W Blue Prince dom niby stoi cicho, ale każdy jego pokój ma własne sekrety, które tylko czekają, aż ktoś zacznie drążyć. Najlepszym miejscem do takich poszukiwań jest biblioteka – spokojna, z pozoru zwyczajna, a tak naprawdę napchana zagadkami i ukrytymi wskazówkami. To właśnie tutaj trafisz na książkę, która potrafi wywrócić całą zabawę do góry nogami. Chodzi o „A New Clue”, napisaną przez twoją wirtualną mamę. Nie jest to zwykłe czytadło – to prawdziwa gra w grze. Pełna szyfrów, podpowiedzi i anagramów, które zmuszają cię do myślenia zamiast biegania na oślep.

Największym wyzwaniem w tej książce jest łamigłówka oparta na anagramach, gdzie musisz zmieniać kolejność liter, wyłuskać właściwe tytuły i odkryć powiązania z innymi pozycjami w bibliotece. Jeśli gubisz się w tym gąszczu stronic albo nie wiesz, jak podejść do tej szarady, ten tekst przeprowadzi cię przez cały proces. Od pierwszej notatki na marginesie, przez ukryte kolory i symbole, aż po ostatni krok – zagadkę z przypaloną podstawą sundiala w sadzie jabłoniowym.

Jak zabrać się za anagramy z „A New Clue”?

Kiedy tylko otworzysz tę książkę, zauważysz, że autor daje ci wyraźne sygnały, by kombinować ze słowami. Na ilustracji bohater miesza wyrazy, tworząc nowe frazy. Stąd już tylko krok do zrozumienia, że sam też musisz manipulować literami, żeby otworzyć sobie drogę dalej.

Kluczowa wskazówka znajduje się na stronie 19. Masz tam cztery wersy, a przy nich różne oznaczenia:

  • słowo library zakreślone kółkiem
  • covers podkreślone
  • fraza the way otoczona kwadratem

Obok „the way” widnieje zapisek X → Y → Z → A → B → C, a przy „covers” są informacje oznaczone kolorami. Te symbole później prowadzą do odpowiednich tytułów książek.

Co znaczą kolory i stos książek?

Na stronie 11 masz narysowany stos czterech książek w kolejności odpowiadającej kolorom:

  • Czerwony – Tender Cipher
  • Zielony – Lunar Renamed
  • Fioletowy – Uncle Awe
  • Niebieski – Draft the Sixes

Każda z nich to anagram prawdziwego tytułu, który da się wypożyczyć:

  • Tender Cipher → The Red Prince
  • Lunar Renamed → Realm and Rune
  • Uncle Awe → A New Clue
  • Draft the Sixes → The Fixed Stars

To moment, w którym już wiesz, jakie cztery książki mają znaczenie dla zagadki.

Po co ci metro i „Dead End”?

W „A New Clue” natkniesz się na ilustrację przedstawiającą Mapę Metra. Znajdziesz ją również w Safehouse w Reservoir. W notatkach pojawia się słowo Dead End, które odpowiada literze C.

Z kolei lista, którą możesz znaleźć w notatkach, wygląda tak:

  • Route 8
  • Depart
  • Keep Left
  • To Tanner Fork
  • Right Turn
  • Dead End
  • Record
  • Each
  • Stop
  • On The Way

Po prześledzeniu wskazówek okazuje się, że X, Y, Z, A, B i C to przystanki na mapie – każdemu odpowiada inna liczba stron i słów:

X → The Royal Station (8)
Y → Angel Tower (7)
Z → Aries Crossing (3)
A → Tanner Fork (10)
B → Oris Train Hall (1)
C → Dead End (13)

Jak odczytać właściwe słowa?

Te liczby prowadzą cię do konkretnych stron i numerów słów w czterech książkach:

  • Czerwony – The Red Prince: strona 10, słowo 8
  • Zielony – Realm and Rune: strona 13, słowo 10
  • Fioletowy – A New Clue: strona 1, słowo 7
  • Niebieski – The Fixed Stars: strona 3, słowo 8

Po złożeniu wszystkiego do kupy wychodzi fraza „Turn Scorched Sundial Base”.

Co zrobić z przypaloną podstawą sundiala?

W całym Blue Prince tylko jedno miejsce pasuje do tej podpowiedzi – Apple Orchard, gdzie stoi jedyny sundial. Musisz go przypalić dwa razy, a potem obrócić podstawę. Do przypalenia możesz użyć dwóch przedmiotów: Burning Glass lub Igniting Torch.

Kiedy podstawa jest już nadpalona i obrócona, pozostaje tylko włożyć do środka odpowiednie mikroczipy, które zdobędziesz w trakcie gry. Dopiero wtedy zagadka dobija do finału.

Był to artykuł z serii: Blue Prince
Spis treści