grafiką. Wtedy jeszcze możliwość latania, w dodatku prowadzenia walka w przestworzach, była czymś nowym dla graczy, a jak wiemy obecnie to nic ciekawego na tyle, aby zdobyć przychylność znacznej ilości graczy.

Nadeszły ciężkie czasy dla gier abonamentowych i wydawcy gry Aion szybko zrozumieli, że trzeba zmienić sposób dostępu do gry wprowadzając model free-to-play. Jednak nie wszyscy postąpili rozsądnie i jak chcecie prawdziwie darmowej zabawy to zapraszam na amerykańskie serwery, bo na europejskich, gdzie rządzi Gameforge mamy masę restrykcji dla darmowych graczy. 


 

Gameplay i grafika

AION do dziś uważany jest za jedną z najpiękniejszych gier MMORPG na świecie, oczywiście mówię teraz o aspektach graficznych i animacjach. Gra otrzymała wiele aktualizacji i dwa potężne rozszerzenia, a także wielu graczom przypadła do gustu wersja 4.0.

Podczas tworzenia postaci gracze wybierają jedną z dwóch wojujących ze sobą frakcji: Asmodian albo Elyos. Jest w grze również trzecia frakcja – Balaur, która obecnie jest niedostępna. Następnie gracze wybierają jedną z czterech startowych klas: Bojownika, Zwiadowcę, Maga i Kapłan. Na 10-tym poziomie możemy przejść proces ascencji i zdobyć skrzydła pozwalające latać (albo szybować w zależności od lokacji) i gracze muszą wybrać wtedy jedną z dwóch sub-klas do posiadanej klasy.


klasy postaci aion

Jak już przebrniemy przez te wszystkie wybory to Aion udostępnia Nam system personalizacji postaci i dzięki kilku ciekawym narzędziom możemy dowolnie kreować wizerunek swojego bohatera/rki. Możemy zmienić praktycznie wszystko w wyglądzie i możliwości kreatora można podejrzeć na poniższym wideo:

[youtube id=”Q1JhdNMBiZ0″ width=”633″ height=”356″]


Walka w Aion przypomina tą jaką znamy z tradycyjnych MMORPG’ów i tak naprawdę nie wychodzi poza oklepane standardy. To co może ją wyróżniać w tym aspekcie to możliwości łączenia ataków z zaklęciami czy umiejętnościami, aby razem dawały o wiele dłuższy i silniejszy efekt. Może łączenie to złe określenie i bardzo tutaj pasowałoby kolejkowanie? Sami powiedzcie.

Wykonywanie zadań to główne źródło doświadczenia, a doświadczenie pozwala zdobywać Nam nowe poziomy i o ile się nie mylę to obecnie maksymalnie możemy dobić do 65 (poprawcie mnie jeśli się mylę). Aion również dysponuje ogromną różnorodnością jeśli chodzi o dungeony, gdzie do sprawnego ich oczyszczenia trzeba dobrej, potrafiącej współpracować grupy graczy. Niektóre z nich można wykonywać samotnie, ale z kimś jest zawsze ciekawiej. A przykładowo w Padmarashka’s Cave potrzeba zgranej ekipy około 48 graczy.

Innymi ciekawymi rzeczami w Aion, na które warto zwrócić uwagę to Bossy i Legiony (tak w grze nazywają się gildie). Dodatkowo jeśli macie znajomych w grze, którzy mają o wiele niższy poziom od Was to polecam serwer Fast Track, gdzie szybko, o wiele szybciej zdobędą oni doświadczenie, ale walki PvP zostały tam ograniczone w znaczny sposób.

Wielki Boss w Aion

 

Walki PvPvE

Świat gry Aion to dwie unoszące się części, a pośrodku nich znajduje się Abyss i walki PvP między frakcjami odbywają się właśnie tutaj. Gracze mogą wyruszyć do walki o kontrolę nad fortecami porozrzucanymi po całym Abyss. Jednak jest jedno ale, trzecia frakcja – Balaur – również walczy o te placówki, ale oni kontrolowani są przez AI. Tym samym jeśli uda się Naszej frakcji zdobyć fortece to na pewno frakcja przeciwna jak i Balaur upomną się o nią wcześniej czy później. Taki system nazwano PvPvE, co dodaje nieco unikalnych doświadczeń podczas gry w Aion.

Na 20 poziomie będziemy znajdowali wyłomy (takie przejścia) pomiędzy Asmodian i Elyos co wzmaga aktywność w sferze PvP, ale serwery Fast Track nie pozwalają na takie zdarzenia.

 

System domostw

Już od poziomu 21, gracze otrzymują serię zadań a co za tym idzie mogą zbudować własne cztery kąty. Domy mogą być ulepszane w miarę czasu i dowolnie personalizowane/dostosowywane według indywidualnych preferencji. Nasze nieruchomości mogą być sprzedawane na specjalnych aukcjach. System pozwala graczom zdobywać specjalne buffy do statystyk w miarę rozbudowy.

 

Tworzenie przedmiotów, czyli crafting

Gra Aion posiada obecnie sześć dostępnych profesji jeśli chodzi o crafting. Gracze mogą kupować plany, z których uczą się tworzyć konkretne przedmioty, zdobywać materiały, odwiedzać stacje craftingową itp. Crafting posiada RNG (lodowy generator liczb) i każdy proces tworzenia może zakończyć się dwiema akcjami – powodzeniem i niepowodzeniem.

Forteca Inkarnacji

 

Waluta gry i Cash Shop

Na serwerach północnoamerykańskich w Cash shop znajdziemy przede wszystkim dodatki kosmetyczne, w przeciwieństwie do tego co ma Gameforge, ale to już szkoda o tym gadać i tracić nerwy.

 

Wymagania sprzętowe Aion:

Minimalne

Zalecane

CPU

Intel Pentium4 2.8 GHz / AMD Sempron+ 2800 (With SSE2)

Intel Pentium Dual-Core / AMD Athlon64 X2 or higher

RAM

Co najmniej 1GB

Co najmniej 2GB

VGA

NVIDIA Geforce 6800 GT/ AMD Radeon X800 XL

NVIDA Geforce 7800 GT / AMD Radeon X1800 XL or higher

Hard disk

Co najmniej 40GB

OS

Windows XP (SP3) Windows XP x64 (SP2), Vista (SP2), Windows 7 (SP1)

DirectX

9.0c(2008. 6)

 

 


Gry podobne